Jak ocieplić okna dachowe?

Odsłon: 154

Straty ciepła z budynku mogą pojawić się na skutek nieszczelności konstrukcji obiektu, a także poprzez niewłaściwie dobraną stolarkę drzwiową bądź okienną. Powodem straty ciepła może być też brak termicznej izolacji stolarki okiennej.

Niezaizolowane od środka okno dachowe może przyczynić się do tego, że całkowita strata ciepła w budynku będzie wynosić od 10% do nawet 25%. Warto więc umieścić w planie budowy izolację tych elementów. A jak i czym ocieplić okno dachowe? Czy zrobić to od wewnątrz, czy od zewnątrz?

Ocieplenie okna dachowego – informacje

Ocieplenie okna dachowego od środka to proces polegający na poprawianiu izolacji termicznej stolarki okiennej znajdującej się na dachu, najczęściej na poddaszu lub strychu. Ma on na celu zapobieganie utratom ciepła z wnętrza budynku oraz zwiększenie efektywności energetycznej domu.

A jak docieplić okno dachowe od wewnątrz? Proces ten może obejmować kilka działań, z których głównym jest izolacja ramy okiennej. Ma ona za zadanie zredukować utratę ciepła właśnie przez ramę. Do izolacji ramy najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Aby zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła ze stolarki okiennej, można też zamontować uszczelnienia czy termoizolacyjną szybę.

Czym ocieplić okno dachowe?

Do zaizolowania okna dachowego najlepiej nadaje się wełna mineralna. To materiał o znakomitych parametrach, który optymalnie zabezpieczy budynek przed działaniem czynników zewnętrznych. Zwiększy efektywność energetyczną budynku oraz w znacznym stopniu poprawi komfort cieplny w pomieszczeniach.

Co przemawia za tym, by wykorzystać do ocieplenia okna dachowego wełnę mineralną?

  • znakomite parametry
  • łatwość, wygoda i krótki czas montażu
  • wytrzymałość
  • żywotność

Dlaczego wybrać ocieplenie okna dachowego wełną?

Polecamy stosowanie wełny mineralnej do ocieplenia okna dachowego od wewnątrz z kilku powodów. Przede wszystkim wełna mineralna jest doskonałym materiałem izolacyjnym, który skutecznie redukuje przewodzenie cieplne.

Pomaga więc utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia w chłodniejszych miesiącach i chroni przed przenikaniem zimna. W dodatku wykazuje dobre parametry akustyczne, redukując hałas.

Do ocieplenia okna dachowego od środka warto wybrać wełnę mineralną także ze względu na fakt, iż materiał ten jest niepalny. Wysoka ognioodporność oznacza, że wełna nie będzie się ani palić, ani przyczyniać się do rozprzestrzeniania się pożaru.

Wełna mineralna - doskonały materiał do ocieplenia okien dachowych

Wełnę mineralną warto wykorzystać do ocieplenia okna dachowego od wewnątrz także ze względu na łatwość w montażu. Materiał ten ma elastyczną strukturę, w związku z czym można stosować go nawet w trudno dostępnych miejscach.

Materiałem takim jak wełna mineralna łatwo da się wypełnić przestrzeń, nie zostawiając pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Elastyczna struktura sprawia, że wełnę łatwo dopasować do dachu i stolarki okiennej o każdym kształcie.

Co więcej, ocieplenie okna dachowego wełną od środka jest korzystne także z tego względu, że materiał ten nie chłonie wilgoci z powietrza ani nie gnije. Jest też odporny na uszkodzenia i nie traci swoich właściwości przez długie lata. Zatem jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne!

Jak obrobić okno dachowe od wewnątrz?

Cały proces zaczyna się już na etapie kupowania odpowiedniego materiału izolacyjnego. Przy wyborze wełny mineralnej należy zwrócić uwagę na jej grubość oraz gęstość. Parametry te trzeba dobrać pod obowiązujący współczynnik przenikania ciepła dla rodzaju budynku. 

W jaki sposób obliczyć ilość potrzebnego materiału? 

  • zmierz powierzchnię poddasza w m2
  • określ grubość wełny – jej grubość jest zależna od współczynnika przenikania ciepła
  • oblicz zapotrzebowanie

Do izolacji potrzebna będzie taka ilość materiału, która wystarczy na dwie warstwy izolacji – między krokwiami oraz pod krokwiami. Na warstwę między krokwiami trzeba kupić tyle materiału, aby wystarczyło na wyznaczoną wcześniej powierzchnię. Nie może być go jednak za dużo – nie powinien wystawać poza krokwie.

Druga warstwa (pod krokwiami) powinna być wykonana z takiej samej ilości materiału, co pierwsza. Przy zakupie wełny warto kupić jej o 5-10% więcej, aby mieć pewność, że materiału wystarczy na ewentualne, nieprzewidziane sytuacje.

Proces ocieplenia okna dachowego od zewnątrz

Jak ocieplić okna dachowe? Proces izolacji zaczyna się jeszcze przed zamontowaniem stolarki. Żeby izolacja była skuteczna, powinna być ciągła. Trzeba więc pokryć nią całą powierzchnię budynku, bez przerw. Wełnę trzeba przyciąć tak, aby zmieściła się między krokwiami i nie wystawała poza obszar przeznaczony do izolacji. Stolarkę okienną najlepiej zamontować dopiero w warstwie ocieplenia.

Stolarkę okienną można też ocieplić po jej wcześniejszym zamontowaniu. Trzeba wówczas dokładnie sprawdzić jej stan – nie może mieć żadnych uszkodzeń.

Czy warto zdecydować się na samodzielne docieplenie okna dachowego?

Najlepiej jest pozostawić ocieplenie stolarki okiennej profesjonalnej firmie. Specjaliści mają bowiem doświadczenie w izolowaniu najróżniejszych powierzchni, więc zrobią to fachowo.

Dysponują ponadto odpowiednim sprzętem (np. narzędziami do cięcia, rękawicami ochronnymi, maskami), które umożliwiają bezpieczny montaż materiału. Każdy, kto chciałby izolować stolarkę okienną samodzielnie, musi dodatkowo dokupić tego rodzaju artykuły.

Ocieplenie okna dachowego od środka wykonane przez ekipę specjalistów przebiegnie też po prostu szybko!

Komentarze