Ocieplenie poddasza wełną - schemat

Odsłon: 148

Ocieplenie poddasza wełną mineralną zapewnia skuteczną ochronę przed utratą zimna w chłodne miesiące i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. Wełna mineralna, w razie ewentualnego kontaktu z ogniem, zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Poddasze ocieplone wełną mineralną jest jednocześnie idealnie wygłuszone. Już tych kilka powodów wystarczy, by uznać mineralną wełnę skalną lub szklaną za niezwykle efektywne rozwiązanie. Zobacz, jak wygląda schemat ocieplenia poddasza wełną!

Jak przygotować się do ocieplenia poddasza wełną?

Zanim przystąpisz do ocieplenia poddasza wełną, warto się do tego odpowiednio przygotować. Od prawidłowo wykonanej izolacji będzie zależał komfort użytkowania poddasza przez wiele kolejnych lat. Na początek należy sprawdzić dokładnie stan dachu. Ocieplenie poddasza można z powodzeniem wykonać w starym domu, jednak musi na to pozwalać stan konstrukcji. Na co zwrócić uwagę?

  • Czy dach nie przecieka?
  • Czy na drewnianych elementach nie ma insektów, grzybów, pleśni?
  • Czy konstrukcja dachu nie jest uszkodzona, wygięta lub zawilgocona?
  • Czy stare krokwie utrzymają dodatkowy ciężar w postaci izolacji?
  • Czy nieuniknione zmniejszenie powierzchni użytkowej poddasza po zamocowaniu izolacji nie sprawi, że stanie się ono zbyt małe?

Aplikacja wełny na poddaszu wiąże się także z wykonaniem pobocznych, choć nie mniej ważnych, prac. Należy zadbać o wentylację nad warstwą termoizolacji. W okapie muszą się znaleźć wloty powietrza, a w kalenicy albo pokryciu – wyloty powietrza. W przypadku, gdy nie ma możliwości ich wykonania, można też zastosować wyloty i wloty powietrza w pokryciu, przy czym każda szczelina powinna mieć nie mniej niż 2,5 cm

Do boków krokwi lub do dodatkowych listew dystansowych przybitych do deskowania dachu należy zamocować folię paroprzepuszczalną. Współczynnik oporu dyfuzyjnego nie może przekraczać 2 cm, a współczynnik paroprzepuszczalności powinien mieć wartość większą niż 3000 g/(m²/24 h).

Jaka grubość wełny na poddasze?

Izolacja poddasza wymaga zastosowania grubej warstwy materiału, co oznacza znaczny koszt zarówno zakupu, jak i robocizny. Zwróci się to jednak z nawiązką. Prawidłowo wykonana termoizolacja wełną mineralną pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzania domu nawet o 30%.

Co więcej, taka izolacja wydłuża znacznie żywotność całego domu przy jednoczesnym podniesieniu komfortu użytkowania i zmniejszeniu częstotliwości koniecznych remontów. Zgodnie z wymogami WT 2021 do ocieplenia poddasza stosuje się wełnę mineralną o grubości 25 cm. Za najbardziej efektywną termoizolację uznaje się obecnie dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. 

Pierwsza warstwa wełny powinna być cieńsza o 1-2 cm od wysokości krokwi w przypadku poddasza typu nieszczelnego względem pary wodnej. Przy poddaszu typu szczelnego względem pary wodnej grubość ta powinna być o 3-6 cm cieńsza od wysokości krokwi. Drugą warstwę wełny instaluje się między krokwiami a podwieszonym rusztem. Jej grubość oblicza się, uzyskując różnicę pomiędzy planowaną całkowitą grubością izolacji a grubością pierwszej warstwy.

Jak ocieplić poddasze wełną krok po kroku?

Wysokość krokwi wynosi zwykle 16 cm, natomiast zalecana grubość izolacji poddasza wełną w energooszczędnym domu to co najmniej 25 cm. Dlatego też ocieplenie poddasza wykonuje się w dwóch warstwach, dzięki czemu zmniejsza się wpływ mostków termicznych liniowych (jak same krokwie). Jak ocieplić poddasze wełną mineralną krok po kroku?

  • Zmierz rozstaw krokwi,
  • Płyty z wełny mineralnej dopasuj do odległości pomiędzy krokwiami,
  • Ułóż pierwszą warstwę płyt tak, by szczelnie przylegały zarówno do siebie, jak i do elementów konstrukcji,
  • Zamontuj ruszt stalowy (wieszaki do poddaszy o regulowanej wysokości),
  • Ułóż drugą warstwę płyt pod krokwiami, w miejscu pomiędzy listwami rusztu.
  • Zamocuj paroizolację oraz okładziny połaci i stropu nad poddaszem.

Ocieplenie poddasza wełną – schemat

Poprawnie wykonana izolacja poddasza wełną to gwarancja uzyskania odpowiednich warunków panujących w pomieszczeniach. Pod dachem powinno być ciepło i sucho – nadmiar wilgoci to problem, którego chcemy uniknąć za wszelką cenę. Oto schemat ocieplenia poddasza wełną mineralną:

  • Pokrycie dachu,
  • Łata,
  • Kontrłata,
  • Folia paroizolacyjna,
  • I warstwa wełny mineralnej,
  • II warstwa wełny mineralnej,
  • Płyta gipsowo-kartonowa
  • Krokiew.

Ocieplenie poddasza wełną – zalety

Wełna mineralna to obecnie najchętniej wybierany materiał do ocieplania poddasza w domu – i nie bez przyczyny. Wełna mineralna szklana lub skalna (zwana też kamienną) wykazuje znakomite parametry izolacji cieplnej. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda wełny mieści się w przedziale od 0,031 W/mK do około 0,045 W/mK.

W przypadku zastosowania ocieplenia dwuwarstwowego wynik ten jest podwojony. Wełna mineralna zapewnia też pełną ciągłość ocieplenia, a ze względu na odpowiednią elastyczność, pozwala uszczelnić nawet trudno dostępne miejsca. 

To jednak nie wszystko! Wełna mineralna zastosowana do ocieplenia poddasza gwarantuje doskonałą izolację akustyczną. Skutecznie tłumi zarówno hałas dochodzący z zewnątrz (np. odgłosy kropli deszczu uderzających o dach), jak i odgłosy wewnątrz domu.

Wełna mineralna to również materiał o najwyższej klasie reakcji na ogień A1. Ocieplenie poddasza wełną stanowi swego rodzaju barierę przed płomieniami. Hamuje rozprzestrzenianie się ognia i zapobiega zniszczeniu konstrukcji dachu. O doskonałych właściwościach wełny mineralnej chroniących przed ogniem może świadczyć fakt, iż owinięcie nią instalacji elektrycznej chroni przed przeniesieniem iskry w przypadku ewentualnego spięcia. 

Mineralna wełna skalna (kamienna) i szklana jest materiałem wysoce paroprzepuszczalnym, co oznacza, że skutecznie odprowadza parę wodną na zewnątrz domu. Ocieplone wełną mineralną poddasze „oddycha”, dzięki czemu w pomieszczeniach nie gromadzi się wilgoć - nie trzeba się więc obawiać rozwoju grzybów czy pleśni na ścianach. Poddasze ocieplone wełną to bezpieczne miejsce do przechowywania sprzętów i ubrań.

Gdzie kupić wełnę do ocieplenia poddasza?

W naszym sklepie internetowym izolacjeGT znajdziesz szeroki wybór wełny mineralnej, zarówno w formie mat, jak i płyt. Oferujemy wełnę mineralną o różnej grubości, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb. Zajrzyj do naszego sklepu i przejrzyj nasz asortyment. Od lat współpracujemy z najbardziej uznanymi producentami wełny mineralnej (Isover, Rockwool, Ursa, Petralana), co pozwala nam na utrzymywanie wyjątkowo konkurencyjnych cen. Przekonaj się!

Komentarze