Wełna mineralna – co zrobić z odpadami?

Odsłon: 3129

W dzisiejszym budownictwie wełna mineralna jest bezapelacyjnie jednym z najlepszych rozwiązań przy ocieplaniu poddasza, stropów, czy ścian. Ma ona przede wszystkim doskonałe właściwości termiczne, jest ognioodporna,  a także poprawia akustykę w pomieszczeniach. Po zakończeniu prac montażowych pozostałości wełny izolacyjnej nie należy wyrzucać do zwykłego śmietnika. Co zrobić z wełną mineralną odpadową? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.

Wełna mineralna – gdzie wyrzucić pozostałości?

Wełna mineralna jest stosowana niemal na każdej budowie. To świetny izolator, który zapewnia zdrowy, pozbawiony bakterii, pleśni, czy grzybów mikroklimat w pomieszczeniach. Jednakże  jako wełna mineralna odpadowa, czyli wszystkie jej pozostałości, ścinki po ocieplaniu budynku może już przysporzyć nieco problemów. Chodzi tu przede wszystkim o sposób postępowania z takimi odpadami.

Wełna izolacyjna pozostawiona przez dłuższy czas w naturalnym środowisku wnika w glebę i wody gruntowe, przyczyniając się tym samym do ich degradacji. W resztkach wełny zwykle obecny jest cement, piasek albo np. fragmenty płyt karton-gipsu, czy innych materiałów budowlanych. Dlatego absolutnie nie nadaje się ona do recyklingu. Obecnie opracowywane są rozwiązania mające na celu oczyszczenie zużytego komponentu, tak, aby móc wykorzystać go ponownie, jednak nie są one jeszcze wystarczająco dopracowane.

Co zrobić z odpadami wełny mineralnej

Wełna jako odpad specjalny jest oznaczona kodem 17 06 04. Pod tym numerem kryją się informacje o zawartości substancji szkodliwych, a także wytyczne o sposobie składowania, czy odbierania. Resztek wełny ze względu na szkodliwość środowiskową na pewno nie można umieścić w jednym z pięciu przydomowych pojemników na odpady ani zostawić pod domem. Trzeba je po prostu zutylizować (unieszkodliwić).

Jeśli chcemy wyrzucić niewielkie ilości waty mineralnej, można zawieźć je do miejscowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). Są to specjalne wyznaczone składowiska pozostałości m.in. tych budowlanych. Znajdują się one na terenie większości gmin. Jednak każdy PSZOK ma indywidualne wytyczne, co do przyjmowania tzw. odpadów niebezpiecznych i warto uprzednio sprawdzić, jak to wygląda w naszych okolicach. Co zrobić, jeśli dany PSZOK nie przyjmuje pozostałości po wełnie? Jakie są jeszcze inne sposoby na jej bezpieczną i prawidłową utylizację?

Utylizacja wełny mineralnej

Pewne jest, że utylizacji wełny mineralnej nie można dokonać samodzielnie. W tej sytuacji warto jest skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Na rynku jest ich obecnie bardzo dużo. W ten sposób najłatwiej i co najważniejsze legalnie pozbędziemy się odpadów wełny mineralnej.

W tym celu można wynająć kontener na odpady budowlane zmieszane. W tej grupie odpadów uwzględnia się m.in. watę mineralną, więc bezproblemowo możesz ją tu umieścić. Do tego rodzaju pojemników można również wyrzucić styropiany, opakowania z tworzywa sztucznego, kartony, szyby, folie. Wybierasz tylko wielkość kontenera. Jest to najłatwiejsze i bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wywozem, a następnie utylizowaniem zajmuje się firma zewnętrzna, która wypożyczała kontener. Warto jednak pamiętać, że im bardziej pomieszane odpady, tym droższa będzie utylizacja waty szklanej.

Co zrobić z odpadami wełny mineralnej

Utylizacja wełny mineralnej cena

Koszty za tego rodzaju usługi są zróżnicowane i zależą od wielu okoliczności. Ceny na pewno uwarunkowane są od danego regionu. Wszystko zależy również od czasu, na jaki wynajmuje się kontener, a także od dokładnego jego umiejscowienia. Na pewno taniej będzie, jeśli odpady z wełny zostaną odebrane na terenie miasta niż poza jego granicami. Na cenę wpływa również stopień zmieszania odpadów. Zwykle firmy zajmujące się utylizacją robią wycenę usługi. Dlatego w celu uzyskania dokładniejszych informacji o kosztach warto po prostu skontaktować się z nimi bezpośrednio.

Komentarze