Styropian EPS / XPS - popularne grubości 5, 10, 15 i 20 cm + pozostałe (1-30 cm)

Najpopularniejsze grubości styropianów EPS to 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm. Dostępne to 1-30 cm. Grubsze - na zamówienie. 

W tym dziale przestawiamy podział styropianu EPS ze względu na jego grubość. Panują pewne standardy. Jeśli chodzi o styropiany elewacyjne to najpopularniejszy wymiar to 15 i 20 cm (18 cm zyskuje na popularności). Jeśli chodzi o styropiany twarde podłogowe - tu z kolei przeważają płyty o grubości 5 i 10 cm. Ważna uwaga - tak naprawdę to właściwy dobór zależy od zastosowania materiału izolacyjnego, oraz wytycznych projektanta i majstra (majstra przede wszystkim!). Zatem styropian grubości np. 13 cm lub 17 cm to też strzał w 10!

Jakie są najpopularniejsze grubości styropianu, kiedy i gdzie je zastosować?

Izolacje styropianowe to nieodłączny etap każdej budowy, jednak pamiętajmy, że każdy ze styropianów ma swoje konkretne przeznaczenie. To, że dany materiał będzie odpowiedni na dach, nie oznacza, że równie dobrze będzie pasował np. na fasadę. Zatem od czego zależy jego zastosowanie? Bardzo istotne są grubości styropianu, w dużej mierze to właśnie od tego wymiaru zależy docelowe umiejscowienie docieplenia.

Śledząc tendencje rynkowe wyraźnie widać, która grubość styropianu jest popularna i która sprawdza się przy wykonywaniu danego typu izolacji. Podstawowe grubości to 5, 10, 15 i 20 cm. Te zdecydowanie przodują w rankingach zakupowych i tym samym są najlepszym wyznacznikiem zapotrzebowania. Dlatego niemal pewne jest, że w asortymencie każdej firmy liczącej się w branży izolatorów jak np. Austrotherm, Arsanit znajdziemy styropian o wspomnianych grubościach. Aby lepiej zrozumieć, jak dobrać odpowiedni izolator, przygotowaliśmy uproszczony jego podział grubości z uwzględnieniem zastosowań.

  • 5 cm – izolacja stropów;
  • 10 cm – ocieplenia piwnic i fundamentów;
  • 10-15 cm – ocieplenia podłóg 
  • 10-15 cm – izolacja ścian zewnętrznych elewacji; 
  • 15-25 cm – ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji w domach pasywnych i energooszczędnych; 
  • 15-20 cm – izolacja dachów skośnych; 
  • 20 cm i więcej – ocieplenia stropodachów.

Po wstępnym rozeznaniu pora na szczegóły - czyli najpopularniejsze grubości styropianów do izolacji dachu, poddasza, ścian zewnętrznych, podłogi, fundamentów i piwnic.

Docieplenie podłogi - jaka grubość styropianu?

Styropian podłogowy powinien być twardy ze względu na możliwe dość duże obciążenie w podłożu budynku jak choćby zaparkowane auto w garażu. Oczywiście styropian na podłogę musi też doskonale przewodzić ciepło. To również bariera dźwiękochłonna. Na ten rodzaj izolacji najlepszy będzie materiał średnich grubości, czyli styropian 15 cm, choć niejednokrotnie stosuje się również grubszy 20 cm. Natomiast takim minimum będzie styropian 10 cm.

Docieplenie ścian zewnętrznych, fasady  - jaka grubość styropianu?

Dobrze dobrana grubość styropianu na ściany zewnętrzne powinna współgrać z jego charakterystyka energetyczną. Bierzemy pod uwagę materiał konstrukcji, faktyczny stan techniczny, bryłę budynku, jego umiejscowienie względem kierunków świata. Poza tym wtedy zwracamy uwagę na otwory okienne i drzwiowe oraz sposób ogrzewania.

Dla większości domostw zupełnie wystarczający będzie styropian na elewację w technologii tradycyjnej o grubości miedzy 10-15 cm. Jeśli decydujemy się na domy pasywne lub energooszczędne, warto zastosować najcieplejszy styropian grafitowy i grubość izolacji z przedziału 15-25 cm. Kładąc tego rodzaju styropian fasadowy, można pozwolić sobie na cieńszą, ale równie skuteczną warstwę docieplenia. Takie rozwiązanie pozwoli zredukować mostki termiczne powstające najczęściej w miejscach takich jak cokoły, ościeża i nadproża. Równocześnie zyskamy kilka cm powierzchni.

Docieplenie fundamentów i piwnic - jaka grubość styropianu?

Tutaj warto zastosować przede wszystkim wodoodporny materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie.  Wszystko ze względu na warunki podwyższonej wilgotności występujące właśnie na poziomie piwnic i fundamentów.  W przypadku piwnic nieogrzewanych powinno się zaizolować choćby cokół i strop pomiędzy piwnicą a parterem. Wtedy w zupełności wystarczy cienka ok. 5 cm warstwa.

Z kolei przy piwnicach ogrzewanych postawmy na styropian 10 cm, ewentualnie jako odpowiednik można użyć styroduru. Ściany powinny być zaizolowane co najmniej  na głębokości 1 m poniżej poziomu. Najlepiej jednak wykonać docieplenia na całej wysokości ścian do wierzchniej warstwy ławy fundamentowej.

Jeśli chcemy mieć dom energooszczędny na fundamenty, wybierzmy grafitowy styropian. Zyskamy nie tylko lepsze parametry cieplne, ale również odporność na korozję biologiczną, o którą nietrudno, jeśli panuje duża wilgoć. Właściwa grubość styropianu fundamentowego zależy od konstrukcji budowlanej. Optymalny będzie zakres 10-15 cm. Tu sprawdzą się płyty frezowane, które zdecydowanie lepiej i ściślej będą przylegać, zapewniając tym samym bardziej funkcjonalną izolację termiczną.

Docieplenie dachu - jaka grubość styropianu?

Przez dach uchodzi około 30% ciepła dlatego izolacja termiczna w tym miejscu to absolutna konieczność. Wykonujemy ją za pomocą tradycyjnego styropianu EPS lub styroduru XPS. Ocieplamy zawsze między krokwiami i nad nimi. Zdecydowanie rzadziej izoluje się dach od spodu krokwi (ze względu na stratę kilku cm powierzchni). Jeśli chodzi o grubość, tu najlepiej sprawdzi się styropian 20 cm, a opcją minimalną jest styropian 15 cm. Takie wartości polecane są przy dachu skośnym. Natomiast, jeśli mamy płaski dach, wtedy potrzebna będzie zdecydowanie grubsza warstwa styropianowa 25-30 cm. Wybierzmy styropian frezowany na zakładkę. W ten sposób dużo skuteczniej będziemy mogli wyeliminować ewentualne mostki termiczne. Płyty należy układać z przesunięciem, czyli na tzw. mijankę. Pamiętajmy, że dach izolujemy dopiero wtedy, gdy będzie gotowe jego pokrycie.

Docieplenie stropu poddasza - jaka grubość styropianu?

Często stropy stanowią podłogę poddasza nieużytkowego i w tym miejscu również warto pamiętać o jego termoizolacji. Tu w zupełności wystarczy nam cieńszy styropian 5 cm wyłożony dwuwarstwowo na zakładkę. W przypadku strychu nieużytkowego śmiało, można pominąć wtedy dodatkowe docieplenie dachu. Natomiast jeśli planujemy urządzić na poddaszu pokój, zadbajmy o porządną izolację dachową. Tak zagospodarowane pomieszczenie wręcz nie powinno mieć dodatkowego ocieplenia stropu. Ciepłe powietrze z niższych partii budynku będzie wtedy swobodnie przepływać do góry i ogrzewać nam poddasze.