Izolacja termiczna energooszczędnego domu – piana PUR
Ocieplanie pianą PUR jest wyjątkowo efektywne, dlatego często wybiera się je w przypadku budowy domów energooszczędnych. Taka izolacja pozwala na uzyskanie odpowiednich parametrów gwarantujących niższe koszty ogrzewania w sezonie zimowym oraz niższe koszty klimatyzacji w okresie letnim. Dom energooszczędny, w którym została zastosowana izolacja termiczna pianą PUR, jest nie tylko przyjazny dla naszej kieszeni, ale też dla środowiska naturalnego. Zobacz, jak wygląda aplikacja takiej piany i sprawdź, co ją wyróżnia spośród innych metod izolacji cieplnej.
Dom energooszczędny, czyli jaki?
Jedną z istotnych cech, jakie musi posiadać dom energooszczędny, jest odpowiednia bryła. Powinna ona być zaprojektowana tak, by wyeliminować mostki termiczne i zapewnić doskonałą izolacyjność przegród zewnętrznych. Jednocześnie, dom energooszczędny w optymalny sposób czerpie energię pochodzącą z zewnętrznych warunków naturalnych. Odpowiednie parametry takiego budynku można uzyskać tylko wtedy, gdy zastosuje się materiały ograniczające do minimum straty energii oraz wykorzysta innowacyjne rozwiązania budowlane.
W projekcie domu energooszczędnego uwzględnia się wiele ważnych detali, takich jak:
- wielkość budynku,
- kształt bryły i szczegóły konstrukcyjne,
- liczba, wielkość i usytuowanie okien względem stron świata,
- zastosowane materiały budowlane,
- układ poszczególnych pomieszczeń,
- izolacja termiczna i wentylacja.
O domu energooszczędnym możemy mówić przede wszystkim wtedy, gdy dwa główne współczynniki mają odpowiednie wartości. Mowa tu o współczynniku EP, który określa zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną pierwotną (czyli pochodzącą z elektrowni węglowej) potrzebną do podstawowego użytkowania. Powinien być niższy niż 60 kWh/m2 na rok. Drugi współczynnik to EUco określający zapotrzebowanie budynku na energię przeznaczoną na ogrzewanie. Jego wartość nie powinna być wyższa niż 40 kWh na rok.
Znaczenie izolacji cieplnej w domu energooszczędnym
Największe straty ciepła w budynku spowodowane są przenikaniem go przez przegrody zewnętrzne i przez dach. Dlatego też izolacja tych elementów konstrukcji ma szczególne znaczenie, jeśli mowa o domu energooszczędnym. Obecnie na rynku znajdziemy szeroką gamę materiałów izolacyjnych takich jak: wełna mineralna, wata szklana, spieniony poliuretan, polistyren ekstrudowany, spieniony polistyren, perlit, ICF czy spieniony polichlorek winylu.
Bez względu na to, jaki wybierzemy materiał do izolacji, zawsze należy zadbać o miejsca, przez które zwykle ucieka najwięcej ciepła (tworzą się w nich mostki termiczne). Są to na przykład nadproża, mocowania okien czy wieńce. Zastosowanie izolacji termicznej w postaci piany PUR pozwala na szczelne i dokładne wypełnienie wszystkich szczelin i nierówności, jakie pojawiają się w takich problematycznych miejscach.
Izolacja termiczna energooszczędnego domu przy użyciu piany PUR
Metoda natryskiwania piany poliuretanowej to obecnie jedna z najnowocześniejszych, a zarazem najwydajniejszych izolacji. Umożliwia uzyskanie znacznych oszczędności w zakresie rachunków za energię grzewczą. Piana PUR, w przeciwieństwie do innych materiałów izolacyjnych, wypełnia nawet najdrobniejsze i najtrudniej dostępne przestrzenie. Warstwa piany chroni wnętrze budynku przed podmuchami wiatru i przed zimnym powietrzem z zewnątrz.
Jednocześnie też zatrzymuje ciepłe powietrze w środku. Piana poliuretanowa, która powstaje w wyniku zastosowania systemu Purios, zachowuje swoje właściwości przez wiele lat (producent daje 25 lat gwarancji na swój produkt!). To izolacja, która może stanowić idealną alternatywę dla wełny i styropianu. Nakładana jest cieńszymi warstwami, a jej właściwości w niczym nie ustępują tym popularnym materiałom. Izolacja termiczna energooszczędnego domu z użyciem piany PUR ma jeszcze inne, dodatkowe zalety.
- Aplikacja piany jest szybka,
- Piana PUR wykazuje znakomite parametry termoizolacyjne,
- Piana poliuretanowa ma niski współczynnik przenikania ciepła,
- System Purios zapewnia wyeliminowanie mostków termicznych,
- Piana PUR jest lekka, dlatego nie obciąża konstrukcji budynków,
- Pianka poliuretanowa jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt,
- Izolacja pianą PUR zapewnia ochronę przed upałem,
- Pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna (chroni przed wilgocią),
- Piana PUR jest odporna na działanie grzybów i pleśni.
Planujesz budowę energooszczędnego domu? Izolacja termiczna pianą PUR jest godna rozważenia. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, to śmiało! Skontaktuj się z nami – ekipa w sklepie online izolacjeGT chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości związane z zastosowaniem systemu Purios w izolacji cieplnej energooszczędnego domu.
Komentarze