Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa pianą PUR

Odsłon: 452

Walka z wilgocią i pleśnią w domu do przyjemnych nie należy. Dlatego warto zapobiec jej powstaniu już na etapie budowy domu. Skutecznym sposobem izolacji przeciwwilgociowej może być piana PUR o strukturze zamkniętokomórkowej. W artykule na blogu izolacjeGT omówimy właściwości przeciwwilgociowe i antypleśniowe pianki poliuretanowej. Wskażemy atuty pianki PUR przy hydroizolacji dachu.

Piana PUR zamkniętokomórkowa jako skuteczna bariera w walce z wilgocią i pleśnią w budynku

Zawilgocone pomieszczenia ciężej się ogrzewa, co oznacza wzrost kosztów energetycznych. Poza tym szybko ulegają one destrukcji. Uszkodzona pod wpływem wilgoci konstrukcja rozpada się, elementy metalowe korodują. Z kolei pleśnie stanowią zagrożenie dla zdrowia. Uwalniane w ten sposób alergeny i toksyny powodują infekcje dróg oddechowych, a nawet astmę.

Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto zastosować izolację przeciwwilgociową w postaci piany PUR zamkniętokomórkowej. Ten rodzaj piany doskonale blokuje i zabezpiecza konstrukcję budynku przed wilgocią i pleśnią. Zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa zawiera szczelnie domknięte pęcherzyki powietrza. Tworzą one hermetycznie zamkniętą barierę, która nie przepuszcza do środka wody i zapobiega powstawaniu pleśni. Wszystko pozostaje na zewnątrz. Piana ma również doskonałe właściwości termoizolacyjne, co znacznie zmniejsza straty energetyczne budynku. Sprawdza się przy dociepleniach dachów, ścian, podłóg czy fundamentów.

Właściwości przeciwwilgociowe i antypleśniowe pianki PUR zamkniętokomórkowej:

  • Hydrofobowość. Piana zamkniętokomórkowa ma hydrofobowe właściwości, co oznacza, że nie chłonie wody. Natryśnięta na powierzchnię pianka tworzy powłokę hydroizolacyjną. W ten sposób chroni konstrukcję budynku przed uszkodzeniami i korozją.
  • Perfekcyjna szczelność w izolowanej warstwie. Piana PUR ma zdolność dopasowywanie się do kształtów i wnikania w głąb nawet najtrudniej dostępnych szczelin. W ten sposób nie mam mowy o nieszczelnościach, przez które mogłaby przedostawać się wilgoć. Woda nie będzie przenikać do wnętrza domu.
  • Hamowanie rozwoju pleśni. Szczelna izolacja powierzchni pianką PUR tworzy środowisko niekorzystne dla rozwoju pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu uzyskujemy pozbawione wilgoci pomieszczenia, które mają zdrowy mikroklimat.

    Hydroizolacja dachu pianką poliuretanową – przygotowanie konstrukcji dachowej, etapy aplikacji piany

    Zanim zaczniemy hydroizlację (izolację przeciwwilgociową) dachu przy pomocy pianki poliuretanowej, trzeba uprzednio dokładnie go wyczyścić z luźnych elementów naniesionych przez wiatr lub ludzi. Powierzchnia nie może być mokra. Następnie należy sprawdzić kondygnacje pod kątem ewentualnych nieszczelności i uszkodzeń.

    W razie potrzeby trzeba dokonać napraw jeszcze przed przystąpieniem do aplikowania piany. Dalej sprawdza się, czy stare poszycie nie jest zawilgocone i zabezpiecza elementy znajdujące się na dachu na stałe. Są to np. włazy, klimatyzatory, wentylatory, panele słoneczne, wszelkie drabinki. 

    Aplikacja piany PUR na dachu – etapy:

    1. Przygotowanie obszaru hydroizolacji do aplikacji natryskowej.
    2. Nanoszenie piany warstwowo (jedna na drugą) na całą połać dachową w odpowiednich odstępach czasowych. Tak, aby mogły zajść odpowiednie reakcje termiczne. Warstwa pojedyncza daje izolację grubości do 1,5 cm. Jeśli chcemy uzyskać lepsze uszczelnienie, średnia grubość kolejnej warstwy pokrycia powinna mieć 3 cm. Od warstwy o grubości 6 cm wraz ze wzrostem do 9 i 12 cm pianki zyskuje dodatkowo właściwości ocieplające powierzchnię. Do prac stosuje się pistolet, który umożliwia dokładne i równomierne nanoszenie piany na dachu. Ponadto pistolet ten zapewnia prawidłowe mieszanie składników pianki natryskowej tuż przed jej aplikacją. Podczas pracy należy pamiętać o zachowaniu istniejących spadków, tak aby woda mogła swobodnie spływać z połaci wpustami i rynną.
    3. Na piankę PUR nakłada się warstwę zabezpieczającą przed promieniami UV najczęściej w postaci farby. W końcowym etapie zdejmuje się taśmy, folie ochronne, które miały zapobiec ewentualnym zachlapaniom i zabrudzeniom.

    Zalety izolacji przeciwwilgociowej pianą PUR

    Izolowanie dachu pianą PUR to jedna z najbardziej skutecznych metod stosowanych obecnie w budownictwie mieszkaniowym, jaki i przemysłowym Taki system hydroizolacji zapewnia perfekcyjnie uszczelnioną połać dachową, wolną od wilgoci i pleśni. Tym samym nie powstaną kłopotliwe przecieki, które z czasem przyczyniają się do niszczenia konstrukcji. 

    Atutem pianki PUR jest lekkość. Taka warstwa izolacji przeciwwilgociowej nie obciąża dachu. Do tego dochodzi trwałość. Pianka jest odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, wahania temperaturowe, dlatego taka izolacja posłuży długie lata.

    Kolejną kwestią jest elastyczność pianki poliuretanowej, która jest w stanie wniknąć w każdą najmniejszą szczelinę i dopasowuje się natychmiast kształtem do danej powierzchni. Dzięki temu nie ma ubytków w warstwie izolacyjnej. Podczas pracy z pianką nie ma konieczności zrywania starego dachu. Utylizacja nie będzie konieczna, a w związku z tym unikniemy dodatkowych kosztów. 

    Komentarze