Izolacja termiczna fundamentów z płyt URSA XPS

Odsłon: 781

Izolacja fundamentów to zagadnienie, które schodzi na nieco dalszy plan podczas budowy naszego wymarzonego domu. Tworzą ją elementy ukryte zwykle pod warstwą ziemi lub pod estetyczną okładziną widoczną tylko częściowo. Taka konstrukcja to jednak wbrew pozorom bardzo ważny etap budowlany, a wykonana niewłaściwie może znacznie obniżyć komfort użytkowania budynku. 

Źle zaprojektowana izolacja termiczna fundamentów skutkuje znacznym wychłodzeniem ścian budynku na styku z posadzką. Aby tego uniknąć, wystarczy dopasować odpowiedni rodzaj materiału izolacyjnego i uwzględnić jego grubość zgodnie z docelowym zapotrzebowaniem (na podstawie kalkulacji termicznych). Zatem czym i jak konkretnie ocieplać fundamenty? Za chwilę wyjaśnimy wszystko krok po kroku. 

Jaki wybrać materiał na izolację fundamentów? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

W tej kwestii bardzo istotne jest dokładne miejsce, w którym będziemy montować izolację termiczną fundamentów. Obecnie w budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się ścianę lub płytę fundamentową. Do ich budowy używa się zbrojonego betonu. Dodatkowo tradycyjną ścianę fundamentową uzupełnienia się bardzo często betonowymi bloczkami.

izolacja fundamentów styrodurem XPS

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku są to miejsca, gdzie materiał izolacyjny poddawany jest długotrwałemu działaniu wilgoci. Poza tym panujące tu zmienne temperatury generują naprzemiennie cykle zamarzania i rozmrażania. To powoduje zmiany objętości wody w gruncie i występowanie dużych sił ściskających materiał pod płytą fundamentową budynku. Musimy również pamiętać, że dostęp do izolacji płyty fundamentowej, ścian fundamentowych poniżej poziomu gruntu jest możliwy praktycznie jedynie na etapie wznoszenia budynku. Dlatego trzeba tu działać bardzo precyzyjnie.

Przy tak niesprzyjających warunkach środowiskowych typowe materiały używane do ocieplenia elewacji mogą nie wystarczyć. Nie są one na tyle solidne i na dłuższą metę nie zagwarantują odpowiedniego zabezpieczenia. Bardzo szybko ulegną fizycznej degradacji, co konsekwencji znacznie pogorszy nam termiczną izolację ściany fundamentowej. W przypadku płyt fundamentowych parametry wytrzymałości na ściskanie będą zbyt niskie, aby zapewnić stabilną i bezpieczną pracę całej płyty.

izolacja fundamentów styrodurem Ursa XPS

Do izolacji termicznej fundamentów najlepiej użyć dedykowanego rozwiązania – płyt popularnie nazywanych polistyrenem ekstrudowanym lub w skrócie płytami XPS. 

Jest to produkt o sporej wytrzymałości, wyjątkowo odporny na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, który praktycznie nie wsiąka wody i ma rewelacyjne parametry termiczne. 

Płyty XPS klasyfikuje się m.in. wg parametru wytrzymałości na ściskanie. Najpopularniejsze należą do klasy III tj. 300 kPa [kilo paskali]. Oznacza to, że wytrzymałość na nacisk przy 10% odkształceniu materiału kształtuje się na poziomie 30 ton/m2 . W przypadku większych obciążeń wskazane jest użycie płyt XPS klasy V (500 kPa) lub VII (700 kPa). Dla tych wyrobów wytrzymałość na ściskanie osiąga odpowiednio wartości na poziomie 50 i 70 ton/m2. 

Aby lepiej zrozumieć, co oznacza parametr wytrzymałości na ściskanie, posłużymy się przykładem. Kładąc na płyty XPS o powierzchni 1m2 (wymiarach w poziomie 1x1m) blok betonowy o objętości 1m3 (wymiarach1x1x1m) obciążenie ściskające płyty XPS będzie wynosić zaledwie 3 ton/m2.

izolacja fundamentów styrodurem XPS grubość izolacji

Płyty styroduru (styropianu ekstrudowanego) URSA  XPS dostępne są w sprzedaży w różnych grubościach. Ich charakterystyczną cechą  jest łączenie na tzw. zakładkę (w kształcie litery L), które zapewnia ciągłość i szczelność izolacji. Właściwie dobrany do płyt i ścian fundamentowych materiał izolacyjny URSA XPS gwarantuje komfort termiczny naszego domu na długie lata. Tym samym obniżymy rachunki za ogrzewanie zimą, a latem w budynku uzyskamy optymalną temperaturę i to bez konieczności  ponoszenia dodatkowych kosztów w czasie eksploatacji. Warto dodać, że płyty URSA XPS są wodoodporne. Nie tylko chronią hydroizolację, ale w momencie podwyższonego stanu wód gruntowych zapewnią skuteczne odprowadzenie wody do ciągów drenażowych.

Jak układać izolację z płyt XPS - ściana fundamentowa

Przy takiej konstrukcji izolację termiczną układa się „obwodowo” na całej ścianie fundamentowej budynku po jej zewnętrznej stronie. Od ławy fundamentowej do miejsca, w którym zaczyna się izolacja termiczna ściany zewnętrznej. Ściany fundamentowe podobnie jak i płyty narażone są na działanie wilgoci przenikającej z gruntu otaczającego budynek, dlatego należy je odpowiednio wyizolować. Zabezpieczenie ścian fundamentowych powinno składać się z wodoszczelnej izolacji pionowej z dodatkową osłoną. 

Najlepszym rozwiązaniem będą wodoodporne termoizolacyjne płyty URSA XPS, które ochronią ścianę fundamentów zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi jak i utratą ciepła. Pamiętajmy, że przy tego rodzaju materiałach koniecznie musimy użyć izolacji wodoszczelnej oraz kleju dedykowanego specjalnie do płyt XPS. Jeśli wykorzystamy do tego celu inne (nieodpowiednie) materiały, to zawarte w nich rozpuszczalniki mogą zniszczyć całą izolację termiczną fundamentu. Zwróćmy uwagę na zewnętrzną powierzchnię płyt XPS. W przypadku materiałów URSA mamy do dyspozycji styrodur z powierzchnią zewnętrzną specjalnie ryflowaną w formie wafla. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza przy zaciąganiu cokołu fundamentu siatką z klejem.

Jak układać izolację z płyt XPS - płyta fundamentowa

izolacja płyty fundamentowej styrodurem XPS

W fundamencie płytowym izolację cieplną najlepiej będzie umieścić pod płytą betonową i wokół jej krawędzi. Dzięki temu nowo powstający budynek będzie całościowo oddzielony od gruntu. W ten sposób zapobiegniemy także niekontrolowanej utracie ciepła z ogrzewanych wnętrz. Tego typu aplikacja izolacji jest bardzo prosta, a ryzyko ewentualnych błędów montażowych naprawdę minimalne. W przypadku takich projektów grubość izolacji termicznej wykonanej z płyt URSA XPS zazwyczaj wynosi od 10 cm do 30 cm (dla domów pasywnych). Płyty układa się bezpośrednio na wyrównanej i zagęszczonej podbudowie w jednej, dwóch lub nawet trzech warstwach. Tak wykonana izolacja wraz z częścią obwodową (płyty układane w pionie) stanowi wannę, w którą po wykonaniu zbrojenia wstawia się beton. 

W takim układzie płyty XPS świetnie się sprawdzają, bez problemu wytrzymują długotrwałe obciążenia i zapewniają bardzo dobre docieplenie całej powierzchni fundamentu. Dzięki temu wykorzystujemy do maksimum wszystkie zalety ogrzewania podłogowego, co dla takiego rozwiązania jest już dziś standardem.

Grubość docieplenia fundamentów

Informacje na temat zawarte są w projekcie budynku. W nim w zależności od konstrukcji ściany czy płyty fundamentowej znajdują się wskazówki dotyczące konstrukcji izolacji termicznej z odpowiednio wyznaczoną grubością i uwzględnionymi pozostałymi parametrami użytych materiałów. Jednak pamiętajmy, że wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej budynków co jakiś czas ulegają zmianie. W przypadku projektów wykonanych przed rokiem lub wcześniej w momencie realizacji warto dokonać sprawdzenia i ewentualnie skorygować prace pod kątem aktualnych przepisów termicznych.

Ursa XPS - izolacja fundamentów

Obecnie obowiązują Warunki Techniczne (WT 2021), które weszły w życie od 1 stycznia 2021 r. Dla budynków wymagania w zakresie izolacyjności termicznej piwnic, fundamentów, ścian będą spełnione, jeżeli: UMAX ≤ 0,20 [W/m2K].

Jak to wygląda w praktyce, pokazuje tabela poniżej.  Dla ściany o odpowiedniej konstrukcji (beton/cegła/bloczek) – na czerwono zaznaczono parametry płyt XPS spełniających obecnie wymagane wytyczne. Zielony kolor w tabeli to normy z roku 2020. Z kolei parametry dla domów pasywnych wyróżniono żółtym kolorem. Te wyniki pokazują, że konsekwentnie dążymy do zminimalizowania strat  związanych z niekontrolowanym wyciekiem ciepła z naszych domów. Jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu produktów o lepszej izolacyjności tj. obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda) i zwiększeniu grubości izolatora.

Poniżej tabela z minimalną grubością warstwy izolacyjnej dla ścian zewnętrznych i lambd: 0,033-0,036 [UMAX ≤ 0,20 [W/m2K]]

materiał typ ściany minimalna grubość [mm] warstwy izolacji termicznej w celu spełnienia wymagań zgodnych z WT 2021
0,033 0,034 0,035 0,036
 beton tynk 15 mm; ściana betonowa C25/30; grubość 150 mm 156 mm 161 mm 165 mm 170 mm
 beton tynk 15 mm; ściana betonowa C25/30; grubość 250 mm 154 mm 159 mm 163 mm 168 mm
 cegła pełna tynk 15 mm; ściana z cegły pełnej grubość 385 mm 156 mm 161 mm 165 mm 170 mm
 bloczek tynk 15 mm; ściana z bloczków cementowo-wapiennych; grubość 240 mm 156 mm 161 mm 165 mm 170 mm
normy dla domów pasywnych UMAX ≤ 0,10 [W/m2K]
 beton tynk 15 mm; ściana betonowa C25/30; grubość 150 mm 321 mm 331 mm 340 mm 350 mm
 beton tynk 15 mm; ściana betonowa C25/30; grubość 250 mm 323 mm 333 mm 340 mm 352 mm
 cegła pełna tynk 15 mm; ściana z cegły pełnej grubość 385 mm 321 mm 331 mm 340 mm 350 mm
 bloczek tynk 15 mm; ściana z bloczków cementowo-wapiennych; grubość 240 mm 321 mm 331 mm 340 mm 350 mm

Komentarze