Filtruj według

Styropian grafitowy grubość 10, 15 i 20 cm. Idealne ocieplenie domu.

Styropian grafitowy - super ocieplenie domu

Styropian grafitowy, to produkt, który coraz częściej wybierany jest do wykonania izolacji termicznej nie tylko przez luksusowych deweloperów czy bardziej majętnych posiadaczy domów jednorodzinnych. Zaczyna on wypierać tradycyjny styropian biały. Mają na to wpływ właściwości, które posiada styropian grafitowy i które są obecnie najlepszymi na rynku. Dzięki możliwości położenia cieńszej warstwy oraz lepszym właściwościom izolacyjnym (szybsze nagrzewanie się), decydując się na właśnie ten typ styropianu można uzyskać lepsze rezultaty cieplne, zaoszczędzić trochę przestrzeni oraz zyskać na efektach wizualnych domów.

Podkategorie

Czym jest styropian grafitowy?

Styropian grafitowy, to nic innego jak ulepszony styropian biały. Jak powstaje? W takcie produkcji styropianu dodaje się do spienionego polistyrenu grafitu. W efekcie otrzymuje się styropian o szarej barwie oraz, co najważniejsze, podwyższonych właściwościach izolacji termicznej. Jest on coraz częściej stosowany do ocieplania domów, bo dla niego nawet domy pasywne i energooszczędne, to drobnostka.

Kiedy warto zdecydować się na styropian grafitowy?

Wykonanie izolacji cieplnej, to inwestycja na długie lata. W związku z tym powinna być dobrze przemyślana, a wybór materiałów nie powinien być przypadkowy. Poza wyborem systemu ociepleń czy kolorem elewacji należy także zastanowić się jaki styropian wybrać. Warto zwrócić uwagę na styropian grafitowy, który powoli zaczyna wypierać styropian biały. Styropian szary zawiera w sobie dodatki grafitu i dzięki temu jego współczynnik przewodzenia ciepła jest niższy i wynosi zwykle od 0,030 do 0,033 W/(mK). Wpłynie to nie przede wszsytkim na grubość zastosowanego materiału. Styropian grafitowy umożliwia zastosowanie cieńszej warstwy i uzyskanie dobrych efektów izolacyjnych. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, np. przy ocieplaniu podłogi, poddasza czy też ocieplaniu mniejszych budynków, w których każdy centymetr powierzchni ma znacznie.

Zalety użycia styropianu grafitowego

Największą zaletą styropianu grafitowego jest cieńsza warstwa ocieplenia. Dzięki temu można płyciej osadzić np. okna dachowe, a to wpływa na lepsze doświetlenie pomieszczeń. Jak wiadomo lepsze doświetlenia wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz dodatkowe zyski cieplne. Ma to również znaczenie wizualne, zwłaszcza w przypadku małych domów – płytsze osadzenie okien będzie znacznie lepiej prezentowało się. Jeśli zastosujemy grubą warstwę izolacji cieplnej, to możemy uzyskać komiczny efekt, tzw. okna strzelniczego – niczym w starym zamku, a przecież nie taki jest nasz cel. Styropian grafitowy przez swój kolor, pochłania więcej promieniowania słonecznego i szybciej oraz bardziej nagrzewa się, dzięki czemu lepiej sprawdza się jako ocieplenie budynków. Inwestycja w styropian grafitowy będzie sprawnie zwracała się, dzięki jego doskonałym parametrom izolacyjnym. Oszczędność cieplna może wynosić nawet 20% więcej niż w przypadku zastosowania wariantu białego.

Styropian grafitowy – cena

Styropian grafitowy jest nieco droższy niż tradycyjny styropian biały, ale cena ta jest rekompensowana przez co najmniej kilka elementów. Pierwszy z nich, to możliwość ułożenia cieńszych warstw przy jednoczesnym zachowaniu określonych norm technicznych, a więc mniej wydamy na jego zakup. Podczas jego montażu można użyć także krótszych, a więc tańszych kołków. Kolejną oszczędnością jest fakt, że dzięki niemu możemy uzyskać wyższą oszczędność cieplną. Ceny styropianów grafitowych w naszym sklepie zaczynają się od nieco ponad 40 zł za paczkę i są zależne od rodzaju wybranego styropianu oraz ilości płyt w paczce.

Jak powinien wyglądać montaż styropianu grafitowego?

Szara barwa styropianu grafitowego sprawia, że gdy jest wystawiony na oddziaływanie promieni słonecznych, to szybko nagrzewa się i może rozszerzać się, a tym samym zmieniać swoje wymiary. W związku z tym należy pamiętać, aby przechowywać go w miejscu zacienionym, które nie jest narażone na działanie słońca, a więc płyty nie nagrzeją się nam. Bowiem przyklejanie rozgrzanych płyt styropianu może spowodować ich wyginanie się, powstawanie szczelin, a nawet odpadanie ocieplenia. Na rynku można spotkać styropian grafitowy pokryty białą ochronną warstwą, która ma zapobiegać tego typu zdarzeniom. Przed montażem dobrze jest zagruntować słabe lub nasiąkliwe podłoże. Montując styropian grafitowy należy mieć na uwadze jego właściwości związane z zmianą wymiarów po nagrzaniu się i zachować maksymalną staranność przy jego przyklejaniu. Klej należy nakładać metodą obwodowo-punktową i powinien on zajmować minimum 40% powierzchni płyty. Podczas przyklejania płyt zaleca się osłonięcie elewacji przed promieniami słonecznymi. Ponadto warto jak najszybciej położyć na styropian siatkę zbrojeniową oraz tynk, aby ograniczyć skutki nasłonecznienia. Podczas montażu należy także stosować się do wszelkich zasad zamieszczonych w instrukcji do produktu.