Funkcje i zastosowanie styropianu

Odsłon: 3508

Styropian to spieniony polistyren, który jest materiałem bezpiecznym dla środowiska. Nie wydziela toksycznych i szkodliwych substancji. Ponieważ składa się w 98% z powietrza, styropian, jako izolator jest szeroko stosowany w budownictwie mieszkaniowym i administracyjnym. Styropian należy do klasy materiałów komórkowych, które są wytwarzane przy użyciu technologii spieniania, a następnie zestalają się w temperaturze pokojowej. Materiał ten jest stosowanym m.in. do izolacji termicznej budynków. Styropian ma biały lub grafitowy kolor (choć zdarzają się styropiany o innej kolorystyce i nakrapiane), jest lekki, łatwy do obróbki, montażu i transportu oraz tani. Nic dziwnego, że zyskał sporą rzeszę zadowolonych odbiorców. W ofercie sklepu internetowego izolacjeGT.pl znajdują się jedne z najlepszych materiałów izolacyjnych wykonanych ze styropianu takich marek jak: Arsanit, Genderka, Austrotherm, Styropmin, Izoline, Swisspor, Termo Organika, Synthos, XPS Gias,  czy YeticoEnerpor lub Knauf.

Funkcje styropianu

Ten materiał budowlany jest szeroko stosowany ze względu na następujące cechy:

  • Łatwość obróbki, która pozwala tworzyć projekty dowolnej geometrii, nawet najbardziej skomplikowanej
  • Wytrzymałość i duża gęstość w ściskaniu
  • Zachowuje stabilność struktury w szerokim zakresie temperatur: od -170 do +80 stopni
  • Wysoka odporność na różnorodne chemikalia i czynniki biologiczne
  • Wysoka izolacja termiczna pozwala na uznanie izolacji ze styropianu za doskonały materiał budowlany, na przykład do budowy nowoczesnych wielowarstwowych konstrukcji domu
  • Przyjazny dla środowiska materiał budowlany, ponieważ nie zawiera substancji toksycznych i szkodliwych dla zdrowia ludzi
  • Można go łatwo przetwarzać i montować, w tym przy użyciu zwykłych klejów budowlanych.

Zakres zastosowania styropianu

Materiał ten jest szeroko stosowany w różnych sferach działalności człowieka: pakowanie produktów, produkcja mebli, krawiectwo, reklama zewnętrzna, przemysł stoczniowy, elektrotechnika i radio. Ale najbardziej poszukiwany jest styropian w branży budowlanej:

  • Styropian jest materiałem izolacyjnym budynku, który może być stosowany do izolowania ścian domu na zewnątrz. A także, jako izolacja termiczna dachów i podłóg, do izolacji akustycznej między podłogami lub pomieszczeniami.
  • Niska waga i łatwość obróbki to charakterystyczne cechy tego materiału budowlanego. Styropian można przyciąć ostrym nożem lub piłą ręczną, w zależności od grubości. Ten materiał budowlany jest przytwierdzany do powierzchni nawet zwykłym klejem. Jeśli to konieczne, można użyć kołków.
  • Styropian doskonale utrzymuje ciepło, jednocześnie w przeciwieństwie do wełny mineralnej nie zamoknie i nie wchłanianie wilgoci, będąc dobrą ochroną przed parą. Zastosowanie styropianu pozwala zapomnieć o potrzebie użycia jakichkolwiek dodatkowych materiałów, aby zapobiec pojawieniu się grzyba lub pleśni. Niska gęstość materiału nie powoduje żadnych dużych obciążeń na ścianach i podłożu, dlatego z technicznego punktu widzenia wykorzystanie styropianu jest prawie niedostrzegalne dla konstrukcji.

Instalacja styropianu

Najpierw przykleja się go specjalnym klejem, a następnie przykręca do ściany za pomocą specjalnych śrub z szerokimi nasadkami. Pozwala to bezpiecznie przymocować płyty do ściany i nie martwić się o to, że z czasem się odkleją. Klej nakłada się szeroką szpachlą, nadmiar usuwa się za pomocą pacy zębatej. Szwy między płytami należy uszczelnić kawałkami pianki pozostałymi po cięciu płyt lub niskoprężną pianą montażową. Pozostawienie spoin bez uzupełnienia jest niedopuszczalne, w przeciwnym razie staną się one tak zwanymi zimnymi mostami (mostkami termicznymi), przez które ciepło w lecie i zimno w zimie dostanie się do pomieszczenia. Do wyeliminowania wszelkich mostków termicznych na łączeniach świetnie nadają się styropiany frezowane. Większość oferowanych przez nas płyt styropianowych ma opcję zamówienia z krawędzią frezowaną. Zazwyczaj koszt frezowania paczki nie przekracza kilku złotych. Warto - frez zaowocuje niższymi opłatami za ogrzewanie.

Komentarze