Program „Czyste Powietrze” – warunki

Odsłon: 186

Program „Czyste Powietrze” pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z dostosowaniem budynku do najnowszych, obowiązujących norm dotyczących energooszczędności. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc skorzystać z oferowanego dofinansowania?

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. Zobacz, jakie istnieją możliwości dotacji, dla kogo są przeznaczone oraz na jakie inwestycje. Przedstawiamy też pokrótce, na jakie kwoty można liczyć w programie „Czyste Powietrze”. Zapraszamy!

Jakie formy dofinansowania oferuje program „Czyste Powietrze?

Program „Czyste Powietrze” daje trzy różne możliwości skorzystania z dofinansowania. Pierwsze z nich obejmuje dotację, czyli wypłatę przyznanych środków finansowych po zakończeniu realizacji części albo całości inwestycji.

„Czyste Powietrze” zapewnia też dotację z prefinansowaniem. Polega ona na wypłacie zaliczki jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji (lub też na początku realizacji) oraz pozostałej części dotacji już po zakończeniu prac.

Trzecią, ostatnią formą dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”, jest dotacja na częściową spłatę kredytu kapitału bankowego. Z dotacji tej można skorzystać, biorąc kredyt w banku, który jest partnerem programu „Czyste Powietrze”. Co ważne, dofinansowanie w programie dotyczy kosztów kwalifikowanych, które nie obejmują podatku od towarów i usług VAT.

Kto może skorzystać z dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”? Warunki

Trzy formy dofinansowania oferowane przez program „Czyste Powietrze” przeznaczone są dla osób fizycznych, które są współwłaścicielami lub właścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym. W drugim przypadku lokal ten musi mieć wyodrębnioną księgę wieczystą. Jakich inwestycji dotyczy program „Czyste Powietrze”?

  • Montaż paneli słonecznych (instalacji fotowoltaicznej),
  • Zakup rekuperacji (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła),
  • Ocieplenie budynku,
  • Wymiana drzwi i okien,
  • Modernizacja instalacji grzewczej,
  • Wymiana kotła na paliwo stałe na kocioł ekologiczny.

Wysokość dofinansowania w programie „Czyste Powietrze”

Wysokość kwot dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” zależy od wielu czynników, jednak warto znać ich orientacyjną wysokość. Głównym kryterium mającym wpływ na wysokość dotacji ma wysokość dochodu. Im niższy dochód, tym większe uzyskuje się dofinansowanie.

Najwyższe dofinansowanie obejmujące kompleksową termomodernizację może wynieść nawet do 135 000 złotych. W podwyższonym poziomie dofinansowania kwota ta wynosi do 99 000 złotych, natomiast podstawowy poziom dofinansowania oznacza uzyskanie kwoty dofinansowania do 66 000 złotych. Dodatkowo można liczyć na zwrot kosztów poniesionych na audyt energetyczny (do 1200 złotych). 

Ważne zmiany w programie „Czyste Powietrze” wprowadzone w 2024 roku

Program „Czyste Powietrze” realizowany jest od 2018 roku i od tego czasu jego zasady ulegają pewnym zmianom. W 2024 roku wprowadzono dwie poprawki, które obowiązują od 14 czerwca 2024 roku. Pierwsza z nich to tzw. obowiązkowa lista ZUM, natomiast druga dotyczy audytu energetycznego. Na czym polegają zmiany?

  • Dotacji w programie „Czyste Powietrze” udziela się na pompę ciepła, kocioł na pellet lub na kocioł zgazowujący drewno pod warunkiem, że dane urządzenie widnieje na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM).
  • Dotacja w programie „Czyste Powietrze” może być udzielona w przypadku kupna i montażu pompy ciepła pod warunkiem, że zostanie wykonany audyt energetyczny (jak wspomnieliśmy powyżej, audyt ten również może być dotowany).

W jakim przypadku uzyskanie dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” jest niemożliwe?

Uzyskanie dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” wymaga spełnienia wielu warunków i dopełnienia obowiązkowych formalności. Wysokość dotacji jednak jest znaczna, dlatego z pewnością warto podjąć związany z jej otrzymaniem wysiłek.

Zanim przystąpimy do kompletowania potrzebnych dokumentów, warto wiedzieć, kiedy uzyskanie dotacji nie będzie możliwe. Dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” nie udziela się w następujących przypadkach:

  • W przypadku budynków wykorzystywanych sezonowo i budynków gospodarczych,
  • Gdy wnioskowana kwota dotacji nie przekracza 3000 złotych (wyjątek stanowi tu sytuacja, w której mamy do czynienia z zakupem i montażem źródła ciepła),
  • Jeśli inwestor sprzedał dany budynek lub lokal jeszcze przed wypłatą dotacji,
  • Jeśli w danym budynku lub lokalu prowadzi się działalność gospodarczą (w takim przypadku dofinansowanie jest pomniejszane proporcjonalnie do powierzchni na której odbywa się działalność gospodarcza, o ile nie przekracza ona 30% powierzchni całkowitej),
  • Jeśli inwestor uzyskał już wcześniej dofinansowanie z innych programów finansowanych ze środków publicznych (od 1 stycznia 2014 roku do 30 kwietnia 2020 roku).

Inne możliwości uzyskania dofinansowania na termomodernizację budynku

Termomodernizacja budynku to ogromna inwestycja, która jednak jest nie tylko opłacalna, ale również sprzyja środowisku naturalnemu. Obok programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można uzyskać dotację na termomodernizację budynku, możemy też skorzystać z innych źródeł, które pomogą obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. A oto one:

  • Ulga termomodernizacyjna, pozwalająca na uzyskanie dotacji wynoszącej od 40 do nawet 100%.
  • Grant termomodernizacyjny do 350 000 złotych przyznawany na kompleksową termomodernizację z wymianą źródła ciepła.
  • Premia termomodernizacyjna oferowana przy wymianie źródła ciepła na pompę ciepła.

Cieszymy się, że jesteś na stronie naszego sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi sztandarowymi produktami przeznaczonymi do termomodernizacji budynku. Szczególnej uwadze polecamy styropian fasada grafit 033, który spełnia wymogi programu "Czyste Powietrze".

W naszej ofercie znajdziesz materiały izolacyjne takich uznanych producentów jak Isover, Ursa czy Genderka. Przejrzyj ceny i przekonaj się, że ich wysokość mile Cię zaskoczy.

Komentarze