Ocieplanie fundamentów pianą
Fundamenty stanowią podstawę budynku. Dlatego powinny być wykonane z niezwykłą precyzją. Bardzo ważna jest w tym przypadku hydroizolacja, czyli zabezpieczenie przeciwilgociowe. W tym celu coraz częściej stosuje się pianę PUR. Na blogu izolacjeGT przedstawimy rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Powiemy, jak sprawdza się w tym przypadku pianka poliuretanowa. Wszystkich planujących hydroizolację fundamentów zapraszamy do lektury.
Hydroizolacja fundamentów: pozioma i pionowa
Hydroizolację fundamentów dzieli się na dwa rodzaje. Zaczniemy od omówienia hydroizolacji poziomej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie fundamentu przed wnikaniem wody, która nie wywiera ciśnienia tj. wody opadowej. Chodzi tu podciąg kapilarny, czyli wchłanianie wilgoci przez mury i podciąganie jej do góry na ściany obiektu. Taka izolacja powinna być wykonana w dwóch miejscach: ławie i ścianie fundamentowej oraz na styku ściany fundamentowej i ścian zewnętrznych budynku (w tym przypadku tego rodzaju izolacja powinna znajdować się 15-30 cm nad gruntem). Izolacja pozioma fundamentów powinna stykać się z tą położoną na gruncie, nawet gdy nie znajdują się one na jednakowej wysokości. Taka izolacja nie może być poniżej poziomu hydroizolacji podłóg.
Hydroizolacja pionowa chroni fundamenty od gruntu. Jej warstwę układa się na ścianie fundamentowej osłoniętej materiałem ociepleniowym. W tym przypadku w zależności od podłoża pod fundamentem można wykonać izolację pionową: lekką przeciwwilgociową, średnią przeciwwodną lub ciężką przeciwwodną. Izolacji pionowej nie trzeba robić, jeśli w obiekcie nie ma piwnic. Pionową izolację w prosty sposób można wykonać z gotowej masy hydroizolacyjnej. Po uprzednim wyrównaniu powierzchni ściennej zaprawą cementową.
Izolacja przeciwwilgociowa pianą PUR – dlaczego warto?
Szereg korzystnych właściwości piany PUR sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana zarówno przez inwestorów budujących na większą skalę, jak i w mniejszych prywatnych domostwach. W izolacji przeciwwilgociowej fundamentów pianą PUR na plus przemawia kilka niepodważalnych argumentów. Preparat w postaci pianki poliuretanowej niemal idealnie przylega do izolowanej powierzchni, skutecznie eliminując przy tym powstawanie mostków termicznych (punktów ucieczki ciepła). Ponadto taka hydroizolacja jest ciągła i bezspoinowa, stanowi skuteczną ochronę przeciwwodną i przeciwwilgociową.
Poniżej wypunktujemy atuty stosowania piany PUR w izolacjach ścian fundamentowych:
- Jest to jeden z cieplejszych materiałów izolacyjnych. Wystarczy cienka warstwa pianki, aby uzyskać doskonałe rezultaty. Uniwersalny w zastosowaniach: budynki nowe lub istniejące, gdzie doszło do przemarznięcia fundamentów.
- Znikoma nasiąkliwość. W przypadku piany zamkniętokomórkowej jest to jedynie 2%. Materiał nie chłonie wilgoci i nie traci swoich właściwości cieplnych. Woda dzięki zamkniętym komórkom piany nie wnika do fundamentów. Nakładana pianka poliuretanowa na otwartym terenie nawet mimo opadów deszczu schnie w kilkanaście minut.
- Ponadprzeciętna wytrzymałość i twardość. Piana jest odporna na wszelkie zgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Przylega do ścian na tyle silnie, że nie da się jej oderwać od podłoża. Parametry pianki nie ulegają pogorszeniu nawet pomimo upływu lat. Nie trzeba w tym celu stosować dodatkowych powłok ochronnych.
- Krótki czas aplikacji. Aby ocieplić obszar 250 m2 fundamentów, wystarczy jeden bezdeszczowy dzień. Preparat zasycha w ciągu kilku sekund.
- Nie występują mostki termiczne. Dzięki metodzie natrysku pianka zwiększa swoją objętość stukrotnie. Dzięki temu nie ma mowy o powstaniu luk, przez które mogłoby się wydostawać ciepło (tzw. mostków termicznych). Dodatkowe powłoki na piance zaleca się nakładać poprzez malowanie lub natryskiwanie.
Ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową
Ocieplanie fundamentów ma za zadanie ochronić je przed zawilgoceniem i nadmierną utratą ciepła. Warstwa materiału izolującego musi być maksymalnie szczelna i nienasiąkliwa, odporna na nacisk oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego ocieplanie fundamentów pianą, gdzie wykorzystuje się metodę natryskową, jest jedną ze skuteczniejszych obecnie metod.
Kluczową kwestią w tym procesie jest temperatura otoczenia. Nie powinna ona przekraczać 16°C. Wszystko powinno odbywać się w warunkach umiarkowanej wilgotności i umiarkowanym wietrze. Ściany powinny być uprzednio zagruntowane, aby wyeliminować niekorzystne działania wilgoci na powierzchnię z naniesioną warstwą pianki poliuretanowej. Ocieplenie fundamentów przy wykorzystaniu piany PUR można wykonać praktycznie w każdym obiekcie pod warunkiem, że spełnia on wymagania techniczne. Mogą to być:
Nowo budowane budynki – jeśli nie ma przeciwwskazań, natrysk pianą zewnętrznych ścian fundamentowych można wykonać nawet na otwartym wykopie. Jest to szczególnie ważne, kiedy fundamenty znajdują się głębiej tj. poniżej 4 m.
Budynki zamieszkałe – tutaj należy częściowo odkopać grunt, aby odsłonić ściany fundamentowe. Pianka poliuretanowa łączy się trwale z powierzchnią ściany fundamentowej na skutek adhezji. Przed jej nałożeniem wystarczy tylko daną powierzchnię dokładnie oczyścić i osuszyć.
Budynki do renowacji – piana PUR będzie świetnym rozwiązaniem przy hydroizolacji fundamentów starszych remontowanych obiektów, gdzie mamy do czynienia z częstym zawilgoceniem stropów i ścian.
Etapy ocieplania fundamentów pianą PUR:
- Odkopanie / odsłonięcie fundamentów,
- Osuszenie natryskiwanej powierzchni,
- Oczyszczanie i ostateczne sprawdzanie powierzchni przed natryskiwaniem
- Aplikowanie pianki PUR
- Zabezpieczenie nałożonego materiału,
- Zasypanie fundamentów.
Komentarze