Filtruj według

Styropian cena - Cennik - Tani styropian

Styropian - cennik

Podkategorie

Od czego zależy cena styropianu?

Styropian, to bardzo popularny materiał stosowany do ocieplania. Można znaleźć go w ofercie wielu producentów, u których zarówno sam styropian, jak i jego cena mogą się od siebie nawet znacząco różnić. Powstaje zatem pytania od czego cena styropianu zależy i jak kupić tani styropian, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Grubość a współczynnik przewodzenia ciepła styropianu

Jednym z istotnych elementów, na który należy zwrócić uwagę kupując styropian jest parametr gęstości i jego współczynnik przewodzenia ciepła. W tej kwestii, dla styropianów fasadowych, najważniejsze jest sprawdzenie lambdy (λ), czyli czynnika przewodzenia ciepła. Jak odczytywać tę wartość? Im współczynnik jest niższy tym styropian cechuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Zwykle spotyka się styropiany o lambdzie między 0,030 a 0,045 W/(mK). Tani styropian może mieć ten współczynnik wyższy, a to oznacza, że w celu dobrego ocieplenia trzeba byłoby położyć znacznie grubszą jego warstwę. Kupując styropian do ocieplania należy zwrócić uwagę nie tylko na jego grubość, ale przede wszystkim lambdę – im jest ona niższa tym lepsza będzie izolacja.

Wytrzymałość mechaniczna

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na jakość i cenę styropianu jest wytrzymałość na rozciąganie (TR) i wytrzymałość na ściskanie (CS). Na parametr TR należy zwrócić szczególną uwagę, gdy kupujemy styropian do ocieplania ścian zewnętrznych. Cały układ ociepleniowy powinien być stabilny, a to zapewni parametr TR na poziomie minimum 80kPa. Natomiast chcąc izolować podłogi należy zwrócić uwagę na parametr CS, który powinien wynosić przynajmniej 70kPa. Informacje te są dostępne w deklaracji właściwości użytkowych styropianu, a ta powinna znajdować się na stronie www producenta.

Gęstość

Przy zakupie styropianu i jego cenie, poza grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz wytrzymałością mechaniczną istotna jest także gęstość, a więc stosunek masy do objętości. Jest to parametr, który najłatwiej sprawdzić. Im granulki są gęściej upakowane, tym styropian ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła oraz pozostałe parametry. W związku z tym, że gęstość ma bezpośrednie przełożenie na wagę, to najłatwiej sprawdzić to ważąc paczkę styropianu i porównując uzyskany wynik z minimalnym poziomem zalecanych dla danej odmiany styropianu. Jak to dokładnie zrobić? Sprawdź objętość styropianu na etykiecie i zważ paczkę. Podziel uzyskaną wagę przez objętość i porównaj z minimalną wagą danej odmiany styropianu. Jeżeli waga będzie niższa tzn., że tani styropian, który trzymasz w ręce posiada gorszą lambdę, a więc nie zapewni odpowiedniej izolacji.

Czy na styropianie można oszczędzać?

Styropian ma wpływ na jakość zastosowanej przez Ciebie izolacji. Złej jakości styropian, to również zła izolacja, a to ma bezpośrednie przełożenie na wysokie rachunki za ogrzewanie. Inwestycja w izolacje powinna być sensowna, bo czyż to nie irytujące, że pomimo wydania sporej sumy pieniędzy na styropian nasze rachunki za ogrzewanie nie obniżyły się, a w domu nadal jest chłodno? Jeśli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, to tani styropian nie jest dla Ciebie. Chyba, że faktycznie producent zrobił niebywałą promocję, zostały sprawdzone przez Ciebie najistotniejsze parametry i nic nie wskazuje na słabą jakość styropianu, który zamierzasz kupić.