Czy wełna mineralna jest szkodliwa?

Odsłon: 146

Wełna mineralna określana również jako wata szklana to zaraz obok styropianu najczęściej stosowane akcesorium izolacyjne. Jest wysoce skuteczna, dlatego jej popularność wciąż rośnie. W Internecie krąży sporo informacji na temat wełny szklanej. Pojawiają się też niejasności co do jej wpływu na zdrowie. Krąży wiele mitów na ten temat. Dlatego we wpisie postaramy się wyjaśnić wątpliwości w tej kwestii.

Z czego składa się wełna mineralna?

Wełna mineralna dzieli się na szklaną i skalną. Ta pierwsza jest mieszanką piasku kwarcowego i szklanej stłuczki, którą pozyskuje się często z recyklingu, a także dodatków uszlachetniających tj. dolomitu, wapienia i gabra. Wszystko razem ulega stopieniu w temperaturze 1000°C. Potem całość poddaje się procesowi rozwłókniania. Na tym etapie zostają wyodrębnione się włókna szklane, które łączone są odpowiednim lepiszczem. To właśnie głównie one tworzą strukturę wełny szklanej. Następnie wełna jest hydrofobizowana. Dzięki takiemu zabiegowi nie chłonie wody, a tym samy wilgoci z powietrza.

Jak powstaje włókno szklane?

Obecnie produkuje się je na dwa sposoby:

  • Metoda produkcji zszywek. Masę nadmuchuje się gorącym powietrzem. Otrzymane włókna wyglądają podobnie do wełny. Mają niewielką szerokość i długość.
  • Metoda ciągła. Tu produkowane jest pojedyncze włókno rozciągane na długość. Materiał staje się cienki i maksymalnie wydłużony. Włókna przypominają pasma nici jedwabnych.

Z kolei wełna skalna to mieszanina bazaltu, koksu żużlu także wzbogacona dodatkiem dolomitu, wapienia i gabra. Jednak podgrzewana w nieco wyższej temperaturze niż jej szklany odpowiednik. Jest to około 1400°C.

Wełna mineralna bezpieczeństwo

Wata szklana i jej wpływ na zdrowie - bezpieczeństwo użytkowania

Wiemy już, jak wytwarzana jest wata szklana i co wchodzi w jej skład. Teraz postaramy się nakreślić, czy tego rodzaju wełna może być szkodliwa dla zdrowia. 

Obecnie na rynku izolacyjnym mamy mnóstwo producentów wełny mineralnej, a konkurencja jest ogromna. Jest w tym wszystkim spora korzyść dla użytkowników. Oferowany asortyment jest dopracowany niemal w każdym szczególe, a jego jakość jest na naprawdę wysokim poziomie. Co za tym idzie, producenci wg prawa konsumenckiego są zobowiązani, aby zadbać również o bezpieczeństwo użytkownika.  Oznacza to również podjęcie działań, aby zredukować do minimum możliwość szkodliwego oddziaływania wełny do ocieplania  na zdrowie człowieka.

Przy tej okazji warto obalić dość powszechnie powielany mit o szkodliwym działaniu waty mineralnej na drogi oddechowe. Wata nie będzie szkodzić na układ oddechowy pod warunkiem, że podczas montażu odpowiednio zabezpieczymy twarz specjalną maską przeciwpyłową. O tym, jak przygotować się do pracy z wełną mineralną możesz przeczytać tutaj - Wełna mineralna gryzie? Znamy rozwiązania!. Ponadto wyrób jest paroprzepuszczalny i dzięki temu tworzy korzystny, a przede wszystkim zdrowy mikroklimat izolowanych pomieszczeń.

Popularni producenci maty szklanej w swoich laboratoriach badawczych prowadzą cyklicznie badania pod kątem jej ewentualnej szkodliwości. Wyniki jednoznacznie potwierdzają, że jest to produkt bezpieczny dla zdrowia. Potwierdzeniem jest fakt, że mata powstaje z naturalnych surowców mineralnych.

Wełna mineralna - bezpieczeństwo

Przywołajmy w tej sprawie także stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz jej paryskiej agencji (IARC), która także informuje, że wełna mineralna zarówno szklana, jak i skalna jest w pełni bezpiecznym akcesorium. Dotyczy to procesów produkcyjnych, montażowych, a także długoletniego użytkowania w mieszkaniach, domach, fabrykach i wszelkich innych budynkach użyteczności publicznej.

Przytoczymy jeszcze apel MIWO, czyli Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, aby kupować asortyment oznaczony symbolem EUCEB. Jest to potwierdzenie spełnienia kryteriów zawartych w Dyrektywie 97.69/EWG i rozporządzeniu 1272/2008, zgodnie z którą włókna wełny mineralnej nie są klasyfikowane jako rakotwórcze.

Skoro kwestię bezpieczeństwa użytkowania wełny mamy już wyjaśnioną, można by pomyśleć nad zakupem porządnego izolatora termicznego z tej kategorii. W hurtowni internetowej izolacjeGT czeka na Ciebie cała lista produktów o parametrach dopasowanych do Twoich potrzeb. Wełna Isover, Climowool, a może Ursa? Zastanów się, zapraszamy.

Komentarze