Filtruj według

Styropian 10 cm

Styropian EPS o grubości 10 cm. Wszystkie marki.

Podkategorie

Styropian 10 cm grubości to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Podłoga, fundamenty, dach, fasada, elewacja – wszędzie tam sprawdzi się doskonale. Dostępny w 2 formach – ekspandowany styropian EPS 10 cm (Austrotherm, Arsanit, Genderka, Termo Organika, Yetico, Styropmin, Swisspor) lub ekstrudowany styropian XPS 10 cm (Ursa, Austrotherm, czy Synthos) a wszystko domyka atrakcyjna cena całego asortymentu. Wymiary płyt: 500 x 1000 mm, 615 x 1625 mm lub 650 x 1250 (zależy od typu. Krawędzie proste lub frezowane (zakładka). Twardości od 60 do nawet 700!

Styropian to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów do izolacji termicznej. Ten izolator pozwala utrzymać właściwą, optymalną temperaturę w docieplanych pomieszczeniach, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów eksploatacji.

Styropian 10 cm – rodzaje, producenci, zastosowania i cena

Styropian powstaje w wyniku spienienia polistyrenu. W fazie produkcji tworzą się granulki wypełnione powietrzem, które umieszcza się w specjalnej formie. Tak uzyskany monolityczny blok tnie się do odpowiedniej grubości i otrzymujemy standardowe płyty styropianowe np. styropian 10 cm.

Jedną z odmian styropianu jest EPS. Polistyren ekspandowany powstający w formie bloków ciętych na odpowiednio grube płyty. Ma porowatą strukturę. Jest stosowany w budownictwie już od kilkudziesięciu lat. Przeważnie wymiary płyt wynoszą 500 × 1000 mm.

Tradycyjny styropian EPS dzielimy na:

Styropian 10 cm grafitowy EPS

  • klasyczny tj. biały o różnych: gęstościach, przewodności cieplnej λ i wytrzymałości;
  • grafitowy tj. szare, srebrne, czarne bądź nawet nakrapiane płyty o obniżonym współczynniku przewodzenia ciepła λ;
  • wodoodporny – to styropian bardzo niskonasiąkliwy, najczęściej koloru niebieskiego lub zielonego. Ma również większą gęstość i wytrzymałość mechaniczną. Przykładowo dostępny u nas Arsanit THERMO AQUA STANDARD EPS 100-038 – idealny do izolacji fundamentów, piwnic, garażu lub tarasu, a także dachów odwróconych.
  • akustyczny - EPS do zadań specjalnych (tłumi hałasy)

Drugim typem jest XPS, czyli polistyren ekstrudowany to nowszy wynalazek, stosowany od kilkunastu lat. Produkowany od razu w formach z odpowiednią grubością. Cechuje go mniejsza nasiąkliwość, jest bardziej wytrzymały i twardy. Ma lepszą izolacyjność niż w przypadku styropianu EPS. Jest barwiony na szary lub grafitowy kolor. Natomiast ten firmy Austrotherm ma różowy kolor. Wymiary płyty to zazwyczaj 600 × 1250 mm.

Styropian 10 cm XPS styrodur

Poznajmy czołowych producentów styropianowych materiałów do izolacji. Ich lista jest bogata, a wybór ogromny. W hurtowni internetowej izolacjeGT dostępnych jest kilkadziesiąt opcji styropianu 10 cm grubości. Znajdziemy warianty tradycyjnych EPS 10 cm m.in. te o niskiej lambdzie < 0,031 W/mk (dokładniej ten parametr omówimy nieco później). Tutaj polecamy np.:

  • grafitowy Genderka HYDROSTYR 100 EXTRA na fundamenty i piwnice;
  • grafitowy Arsanit THERMO LAMBDA 031,Genderka FASADA EXTRA PLUS 031, Swisspor LAMBDA MAX, Termo Organika TERMONIUM PLUS FASADA na fasadę lub elewację oraz typowo fasadowy Austrotherm EPS FASADA PREMIUM 031;
  • grafitowy twardy styropian (zwiększona twardość CS 100) Termo Organika TERMONIUM PLUS 031, Swisspor LAMBDA PLUS EPS CS(10) 60, Austrotherm DACH/PODŁOGA PREMIUM o twardości CS(10) 80 na dach i podłogę.

Ponadto warto zwrócić uwagę na firmy takie, jak Izoline, Yetico, Styropmin, których płyty styropianowe EPS grubości 10 cm także znalazły się w naszym asortymencie.

Godny polecenia styrodur XPS 10 cm to:

  • Ursa XPS 10 cm – ekologiczny i bardzo wytrzymały na nacisk (przy 10% odkształceniu – 300 kPa). Przeznaczony do ścian fundamentowych, podłóg na gruncie, dachów płaskich, parkingów.
  • Austrotherm XPS 10 cm TOP 30/TOP 50 oraz TOP 70 do podłóg, ścian piwnic, cokołów, stropodachów oraz dachów skośnych.
  • Synthos XPS PRIME 30 10 cm do ociepleń posadzek i podłóg, ław i fundamentowych płyt.

Styropian XPS 10 cm Austrotherm styrodur

Gdzie kupić styropian 10 cm najtaniej a do tego wygodnie – bez wychodzenia z domu? Sprawdzone i pewne źródło to nasz sklep online izolacjeGT. Gwarantujemy kompleksową obsługę – od złożenia zamówienia, aż po szybki transport pod wskazany adres. Do tego maksymalnie niska cena! Nie wiesz, który wybrać? Chętnie doradzimy, zapraszamy.

Styropian 10 cm – najważniejsze parametry. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Izolatory styropianowe w tym omawiany styropian 10 cm praktycznie nie chłoną wody. Dlatego są doskonałym rozwiązaniem w miejscach o dużej wilgotności. Jednak tam, gdzie jest ona szczególnie odczuwalna, zdecydowanie wybierzmy ekstrudowany styropian XPS. 

Istotne parametry dla styropianu to:

Współczynnik przewodzenia ciepła styropian 10 cm

  • współczynnik przewodności cieplnej lambda (λ), który mówi jaka ilość energii przechodzi przez jednostkę powierzchni warstwy materiału grubości 1m przy różnicy temperatur dwóch stron warstwy równej 1 Kelwin. Od tej wartości zależą dobre właściwości termoizolacyjne materiału. Mamy mniejsze straty ciepła, czyli ponosimy niższe koszty za ogrzewanie. Wartości λ wysokiej jakości styropianu mieszczą się zwykle w granicach 0,030 – 0,042 W/(m•K). Zatem nie zawsze grubość styropianu jest najważniejsza, bo odpowiednio dobrana lambda także ma znaczenie. Czasami cieńsza warstwa styropianu w porównaniu z grubszą mogą mieć podobny poziom izolacyjności termicznej.
  • TR – wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyt. Im wyższa wartość, tym lepiej. Parametr ten ma szczególne znaczenie przy dociepleniach ścian dwuwarstwowych metodą lekką-mokrą ETICS. Przykładowo nie powinna być mniejsza niż 80 w przypadku styropianu na fasady.
  • CS(10) – wytrzymałość na ściskanie (w slangu budowlanym nazywany EPS) przy 10% odkształceniu względnym. Mówi o tym, jak duży może być nacisk, aby sprasować styropian o 10% jego grubości np. z 10 do 9 cm. To decydujący parametr w przypadku wyboru styropianu podłogowego do podłóg na gruncie, gdzie mamy spore obciążenia np. wylewki podłogowej. Dla podłóg na gruncie i dachów płaskich wartość CS(10) nie powinna być mniejsza niż 80.

Kupując płyty, zadbajmy o sezonowanie materiału. Dotyczy to szczególnie ociepleń metodą lekką mokrą ETICS. W tym przypadku warto składować styropian 4-6 tygodni od daty produkcji. W tym czasie wymiary płyt zdążą się ostatecznie ustabilizować. W magazynach naszej hurtowni internetowej izolacjeGT przechowujemy styropian zgodnie ze wskazówkami producenta. Od lat zajmujemy się dystrybucją tego materiału i całą wiedzę przekładamy na praktykę, dlatego warto nam zaufać.