Ocieplasz elewację styropianem grafitowym? To musisz wiedzieć!

Odsłon: 22427

Styropian grafitowy i wysoka temperatura plus ostre słońce to nie najlepsze połączenie. Ze względu na specyficzne właściwości, styropian grafitowy trzeba chronić przed nasłonecznieniem! Inaczej może ulec zniszczeniu. Zacienienie jest wskazane nie tylko przy magazynowaniu płyt styropianowych. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem już gotowych, ułożonych na fasadzie płyt. Pech chodzi po ludziach. Przy naprawdę trudnych warunkach może się zdarzyć, że izolacja spadnie z elewacji i trzeba będzie powtarzać cały montaż od początku. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, jak chronić się przed taką ewentualnością.

Sprawdź, jak powinno przebiegać klejenie styropianu grafitowego i jakie inne kroki podjąć, aby cieszyć się solidnym, trwałym efektem.

Dlaczego styropian grafitowy nie lubi słońca

Najprościej mówiąc, nagrzewające się płyty pracują. Styropian grafitowy ze względu na kolor ma specyficzne właściwości – intensywnie pochłania promieniowanie, a słońce potrafi nagrzać elewacje do ponad 60 stopni Celsjusza! Nie dość, że z nieba leje się skwar, to jeszcze promienie słoneczne podgrzewają atmosferę do nieprzyzwoitego wręcz poziomu. Płyta styropianowa – zwłaszcza grafitowa – odkształci się w takich warunkach termicznie. Banan, fala, rollercoaster. Takie rzeczy pożądane są na wakacjach, a nie przy ociepleniu domu. I tutaj nie ma dyskusji. Niezabezpieczona odpowiednio izolacja grafitowa to niemal pewna szansa s na stratę i rozpoczęcie prac od nowa. Czy warto stosować więc styropian grafitowy? Owszem, ale należy pamiętać o kilku ważnych krokach.

Zabezpieczenie styropianu i elewacji – cień

Bez zacienienia zarówno elewacji, jak i składowanego materiału nawet nie podejmuj prac ociepleniowych. Co najmniej 3 ściany naszego budynku muszą być osłonięte. Wschodnia, zachodnia i południowa. Północna z natury nie uświadczy słońca, więc o nią nie trzeba się martwić. Paczki styropianu – przez cały czas prac powinny być przykryte. Dobrze, aby pozostawały w zbliżonych warunkach, jakie panują przy pracach elewacyjnych. Składowanie ich w chłodnej wilgotnej piwnicy może raczej zaszkodzić niż pomóc.

Jest wiele sposobów na "zrobienie cienia". Naszym zdaniem jednym z najprostszych i najtańszych jest użycie białej geowłókniny wykorzystywanej w ogrodnictwie na wiosnę. 10-metrowa rolka kosztuje około 100-150 zł. Tyle, co 2 paczki dobrego styropianu grafitowego. Cień murowany, a biały jej kolor dodatkowo osłania elewację przed UV.

Sposób montażu styropianu

Wydaje się, że w przypadku instalacji ocieplenia przy wysokich temperaturach bardziej wskazana jest piana montażowa poliuretanowa. Nie jest tak wrażliwa na szoki termiczne, jak zaprawa klejowa. Klej z kolei – dzięki nowoczesnym technologiom – może być używany nawet w temperaturze 30°C. Jak przeprowadzić klejenie styropianu grafitowego? Ważna jest w tym przypadku technika nakładania. Nie wystarczy mocowanie punktowe (placki). Warto zastosować klej również po obwodzie płyty.

Bez względu na użyty materiał, do montażu warto przed jego wyborem skontaktować się z działem technicznym producenta kleju czy pianki. Podpowiedzą, jak prawidłowo i w jakich warunkach go stosować oraz czym najlepiej kleić styropian grafitowy.

Płyty styropianowe grafitowe z powłoką refleksyjną

Aby zminimalizować skutki temperatury i nasłonecznienia producenci wymyślili fabryczne sposoby zabezpieczenia styropianu grafitowego. Np. Austrotherm proponuje powłokę Reflex - choćby tu: Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX. Grafit pokryty jest warstwą białej powłoki refleksyjnej, która zabezpiecza styropian przed niekozystnymdziałaniem promieni słonecznych. Oddajmy głos ekspertom Austrothermu:

P: Czym różnią się płyty Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX od innych szarych płyt styropianowych dostępnych na rynku?

O: Innowacyjność tego wyrobu polega na pokryciu jednej z płaszczyzn czołowych białą powłoką refleksyjną, dzięki której udało się znacznie zmniejszyć wrażliwość szarych płyt styropianowych na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego, ograniczając tym samym ich odkształcenia termiczne. Było to możliwe poprzez odpowiednie dobranie składu chemicznego farby refleksyjnej, która w swoim składzie zawiera między innymi dwutlenek tytanu obniżający absorpcję promieniowania widzialnego co z kolei wpływa na podniesienie współczynnika odbicia światła (HBW). Zastosowanie wspomnianej powłoki ułatwia aplikację szarych płyt szczególnie podczas dużej ekspozycji fasady budynku na promienie słońca. Powłoka REFLEX nie zwalnia jednak wykonawcy z przestrzegania reżimu aplikacyjnego systemu ETICS.

Informacja zaczerpnięta ze strony firmowej Austrotherm.

W jakich sytuacjach stosować ten typ materiału?

Czy warto stosować styropian grafitowy do izolacji elewacji? Jak najbardziej! Warto go jednak solidnie zabezpieczyć. A jeśli potrzebujesz kupić styropian grafitowy – serdecznie zapraszamy do naszego sklepu – izolacjeGT.pl to pewność dobrej ceny!

Komentarze