Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia?

Odsłon: 264

Styropian jest bardzo powszechnie stosowanym w budownictwie materiałem do izolacji cieplnej. Jest skuteczny i wszechstronny w zastosowaniach, bo przeznaczony praktycznie na każdą partię budynku od fundamentów aż po dach. Kryteria doboru to odpowiednia grubość styropianu, z którą wiąże się też współczynnik przewodzenia ciepła lambda, rodzaj i docelowe przeznaczenie materiału. Producenci oferują np. płyty typu: dach podłoga; fasada lub wodoodporny do ocieplania ścian fundamentowych. Zatem jak dopasować grubości styropianu, dobrać lambdę i rodzaj materiału do izolacji dachu, ścian i podłóg? Już wyjaśniamy.

Jaką grubość styropianu wybieramy najczęściej? 

Grubość styropianu np. EPS 15 cm to dość duża rozpiętość. Zakres ten wynosi od 1 do nawet 30 cm. Każda z grubości spełnia swoje zadanie pod warunkiem, że dana płyta będzie zamontowana zgodnie z przeznaczeniem w wyznaczonym miejscu. Jednak istnieją pewne standardy i u każdego z producentów znajdziemy na pewno styropian grubości 5, 10, 15, czy 20 cm. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na styropiany fasadowe grafitowe Yetico.

Znając podstawowe grubości styropianu, przyporządkujmy je pod konkretne zastosowania. Poniżej zamieszczamy uproszczoną klasyfikację:

  • 5 cm – ocieplenia stropów;
  • 10 cm – izolacja piwnic i fundamentów;
  • 10-15 cm – izolacja podłóg 
  • 10-15 cm – izolowanie ścian zewnętrznych elewacji; 
  • 15-25 cm – izolowanie ścian zewnętrznych elewacji w domach pasywnych i energooszczędnych; 
  • 15-20 cm – ocieplenia dachów skośnych; 
  • 20 cm i więcej – ocieplenia stropodachów.

Styropian 5 cm – stropy, nieogrzewane piwnice

Takie cieńsze płyty styropianowe są zwykle wykorzystywane do izolacji stropów, które pełnią funkcję podłóg przy poddaszach nieużytkowych. W tym miejscu wystarczy wyłożyć dwie warstwy na tzw. mijankę (zakładkowo). Jeśli nasze poddasze będzie niezamieszkałe, nie musimy już dodatkowo ocieplać dachu. Jeżeli jednak planujemy urządzić tam sypialnię, pokój gościnny itp. zrezygnujmy z izolacji stropów. Ciepło z dolnych partii budynku musi mieć swobodny przepływ ku górze, a przez dodatkową warstwę będzie on znacznie utrudniony. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wtedy izolacja dachu grubszym styropianem. Styropian o grubości 5 cm będzie również wystarczający w przypadku izolacji piwnic nieogrzewanych. Jednak nie zapomnijmy równocześnie ocieplić cokołu i stropu między parterem a piwnicą.

Styropian 10 cm – podłoga, ściany zewnętrzne elewacji (fasada), fundamenty i cokoły, ogrzewane piwnice

Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia

Pamiętajmy, że 10 cm to minimalna grubość przewidziana dla styropianu na podłogę na gruncie. Podobnie jest w przypadku styropianu na elewację (z wyłączeniem domów pasywnych i energooszczędnych). Styropianem tej grubości zaizolujemy również fundamenty i cokoły. Warto dodać, że typowy styropian podłogowy także ten, którym izolujemy fundamenty, powinien być  wodoodporny i wytrzymały na duże obciążenia. Grubość ta będzie odpowiednia również w przypadku docieplania ogrzewanej piwnicy.

Styropian 15 cm – podłoga, ściany zewnętrzne elewacji (fasada), dachy skośne

Taka grubość będzie optymalna w zastosowaniach w wielu miejscach. Płyty grubości 15 cm można wykorzystać przy izolacjach podłóg, a także przy ścianach zewnętrznych elewacji jako tzw. styropian fasadowy. Izolację ścienną tej grubości dopuszcza się także budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Ponadto grubość 15 cm będzie już odpowiednia na dachy, ale te nachylone.

Styropian 20 cm – dachy skośne, fasady

Styropiany tej grubości przeznaczone są przede wszystkim na izolację dachów skośnych, a także stropodachów. Płyty styropianowe grubości 20 cm coraz częściej stosowane są na fasadach domów budowanych zarówno w technologii tradycyjnej, jak i budynków oszczędnych energetycznie lub pasywnych.

Styropian o grubości innej niż 5-10-15-20

Do czego wykorzystać pozostałe dostępne grubości styropianu? Najpopularniejsze grubości styropianu mamy już omówione, ale wyjaśnijmy jeszcze zastosowania styropianów spoza tej listy tj. zakres od 1 do 30 cm. Te również można znaleźć w ofertach firm produkujących styropian. 

Zacznijmy od styropianów cienkich, a te wybierzmy do ociepleń stropów poddasza, piwnic i cokołów. Styropian 1-2 cm można wykorzystać przy izolacji nadproży, ościeży otworów drzwiowych i okiennych. Cieńsze płyty sprawdzą się również jako styropian na podłogę i posadzki, podkład pod ogrzewanie podłogowe. Tu warto wspomnieć kilka słów na temat materiałów odpowiednich na tzw. podłogówkę. Styropian podłogowy powinien być oczywiście wodoodporny. Do tego mieć optymalny współczynnik przewodzenia ciepła lambda i dostateczną wytrzymałość na duże naciski. Dla pomieszczeń zlokalizowanych na gruncie kładziemy grubość 9 cm. Z kolei, jeśli pomieszczenie znajduje się bezpośrednio nad nieogrzewaną częścią budynku, wybierzmy styropian 8 cm. Do wnętrz ocieplanych znajdujących się pod tymi z ogrzewaniem podłogowym wystarczy naprawdę cieniutka warstwa styropianowa ok. 3 cm.

Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia

Styropiany z przedziału 8-12 cm są zarezerwowane dla fundamentów i piwnic. Wkraczając już w średni zakres grubości mamy do czynienia z izolacją ścian zewnętrznych elewacyjnych, czyli mowa o styropianie fasadowym inaczej określanym też jako styropian na elewację. W tym przypadku inwestorzy coraz częściej stosują styropiany 18-20 cm. W tej „średniej” kategorii znalazły się również dachy skośne z maksymalną grubością na poziomie 20 cm. I tak dochodzimy do płyt najgrubszych. Płyty powyżej  20 cm grubości są przeznaczone na stropodachy. Natomiast styropiany od 25 do maksymalnie 30 cm stosowane są przy dachu płaskim. 

Grubość styropianu, kolor i rodzaj a współczynnik przenikania ciepła lambda – to warto wiedzieć

Dobierając grubość styropianu, zwracajmy także uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda λD wyrażony w jednostce W/mK. Producenci oferują styropiany z lambdą w przedziale 0,030-0,045 W/mK. Decydując się na budynek energooszczędny, zwróćmy uwagę, aby jej wartość nie przekraczała 0,040 W/mK.  W ten sposób uzyskamy optymalny poziom izolacyjności produktu w stosunku do jego grubości.

 Zapamiętajmy zasadę, że im niższa lambda, tym styropian jest cieplejszy. Ostatecznie nie tylko grubość, ale właśnie lambda jest wyznacznikiem izolacji cieplnej danej płyty. Aby lepiej to zrozumieć, zobaczmy przykład. Porównajmy styropian 20 cm o lambdzie 0,40 W/mK i ten o grubości 15 cm z lambdą 0,036 W/mK. Wniosek? W tym przypadku cieńsza płyta będzie znacznie lepszym izolatorem. 

Jak dobrać grubość styropianu do ocieplenia

Istnieje jeszcze zależność, która ma wpływ na parametr cieplny i grubość w styropianach – to rodzaj. Tradycyjny biały styropian ekspandowany (EPS) ma też odmianę grafitową, która z reguły charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodności cieplnej. Styropian grafitowy szybciej się nagrzewa i zatrzymuje więcej ciepła. Niską lambdą charakteryzuje się też styropian ekstrudowany (XPS), zwyczajowo określany jako styrodur. Stosując tego rodzaju płyty, możemy wybierać mniejsze grubości styropianu, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej izolacyjności. To świetna opcja, którą również warto wziąć pod uwagę przy wykonywaniu ocieplenia.

Wiemy już, że nie tylko grubość decyduje o lepszych właściwościach izolacyjnych styropianu. Kluczowa jest także lambda i rodzaj. Dokładna analiza materiału pod tym kątem pozwoli uzyskać dużo lepsze rezultaty. Pamiętajcie, że kupując płyty styropianowe w naszej internetowej hurtowni izolacjeGT otrzymacie towar sprawdzonych producentów w przystępnej cenie. Jeśli macie pytania – doradzimy. Wystarczy zadzwonić lub napisać maila, zapraszamy!

Komentarze