Program „Czyste Powietrze” 2025 – najważniejsze zmiany

Zawieszenie przyjmowania nowych wniosków o dofinansowanie w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” wprowadziło niemałe zamieszanie. Wielu indywidualnych inwestorów postawiło pod znakiem zapytania termomodernizację swoich budynków.
Od 31 marca 2025 program ruszył jednak na powrót, choć w nieco zmienionej formie. Jakie zmiany zostały wprowadzone w programie „Czyste Powietrze”? Co mają na celu? Przeczytaj i sprawdź najnowsze informacje.
Dlaczego wstrzymano przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”?
Program „Czyste Powietrze” uruchomiono w 2018 roku. Działanie programu ma skutkować podniesieniem jakości powietrza poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków, a tę z kolei uzyskuje się poprzez wymianę nieefektywnego źródła ciepła i termomodernizację. Osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze” mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne kotły, spełniające najwyższe normy emisji.
Dofinansowanie może również obejmować takie inwestycje, jak termomodernizacja budynków, montaż pomp ciepła czy też montaż kolektorów słonecznych. W dniu 28.11.2024 roku zawieszono przyjmowanie nowych wniosków na dofinansowanie, a jego wznowienie zaplanowano na 31.03.2025. W tym czasie poddano weryfikacji i zmianom zasady przyznawania dofinansowań, ponieważ wcześniejsze zasady ułatwiały nieuczciwe praktyki, takie jak wyłudzanie pieniędzy przez osoby nieupoważnione do uzyskania dofinansowań.
Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze”
W trakcie trwania programu „Czyste Powietrze” zidentyfikowano wiele przypadków, w których dofinansowania nie trafiały do osób rzeczywiście ich potrzebujących. Na przykład jeden z beneficjentów programu „Czyste Powietrze” uzyskał 100 procent dofinansowania (czyli poziom dla najuboższych) na kilka domów, których był właścicielem.
Wykryto też przypadki zawyżania kosztów termomodernizacji budynków oraz wymuszania udzielania pełnomocnictw przez pośredników i wykonawców. Ich firmy znikały z rynku, a następnie zwrot dotacji spadał na nieświadomego beneficjenta. Zmiany w zasadach przyznawania dofinansowań w programie „Czyste Powietrze” mają za zadanie przede wszystkim:
- zapobiegać nieuczciwym praktykom firm,
- uniemożliwić przyznawanie dotacji osobom zamożnym,
- przyspieszyć obsługę wniosków i wypłat.
Kluczowe zmiany w programie „Czyste Powietrze” 2025
Jedną z kluczowych zmian w programie „Czyste Powietrze” wprowadzonych 31.03.2025 jest wycofanie dotacji do kotłów gazowych. Od tego dnia program preferuje odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła, fotowoltaikę i kotły na biomasę.
Warto tu zaznaczyć, że osoby, które zakupiły kotły gazowe jeszcze przed zawieszeniem programu w listopadzie 2024 roku, będą zakwalifikowane do okresu przejściowego, który umożliwi im skorzystanie z dofinansowania na wcześniejszych zasadach. A oto kilka innych zmian wprowadzonych w programie „Czyste Powietrze” 2025:
- Zaliczka wypłacana będzie na konto beneficjenta, a nie wykonawcy, jak dotychczas.
- Dotacje przyznawane będą rzeczywiście najbardziej potrzebującym osobom.
- Zmianie ulegają limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów.
- Wprowadza się obowiązek uzyskania określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji.
- Wprowadza się wzmożone kontrole (zarówno beneficjentów, jak i firm), które mają na celu zapobieganie nieuprawnionym działaniom.
- Do systemu wprowadzeni będą operatorzy wspierający przeprowadzenie inwestycji.
Dodatkowe zmiany w programie „Czyste Powietrze” 2025
Wśród zmian wprowadzonych w programie „Czyste Powietrze” 2025 znajduje się wymóg posiadania nieruchomości od co najmniej 3 lat przed złożeniem wniosku (jednym z wyjątków jest np. otrzymanie budynku w spadku). Najwyższy poziom wsparcia finansowego uzyskają właściciele budynków charakteryzujących się zapotrzebowaniem na energię powyżej 150 kWh/m² rocznie.
Obowiązkowy do tej pory audyt energetyczny zastąpiony zostaje oceną energetyczną. Będzie ona przeprowadzana przez uprawnionego specjalistę, który może być również wykonawcą prac termomodernizacyjnych. Taka zasada ma na celu obniżenie kosztów i uproszczenie procesu wnioskowania o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Osoby starające się o dofinansowanie mogą też od tej pory samodzielnie określać zakres prac modernizacyjnych, co pozwoli na lepsze dostosowanie inwestycji do indywidualnych potrzeb poszczególnych beneficjentów programu.
Dla kogo specjalne rozwiązania w programie „Czyste Powietrze”?
Niedogodności związane ze wstrzymaniem programu „Czyste Powietrze” postanowiono złagodzić specjalnymi rozwiązaniami. Osoby, które złożyły wniosek przed 28.11.2024, obowiązują wcześniejsze zasady związane z dokumentacją programową. Dla inwestorów, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zawieszeniem programu i jednocześnie ponieśli już całość kosztów inwestycji lub ich część, wyznaczono okres przejściowy.
Od 31.03.2025, czyli od dnia uruchomienia nowego naboru, przez 4 miesiące można uzyskać dotację na koszty kwalifikowane, jakie zostały poniesione od 28.05.2024. W ten sposób rządowy program „Czyste Powietrze” zachowuje swoją ciągłość, a osoby, które wcześniej wykazały chęć uczestnictwa w nim, nie pozostaną bez pomocy. O kosztach kwalifikowanych piszemy więcej tutaj: Program "Czyste powietrze" - na co dofinansowanie?
Planujesz termomodernizację budynku lub lokalu i zastanawiasz się, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w materiały do takiej izolacji? Jesteś w odpowiednim miejscu! W naszym sklepie internetowym izolacjeGT znajdziesz ogromny wybór materiałów do izolacji w przystępnych cenach. Przejrzyj naszą ofertę i przekonaj się, że nie musisz już szukać innych sklepów!
Komentarze