Dom pasywny - co to?

Odsłon: 554

Czym jest dom pasywny? W jaki sposób projektuje się i konstruuje budynek, który pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu cieplnego przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii? Na jakie korzyści może liczyć osoba, która zdecyduje się na budowę lub zakup domu pasywnego? Jaki jest wpływ takiego domu na środowisko naturalne? Zobacz, jakie warunki muszą być spełnione dla domu pasywnego. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystuje się w nim naturalne źródła energii i jak stosuje się w nim najnowsze rozwiązania technologiczne i projektowe.

Dom pasywny – co to jest? Wymagania

Dom pasywny to budynek, w którym zastosowano nowoczesne podejście do budownictwa. Polega ono na zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia wnętrza domu poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii i strategii projektowych. Dom pasywny pozwala na osiągnięcie komfortu termicznego przy minimalnym zużyciu energii.

Efekt taki uzyskuje się poprzez wykorzystanie zasobów naturalnych, jak wiatr i słońce. Dom pasywny nazywany jest również domem ekologicznym ze względu na znikomą ilość emisji gazów cieplarnianych.

Aby dany budynek można było zakwalifikować jako dom pasywny, muszą być spełnione pewne warunki wynikające z przepisów efektywności energetycznej ogłoszonych przez Komisję Europejską. Kiedy budynek może być nazywany domem pasywnym? Jeśli zużywa nie więcej niż 15 kWh energii pierwotnej na metr kwadratowy na rok.

Na przykład dom o powierzchni 120 m2 może wykorzystać maksymalnie 1800 kWh przez cały rok. Dodajmy, że energia pierwotna to energia pozyskana z nieodnawialnych źródeł energii (a więc kupiona z elektrowni zasilanej paliwem w postaci węgla kamiennego lub brunatnego). 15 kWh/m2 na rok to znikoma ilość biorąc pod uwagę fakt, że na przykład sama lodówka zużywa rocznie 250 kWh.

Jak powstaje dom pasywny?

W jaki sposób powstaje dom, który zużywa tak znikomą ilość energii nieodnawialnej? Zarówno podczas projektu, jak i samej budowy, bierze się pod uwagę wiele czynników i każdy szczegół może mieć znaczenie. Zobaczmy:

  • Odpowiednia izolacja termiczna (sprawdź tutaj, w jaki sposób izoluje się nawet trudno dostępne szczeliny),
  • Zapobieganie powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z budynku,
  • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (zwykle stosuje się panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne),
  • Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła (wymiana powietrza w budynku z minimalną stratą ciepła – odzyskuje się je z wydmuchiwanego powietrza),
  • Montaż okien o wysokiej izolacyjności termicznej (niwelują straty ciepła i gwarantują optymalną ilość światła).

Dom pasywny: projekt oszczędzanie

Budowa domu pasywnego ma na celu przede wszystkim stworzenie takiego budynku, który pozwoli uzyskać maksymalne oszczędności. Takiego, który dzięki swojej konstrukcji i materiałom z których jest wykonany, umożliwi optymalny balans pomiędzy komfortem termicznym, wykorzystaniem naturalnych źródeł energii i minimalnymi rachunkami za prąd.

To jednak nie jedyne cele, jakie przyświecają idei domu pasywnego. Pasywny dom to zmniejszenie zużycie nieodnawialnej energii, a co za tym idzie, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Można więc bez przesady powiedzieć, że dom pasywny to dom ekologiczny (o czym już wspomnieliśmy wcześniej).

A to jeszcze nie wszystko! Zaawansowane technologie oraz wysoka jakość wykonania, jakie charakteryzują domy pasywne sprawiają, że są to budynki o wyjątkowej trwałości i mało wymagające jeśli chodzi o konserwację.

Jak wygląda dom pasywny?

W konstrukcji domu pasywnego każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, może mieć znaczenie. Każdy z poszczególnych elementów musi być wykonany z użyciem takich materiałów i w taki sposób, by zapewnić maksymalną szczelność i izolację. Fundamenty, ściany, dach, a także stolarka okienna i drzwiowa – wszystkie elementy domu pasywnego muszą być dopracowane w każdym detalu. 

Wyjątkowo ciekawym i skutecznym rozwiązaniem w przypadku izolacji domów pasywnych jest zastosowanie piany poliuretanowej (PUR). Piana szczelnie wypełnia wszelkie szczeliny i zakamarki, co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest praktycznie niemożliwe. Piana zachowuje też swoje właściwości przez długi czas i nie ustępuje pod tym względem takim produktom jak wełna mineralna czy styropian.

W przypadku domu pasywnego ważna jest też sama bryła budynku: prosta, bez balkonów i wykuszy, które mogłyby sprzyjać powstawaniu mostków termicznych. Dach domu pasywnego jest najczęściej pokryty w całości ogniwami fotowoltaicznymi. Jakie jeszcze czynniki mają znaczenie?

  • Działka, na której stanie dom pasywny. Należy tu wziąć pod uwagę wskaźnik intensywności zabudowy.
  • Rozkład pomieszczeń. Salon i kuchnię najczęściej projektuje się po południowej stronie. Montowane są w nich okna połaciowe, wpuszczające do środka dużą ilość światła.
  • Niwelowanie miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło (na przykład zaokrąglone narożniki).

Z jakich materiałów buduje się dom pasywny i jakie stosuje się w nim ogrzewanie?

Domy pasywne powstają z materiałów, które nie wywierają negatywnego wpływu ani na zdrowie ludzi i zwierząt, ani na środowisko naturalne. Mogą więc być budowane z drewna, ale też z betonu komórkowego (gazobetonu), z ceramiki, prefabrykatów, silikatów czy z keramzytobetonu.

Materiały, z których powstają drzwi i okna do domu pasywnego muszą spełniać również pewne kryteria. Współczynnik przenikania ciepła w tych materiałach nie może przekraczać 0,8 W/m2K. Do ogrzewania domów pasywnych najczęściej stosuje się takie rozwiązania jak:

  • kocioł elektryczny, służący jednocześnie do podgrzewania wody. Można go też wykorzystać w ogrzewaniu podłogowym,
  • nagrzewnica umieszczana w kanale nawiewnym wentylacji. Może również podgrzewać wodę, a zasilana jest zwykle przez kolektor słoneczny.

Czy zakup lub budowa domu pasywnego są opłacalne? Jak wspomnieliśmy powyżej, zużycie energii z elektrowni jest w tym przypadku bardzo małe, dlatego z pewnością jest to rozwiązanie ekonomiczne. Co więcej, dbałość o szczegóły wykonania i zastosowanie wysokiej jakości materiałów gwarantuje nam spokój na wiele lat.

Nie bez znaczenia jest też kwestia minimalnego wpływu na środowisko naturalne. Budowa domu pasywnego wymaga przede wszystkim zadbania o odpowiednie materiały izolacyjne. W naszym sklepie online izolacjeGT znajdziesz produkty, dzięki którym wykonasz termoizolację od fundamentów po sam dach. Kliknij i sprawdź naszą ofertę, zapraszamy!

Komentarze