Program „Czyste Powietrze” - na co dofinansowanie?

Program „Czyste Powietrze” ma na celu dofinansowanie do termomodernizacji budynków i lokali. Biorąc w nim udział, można uzyskać dotację nie tylko na zakup nowoczesnego źródła ciepła czy materiałów izolacyjnych, ale także na wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, a nawet bram garażowych.
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać tego rodzaju dofinansowanie? W poniższym artykule znajdziesz szczegółowe informacje, dzięki którym nie zgubisz się w gąszczu przepisów i zasad.
Termomodernizacja budynku w programie „Czyste Powietrze” – korzyści nie tylko dla środowiska
Termomodernizacja budynku w ramach programu „Czyste Powietrze” ma za zadanie przede wszystkim poprawę jego efektywności energetycznej, a co za tym idzie – zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To jednak oczywiście nie jedyne korzyści, jakie płyną z modernizacji cieplnej domu. Dzięki niej ulega poprawie stan techniczny i estetyka budynku. Zwiększa się również jego trwałość i odporność mechaniczna.
Budynki poddane termomodernizacji zapewniają większy komfort cieplny i akustyczny, a przy tym można liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie (nawet po przejściu na droższe, mniej emisyjne paliwa). W domu, w którym przeprowadzono termomodernizację, panuje odpowiedni mikroklimat, który powstaje dzięki ustabilizowaniu się poziomu temperatury i wilgoci.
Koszty kwalifikowane w programie „Czyste Powietrze” – na co dofinansowanie?
Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowej odpowiedzi na pytanie, na co można dostać dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”, warto wyjaśnić, czym są koszty kwalifikowane. Koszty kwalifikowane to wydatki, które mogą zostać objęte dofinansowaniem, takie jak działania, maszyny i materiały związane z pracami nad poprawą efektywności energetycznej budynku i nad ograniczeniem emisji zanieczyszczeń. Koszty kwalifikowane (a więc takie, na które można uzyskać dotację) w programie „Czyste Powietrze” obejmują:
- Audyt energetyczny budynku lub lokalu mieszkalnego wraz z Dokumentem podsumowującym audyt energetyczny oraz świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub lokalu mieszkalnego,
- Źródła ciepła, przyłącza i instalacje,
- Ocieplenie przegród budowlanych (poddaszy, strychów, podłóg, ścian), stolarka okienna i drzwiowa, bramy garażowe, a także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Z dniem 31.03.2025 po kilkumiesięcznej przerwie wznowiono program „Czyste Powietrze”, przy czym zostały w nim wprowadzone pewne zmiany. Jedną z kluczowych zmian jest brak możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu kotła gazowego (nie jest on już kosztem kwalifikowanym). Osoby, które już zdążyły dokonać zakupu takiego kotła w 2024 roku zostały objęte odrębnym naborem. Warto też zaznaczyć, że dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać tylko raz i tylko na jeden budynek lub lokal.
Dofinansowanie na termomodernizację budynków w zależności od wskaźnika EP
W przyznawaniu dofinansowania na termomodernizację budynków w ramach programu „Czyste Powietrze” brany jest pod uwagę wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP), który jest wyrażany w jednostce kWh/(m²/rok). Energia pierwotna to energia pozyskiwana bezpośrednio ze źródeł takich jak paliwa kopalne czy energia odnawialna. Wskaźnik uwzględnia przede wszystkim energię potrzebną na ogrzewanie i chłodzenie, podgrzanie wody oraz wentylację.
Na co można dostać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”? Mamy tu do czynienia z trzema progami:
- budynki o wskaźniku poniżej 80 kWh/(m²·rok),
- budynki o wskaźniku od 80 do 140 kWh/(m²·rok),
- budynki przekraczające 140 kWh/(m²·rok).
W przypadku budynku o wskaźniku poniżej 80 kWh/(m²·rok), w którym znajduje się przestarzałe źródło ciepła na paliwo stałe, dofinansowanie obejmuje demontaż starego źródła ciepła, zakup i montaż nowego źródła ciepła (zgodnego z programem), wymianę instalacji c.o. i c.w.u oraz wykonanie dokumentacji technicznej.
Właściciel budynku o wskaźniku od 80 do 140 kWh/(m²·rok) może liczyć na dofinansowanie w trzech zakresach:
- samo źródło ciepła,
- sama termomodernizacja,
- źródło ciepła i termomodernizacja.
Dla budynków o najwyższym wskaźniku termomodernizacja musi skutkować redukcją zapotrzebowania na energię do maksymalnie 140 kWh/(m²·rok) i zmniejszeniem zużycia energii co najmniej o 40%. Na co można dostać dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” w tym przypadku?
- Na wymianę źródła ciepła, o ile to znajdujące się w budynku jest przestarzałe,
- Na wymianę instalacji c.o.,
- Na ocieplenie budynku, wymianę drzwi, okien i bram garażowych,
- Na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- Na ekspertyzy i dokumentację projektową.
Czy można dostać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, jeśli w budynku znajduje się już efektywne źródło ciepła?
Jeśli budynek jest już wyposażony w nowoczesne źródło ciepła, spełniające warunki programu, można uzyskać dofinansowanie na inne formy termomodernizacji, takie jak: montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, wymiana drzwi, okien i bram garażowych, ekspertyzy i dokumentacja techniczna.
Warto zaznaczyć, że warunkiem otrzymania dotacji jest osiągnięcie wskaźników określonych w programie i ustalonych w wyniku audytu energetycznego. W ramach programu „Czyste Powietrze” można także uzyskać dofinansowanie na wymianę samego źródła ciepła, o ile inwestycja spełnia wymagania efektywności energetycznej.
Potrzebujesz tanich i sprawdzonych materiałów do izolacji? Bez względu na to, czy planujesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, czy też nie, oferta naszego sklepu online izolacjeGT spełni Twoje oczekiwania! Szeroki wybór materiałów, przyjazna i pomocna obsługa, a także możliwość ustalenia dogodnego terminu i formy transportu to nasza specjalność. Zapraszamy!
Komentarze