Purios - nowoczesne systemy izolacji
Systemy izolacji, które zimą trzymają ciepło, a latem chłodzą? Do stosowania od fundamentów aż po sam dach? Docierające bez trudu nawet w najmniejsze zakamarki? Poznaj Purios. Co wyróżnia ten sposób izolacji? Jak działa i jakie ma właściwości? Czym różni się piana zamkniętokomórkowa od piany otwartokomórkowej? Oto wszystkie najważniejsze informacje w pigułce.
Czym jest Purios?
Purios to systemy izolacji natryskowej. Materiał termoizolacyjny w postaci dwóch ciekłych składników aplikuje się na powierzchnię za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia. Wymieszanie się składników powoduje spienienie mieszaniny, która w ciągu kilku sekund tworzy pianę poliuretanową – sztywną (systemy zamkniętokomórkowe) lub półsztywną (systemy otwartokomórkowe). Izolacja natryskowa to nie tylko najnowocześniejsza, a przy tym najdokładniejsza metoda zatrzymywania przenikania ciepła przez przegrody budowlane.
Zastosowanie systemów Purios do termoregulacji znacznie poprawia komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń i pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Można je wykorzystywać nie tylko do izolacji domów mieszkalnych, ale też budynków gospodarczych i przemysłowych, garaży, hal czy kontenerów.
Piana poliuretanowa (piana PUR) wypełnia szczelnie każdą wolną przestrzeń, dzięki czemu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Wyjątkowa skuteczność, trwałość i energooszczędność systemów Purios sprawia, że stosuje się je z powodzeniem również do izolacji cieplnej domów energooszczędnych i domów pasywnych.
Sposób aplikacji materiału izolacyjnego w systemie Purios umożliwia tworzenie ustalonej grubości warstwy. Dzięki temu można uzyskać nie tylko jednolitą powierzchnię, ale też otoczyć pianą przewody czy elementy konstrukcji budynku, regulując ilość materiału zgodnie z potrzebą. Co więcej, nakładanie piany przebiega bardzo sprawnie i stanowi najszybszą metodę aplikacji materiału izolacyjnego, jaka dostępny jest na rynku. W ciągu jednego dnia można zaizolować powierzchnię, nad którą przy zastosowaniu innych materiałów trzeba by pracować około dwóch tygodni!
Systemy zamkniętokomórkowe Purios
Wśród systemów do izolacji termicznej Purios wyróżniamy systemy zamkniętokomórkowe i systemy otwartokomórkowe. Najpierw przyjrzyjmy się bliżej pierwszym z wymienionych systemów. W systemie zamkniętokomórkowym Purios aplikuje się na powierzchnię podgrzane składniki (A i B), dozując materiał pod ciśnieniem. Po zmieszaniu składników, w ciągu kilku sekund, powstaje twarda pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa. To materiał o wybitnych właściwościach termoizolacyjnych – parametr lambda wynosi tu około 0,022 W/mK (w zależności od typu systemów; powiemy o nich więcej za chwilę). Jakie są inne właściwości systemów zamkniętokomórkowych Purios?
- Pianka PUR przykleja się do podłoża, dzięki czemu izolacja nie wymaga żadnego montażu ani dodatkowego mocowania.
- Piana szczelnie wypełnia każdą nierówność, otwór czy szczelinę, dlatego też dokładnie okrywa wszelkie przewody, belki i inne elementy konstrukcyjne.
- Wytworzona piana poliuretanowa tworzy jednolitą strukturę pozbawioną klejeń czy innych łączeń. Dzięki temu nie powstają miejsca, przez które powietrze o różnej temperaturze mogłoby ulec wymieszaniu.
- Piana zamkniętokomórkowa wykazuje właściwości wodoodporne (współczynnik oporu dyfuzyjnego µ wynosi 46, a nasiąkliwość wody 0,29 kg/m2).
- Poliuretan to materiał, który tworzy środowisko przyjazne dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni.
- Poliuretanowa piana PUR jest wyjątkowo trwała. Zachowuje swoje właściwości izolujące i objętość przez co najmniej 25 lat.
Systemy zamkniętkomórkowe Purios – twarda piana PUR
Systemy izolacyjne zamkniętokomórkowe Purios to idealne rozwiązanie do zastosowań zewnętrznych, w tym również elementów szczególnie narażonych na działanie wilgoci.
- Purios H to dwuskładnikowy system do produkcji sztywnej pianki natryskowej do stosowania na stropy, sufity, sufity podwieszane i ściany. Współczynnik przenikania ciepła λm=0,0224 W/mK. Przy użyciu Purios H można natryskiwać warstwy o grubości od 10 do 25 mm.
- Purios HO to system przeznaczony do izolacji stropów, ścian, fundamentów, podłóg i posadzek. Współczynnik przenikania ciepła λm=0,021 – 0,023 W/mK. Purios HO pozwala na natryskiwanie znacznie grubszych warstw, od 5 do 10 cm.
- Purios H/01 to system, który stosuje się do izolacji fundamentów, ścian, stropów, podłóg i posadzek. Przewodnictwo cieplne λm wynosi 0.020 – 0.022 W/mK. Idealny do natrysku na konstrukcje stalowe, blachę i beton.
- Purios HR/01 to system o wyjątkowej wytrzymałości na ściskanie. Stosowany na dachy, podłogi i posadzki. Współczynnik przenikania ciepła λm to 0.021 – 0.022 W/mK.
Systemy otwartokomórkowe Purios
Połączenie dwóch składników systemu otwartokomórkowego Purios po aplikacji powoduje powstanie półelastycznej piany PUR. Jej właściwości są nieco inne niż piany zamkniętokomórkowej, jednak pod wieloma względami pozostają takie same.
- Piana PUR ściśle przylega do powierzchni i nie wymaga żadnego dodatkowego mocowania (a co za tym idzie, ponoszenia nakładów finansowych z tym związanych).
- Półelastyczna piana poliuretanowa tworzy jednolitą warstwę bez łączeń czy szczelin, które mogłyby przyczynić się do powstawania mostków termicznych.
- Po aplikacji piana urasta do wysokości około 8 cm, wypełniając szczelnie wnęki i nierówności.
- Piana otwartokomórkowa jest otwarta dyfuzyjnie. Oznacza to, że wilgoć może wnikać w ścianę, skąd jest transportowana na zewnątrz budynku.
- Otwartokomórkowa piana PUR tworzy środowisko, które nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów.
- Półelastyczna piana wykazuje nie tylko właściwości termo- i hydroizolacyjne. Doskonale również wygłusza dźwięki.
- Piana otwartokomórkowa, podobnie jak piana zamkniętokomórkowa, pozostaje w niezmienionej formie przez co najmniej 25 lat.
Systemy otwartokomórkowe Purios – półelastyczna piana PUR
Lekka, paroprzepuszczalna, półelastyczna piana PUR stosowana jest głównie do izolacji wewnętrznej. Mamy tu do wyboru kilka rodzajów systemów, które zapewniają doskonałe właściwości izolacyjne, a przy tym są przyjazne dla środowiska.
- Purios F to system o strukturze otwartokomórkowej zaprojektowany do łatwego montażu. Wykazuje dobrą przyczepność do różnych podłoży, a jego wskaźnik przenikania ciepła wynosi od 0,036 W/mK do 0,034 W/mK. Przeznaczony do izolacji stropów i ścian.
- Purios E to system do produkcji termiczno-akustycznej pianki. Jest wysoce wydajny i świetnie sprawdza się do izolacji stropów, ścian i poddaszy. Lambda od 0,038 W/mK do 0,037 W/mK.
- Purios ET – system do produkcji półelastycznej, termiczno-akustycznej piany PUR. Wykorzystuje się go w izolacji ścian i stropów. Wskaźnik przenikania ciepła λ wynosi tu 0,037 W/mK.
Czy systemy Purios to rewolucja w dziedzinie izolacji?
Izolacja z użyciem piany PUR to innowacja, która cieszy się coraz większą popularnością. Wpływ na to mają przede wszystkim takie czynniki jak szybkie tempo wykonywania pracy i możliwość idealnego wypełnienia wszelkich szczelin i zakamarków. Wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem jest również dostosowywanie grubości warstwy piany do własnych potrzeb.
Aplikacji piany PUR w systemach Purios dokonuje przeszkolona ekipa, a efekty ich pracy są sprawdzane przez odpowiednich specjalistów. Czy izolacja z użyciem systemów Purios będzie najlepsza w Twoim przypadku? Jeśli jeszcze się zastanawiasz lub potrzebujesz dodatkowych informacji, koniecznie skontaktuj się z naszymi doradcami. Chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą dobrać odpowiednie materiały izolacyjne.
Komentarze