Wełna Isover – jak dobrać odpowiednią grubość izolacji?
Optymalnie dobrana grubość wełny mineralnej Isover do izolacji budynku to gwarancja komfortu termicznego i efektywności energetycznej. Wybierając rodzaj i grubość wełny Isover, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, jednak czas i wysiłek włożony w poszukiwanie najlepszego rozwiązania z całą pewnością się opłaci. Efektem będzie nie tylko przyjemne, ciepłe wnętrze domu, ale również mniejsze rachunki za ogrzewanie. Jak więc dobrać odpowiednią grubość izolacji wełną Isover?
Grubość izolacji a współczynnik przewodzenia ciepła
Współczynnik przewodzenia ciepła lambda (ƛ) określa stopień izolacyjności materiału. Poszczególne produkty izolacyjne różnią się jego wysokością. Im niższa lambda, tym lepsze właściwości termoizolacyjne, a co za tym idzie, tym cieńszą warstwę izolacji można użyć. Zasada ta dotyczy zarówno izolacji cieplnej ścian zewnętrznych, jak i stropów czy poddasza. Mniejsza grubość wełny Isover (a także każdego innego materiału termoizolacyjnego) oznacza redukcję kosztów prac, a dodatkowo mniej obciąża konstrukcję budynku.
Jakie czynniki bierze się pod uwagę, dobierając odpowiednią ilość izolacji wełną Isover?
Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając grubość izolacji? Przede wszystkim warto wiedzieć, że parametr ten musi być zgodny z wymogami obowiązujących w Polsce Warunków Technicznych. Grubość izolacji termicznej wełną Isover będzie inna dla następujących elementów konstrukcyjnych:
- ściana zewnętrzna,
- ściana wewnętrzna,
- sufit podwieszany,
- dach skośny o nachyleniu powyżej 30 stopni,
- dach skośny o nachyleniu poniżej 30 stopni.
Parametry izolacji termicznej wełną Isover
Wełna mineralna ma za zadanie przede wszystkim pełnić funkcję izolacji termicznej, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. To materiał niepalny, który nie powoduje rozprzestrzeniania się ognia, a ponadto trwały i wytrzymały na ściskanie. W zależności od modelu, wykazuje też różny stopień pochłanialności dźwięku (izolacja akustyczna). Dodatkowym atutem izolacji w postaci wełny mineralnej Isover jest fakt, iż pozwala się ona łatwiej formować niż styropian, dzięki temu doskonale uszczelnia trudno dostępne miejsca. Pora teraz przedstawić nieco bliżej konkretne grubości wełny mineralnej i jej przeznaczenie.
Wełna Isover w izolacji ścian działowych wykonanych w technologii suchej zabudowy i stropu
Do wykonania izolacji ścian działowych wykonanych w technologii suchej zabudowy doskonale nadaje się wełna mineralna o grubości 5 cm. Tak cienki materiał nie zmniejszy zanadto kubatury pomieszczenia. Wełna o grubości 5 cm sprawdzi się również jako izolacja akustyczna stropu. Będzie wówczas stanowić warstwę tak zwanej „podłogi pływającej”. Wełna Isover 5 cm pozwoli na skuteczne wyciszenie dźwięków takich jak uderzenia, kroki czy odgłosy upuszczanych przedmiotów.
Izolacja akustyczna stropów i wypełnienie sufitu podwieszanego wełną Isover
Do izolacji akustycznej stropów oraz do wypełnienia sufitu podwieszanego świetnie nadaje się wełna mineralna Isover o grubości 10 cm. To najczęściej maksymalna grubość materiału izolacyjnego, która nie zmniejszy nadmiernie wysokości pomieszczenia. Wełna mineralna Isover o grubości 10 cm może też być wykorzystana do izolacji termicznej i akustycznej dachu skośnego, a także do wypełnienia ścian działowych szkieletowych.
Izolacja poddasza wełną mineralną Isover
Wełna mineralna Isover o grubości 15 cm to optymalny materiał do izolacji termicznej poddasza, który skutecznie zabezpieczy budynek przed utratą ciepła w tym miejscu (sprawdź nasze ceny wełny mineralnej Isover Super Mata 15). Stosuje się ją w układzie dwuwarstwowym. Pierwszą warstwę kładzie się pomiędzy krokwiami, a drugą pod krokwiami, prostopadle. W ten sposób grubość całej izolacji wynosi około 30 cm. Układ taki pozwala na zmniejszenie mostków termicznych, a co za tym idzie, zwiększenie skuteczności izolacji.
Ocieplenie ścian zewnętrznych wełną Isover
Do ocieplania ścian zewnętrznych wykorzystuje się najgrubszą wełnę mineralną Isover, o grubości 20 cm. Zapewnia ona nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale również akustyczną. Jeśli potrzebujemy grubszej warstwy docieplenia, możemy łączyć wełnę o różnej grubości, na przykład 20 cm i 5 cm. Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej grubości wełny mineralnej lub masz pytania? Nie wahaj się, zadzwoń do nas lub napisz, a my chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedni materiał na Twoją izolację.
Komentarze