Dom pasywny a dom energooszczędny

Odsłon: 171

Ograniczanie wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii to nie tylko rozsądne, ale też jedyne wyjście, jeśli chcemy, by nasza planeta stała się bezpiecznym miejscem do życia zarówno dla nas, jak i dla kolejnych pokoleń. Paliwa kopalne przez wiele lat służyły do uzyskania energii potrzebnej do komfortowego użytkowania domu. Zapewniają ciepło i światło, jednak obecnie możemy korzystać również z innych źródeł energii, jak słońce czy wiatr. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczamy negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Dom pasywny i dom energooszczędny korzystają z takich właśnie źródeł, a ponadto zapewniają odpowiedni mikroklimat w środku budynku. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy domem pasywnym a domem energooszczędnym? Zobacz!

Dom pasywny a dom energooszczędny – bryła budynku, okna, rozmieszczenie pomieszczeń

Zarówno domy pasywne, jak i energooszczędne, muszą spełniać pewne warunki, by generowały jak najmniejsze zużycie energii. Jednym z takich warunków, umożliwiających minimalne straty ciepła, jest odpowiednia bryła budynku. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych (miejsc, przez które ucieka ciepło), bryłę budynku projektuje się zwartą i prostą. Wszelkie wykusze, balkony i inne wystające poza bryłę elementy nie wchodzą tu w grę, ponieważ powodują one duże straty ciepła.

Dach domu pasywnego i energooszczędnego powinien być płaski lub dwuspadowy, a ewentualny garaż nie może być wbudowany w konstrukcję budynku. Dom energooszczędny może być nieco bardziej rozbudowany, jednak zawsze trzeba liczyć się z tym, że będzie to powodować większe straty ciepła.

W domach pasywnych i w domach energooszczędnych najwięcej przeszkleń planuje się od strony południowej. Od tej strony też powinny się znajdować najintensywniej użytkowane pomieszczenia, jak kuchnia i pokój dzienny. Z kolei od strony północnej projektuje się pomieszczenia, w których nie jest wymagana duża ilość światła dziennego (ciągi komunikacyjne, spiżarnie, pomieszczenia gospodarcze).

Okna w domach pasywnych i energooszczędnych powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (lambda). W przypadku okien w domach pasywnych wartość ta nie może przekraczać 0,8 W/m2K, a w domach energooszczędnych – 0,9 W/m2K. W domach pasywnych i energooszczędnych stosuje się także odpowiednie osłony okienne, chroniące budynek zarówno przed przegrzaniem, jak i przed wychłodzeniem.

Termoizolacja i ogrzewanie w domu energooszczędnym i w domu pasywnym

Kolejnym aspektem istotnym w domach pasywnych i energooszczędnych jest izolacja termiczna. Jakie warunki powinny spełniać oba obiekty budowlane?

  • W przypadku domów pasywnych ściany zewnętrzne muszą mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,15 W/m2K.
  • W domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła w ścianach zewnętrznych powinien być mniejszy niż 0,20 W/m2K.

Do termoizolacji domów pasywnych i energooszczędnych stosuje się najczęściej styropian i wełnę mineralną, jednak obecnie coraz większą popularność zdobywa izolacja pianą poliuretanową (PUR) w systemach Purios. To jedyny materiał termoizolacyjny na rynku, który pozwala na szczelne otulenie nawet takich problematycznych elementów jak rury.

Sposób aplikacji piany poliuretanowej umożliwia stworzenie izolacji o mniejszej grubości przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymaganych parametrów. Piana PUR wykazuje wybitne właściwości oporu cieplnego i niwelują mostki termiczne. Trwale i ściśle przylegają do powierzchni i zachowują swoje parametry przez wiele lat.

W projektach, w których oszczędność energii gra kluczową rolę, ogromne znaczenie będzie miał wybór odpowiedniej instalacji grzewczej. W przypadku domu pasywnego najczęściej stosuje się system rekuperacji i wentylacji z nagrzewnicą, która może pobierać energię energetyczną lub wykorzystywać pompę ciepła.

Z kolei w domach energooszczędnych zwykle spotkać można wodne ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe, a więc pompę ciepła lub kocioł kondensacyjny. W niektórych przypadkach optymalne rozwiązanie stanowi też ogrzewanie elektryczne (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, panele grzewcze). 

Dom pasywny a dom energooszczędny – efektywność energetyczna

Powiedzieliśmy już sporo na temat poszczególnych czynników, które pozwalają uzyskać minimalne zużycie energii przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu użytkowania budynku pasywnego i energooszczędnego. Pora teraz na przedstawienie warunków, jakie muszą spełniać oba rodzaje domów, by można je było zakwalifikować do domów energooszczędnych lub domów pasywnych.

Główna zasada określająca dom jako pasywny wynika z przepisów efektywności energetycznych ogłoszonych przez Komisję Europejską. Mówią one, iż:

  • dom pasywny (dom ekologiczny) powinien zużywać w ciągu roku nie więcej niż 15 kWh/m2 energii pierwotnej (nieodnawialnej). Na przykład dom o powierzchni 130 m2 może wykorzystać maksymalnie 1950 kWh/m2;
  • dom energooszczędny powinien rocznie zużywać nie więcej niż 40 kWh/m2 energii nieodnawialnej. W przypadku domu o powierzchni 130 m2 będzie to więc 5200 kWh/m2. Pozostałą energię oba rodzaje budynków muszą uzyskać z odnawialnych źródeł energii.

Jakie czynniki wpływają na fakt, że dom energooszczędny i dom pasywny pozwalają na tak znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię? Kilka z nich omówiliśmy już powyżej, jednak trzeba nadmienić, że w budowie domu pasywnego i energooszczędnego kluczowe będą jeszcze dwa warunki. Pierwszy z nich to zastosowanie najwyższej klasy izolacji termicznej. Drugi z kolei obejmuje stosowanie innowacyjnych technologii powalających zmniejszyć lub nawet zredukować do zera zapotrzebowanie na energię.

Dom zeroenergetyczny i dom autonomiczny

Na koniec chcielibyśmy dodać kilka słów na temat domu zeroenergetycznego i autonomicznego. Można powiedzieć, że dom energetyczny w porównaniu do standardowego domu to wyższy poziom oszczędności energii i jednocześnie dbania o środowisko. Dom pasywny to kolejny poziom, natomiast dom zeroenergetyczny to konstrukcja, która nie korzysta w ogóle z energii pierwotnej. Energię odnawialną pozyskuje się w tym przypadku z odnawialnych źródeł energii, przy użyciu fotowoltaiki lub turbiny wiatrowej.

Dom zeroenergetyczny zużywa tyle energii, ile wyprodukuje. Chociaż istnieją takie budynki, postawienie takiego domu w Polsce jest wyjątkowo trudne ze względu na panujący w naszym kraju klimat. Podobnie wygląda sytuacja z domami autonomicznymi. Różnią się one od domów zeroenergetycznych faktem, iż mają swobodny dostęp do wody pitnej oraz specjalne rozwiązania pozwalające na odprowadzanie ścieków.

Bez względu na to, czy planujesz budowę domu energooszczędnego, pasywnego czy też standardowego, termoizolacja budynku będzie stanowiła najważniejszy czynnik decydujący o oszczędnościach energii. Dlatego też wybierając materiały izolacyjne, postaw na produkty, które będą spełniać wymagane parametry w najwyższym stopniu. Przejrzyj bogatą ofertę naszego sklepu online izolacjeGT, a w razie pytań, zapraszamy do kontaktu!

Komentarze