Styropian pod wylewki - to musisz wiedzieć!
Bez wątpienia każdy z nas chce, aby budynek jaki projektujemy, a następnie wykonujemy charakteryzował się wysoką funkcjonalnością oraz doskonałymi parametrami technicznymi. Na etapie budowy konieczne jest więc podjęcie szeregu decyzji, które będą miały decydujący wpływ na późniejsze funkcjonowanie domu czy też innej przestrzeni. Wspomnieć w tym miejscu należy między innymi o technice układania styropianu pod wylewki.
Po co stosować styropian w podłodze?
Wielu osobom wydaje się, że ciepło z budynku ucieka wyłącznie przez ściany zewnętrzne oraz przez dach. Jest to tylko połowa prawdy, bowiem okazuje się, że znaczna część ciepła z budynku ucieka również przez podłogę. Konieczne jest więc odpowiednie zadbanie o termoizolację budynku także w jego dolnej części.
Jednym ze sposobów na zatrzymanie ciepłego powietrza w domu jest układanie styropianu pod wylewką. Dzięki temu budynek będzie ze wszystkich stron w odpowiedni sposób zabezpieczony przed ucieczką ciepła. Izolację podłóg stosuje się zarówno w przypadku domów murowanych, jak i prefabrykowanych. Montowany styropian może nie tylko we właściwy sposób zadbać o komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń, ale również o wydatki przeznaczane na ogrzewanie budynku. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów ocieplania wnętrz.
Jak układać styropian pod wylewki?
Aby układany styropian w posadzce charakteryzował się możliwie najlepszymi parametrami technicznymi, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej techniki montażu. Zdecydowanie najczęściej stosuje się układanie na zakładkę. Ten sposób niweluje ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. Technika układania styropianu na zakładkę wymaga stworzenia dwóch warstw styropianu, jednak poszczególne elementy należy montować w taki sposób, aby łączenia nie znajdowały się bezpośrednio nad sobą. W ten sposób uniemożliwi się chłodnemu powietrzu przenikanie z zewnątrz do wnętrza budynku. Możliwe jest zastosowanie tylko jednej warstwy styropianu, jednak w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanych modeli z wycięciami. Dzięki temu możliwe będzie układanie poszczególnych elementów na zakładkę, co również uniemożliwi powstanie tzw. mostków cieplnych.
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak układać styropian pod wylewkę, najlepiej zapoznać się z tym procesem krok po kroku. Mimo, że układanie akcesoriów termoizolacyjnych w posadzce to dość łatwa sprawa, niedoświadczona osoba może popełnić błędy, które w przyszłości spowodują, że budynek będzie charakteryzował się niewystarczającą izolacją termiczną. Na wcześniej przygotowane podłoże wylewany jest beton o kilkucentymetrowej grubości. Będzie on stanowił swego rodzaju bazę całego systemu izolacyjnego. W dalszej kolejności konieczne jest ułożenie warstwy przeciwwilgociowej w postaci papy lub ewentualnie folii budowlanej. Spowoduje to, że budynek będzie we właściwy sposób zabezpieczony przed wilgocią. Na tak przygotowanym gruncie można rozpocząć układanie styropianu. Akcesorium to może dodatkowo posłużyć jako element ukrywający wszelkiego rodzaju rury oraz kable prowadzone w posadzce.
Należy pamiętać, że na podłogi stosujemy styropiany twarde - EPS 70, 80 i więcej! Polecamy szczególnej uwadze dwa typy: Arsanit EPS 80 Thermo Dach Podłoga oraz Genderka EPS 80 Dach-Podłoga 038.
Postaw na sprawdzone rozwiązania
Kiedy styropian jest już ułożony, bezpośrednio na nim stosuje się kilkucentymetrową wylewkę. Zazwyczaj ma ona 4-5 centymetrów grubości. W tym przypadku nie ma potrzeby wykonywania grubszej wylewki, bowiem jej ciężar będzie również stanowił dodatkowe obciążenie dla styropianu. Wyjątkiem może być tutaj sytuacja, gdy budynek będzie ogrzewany podłogowo. W takim przypadku można się zdecydować na wykonanie nieco grubszej wylewki, która będzie dodatkowo pełniła funkcję akumulatora ciepła. Spowoduje to, że budynek będzie się charakteryzował wysoką funkcjonalnością i komfortem codziennej eksploatacji.
Służymy wsparciem na każdym etapie ocieplanie - skontaktuj się z naszym zespołem - hurtownia styropianu online izolacjeGT.
Komentarze