Ocieplasz elewację styropianem grafitowym? To musisz wiedzieć!

Komentarze: 2 Odsłon: 275

Styropian grafitowy i wysoka temperatura plus ostre słońce to nie najlepsze połączenie. Styropian grafitowy trzeba chronić przed nasłonecznieniem! Inaczej może ulec zniszczeniu. Zacienienie jest wskazane nie tylko przy magazynowaniu płyt styropianowych. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem już gotowych, ułożonych na fasadzie płyt. Pech chodzi po ludziach. przy naprawdę trudnych warunkach może się zdarzyć, że izolacja spadnie z elewacji i trzeba będzie powtarzać cały montaż od początku. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad jak chronić się przed taką ewentualnością. 

Dlaczego styropian grafitowy nie lubi słońca

Najprościej mówiąc nagrzewające się płyty pracują. Słońce potrafi nagrzać elewacje do ponad 60 stopni Celsjusza! Nie dość, że z nieba leje się skwar to jeszcze promienie słoneczne podgrzewają atmosferę do nieprzyzwoitego wręcz poziomu. Płyta styropianowa - zwłaszcza grafitowa -odkształci się w takich warunkach termicznie. Banan, fala, rollercoaster. Takie rzeczy pożądane są na wakacjach, a nie przy ociepleniu domu. I tutaj nie ma dyskusji. Niezabezpieczona odpowiednio izolacja grafitowa to niemal pewna szansa s na stratę i rozpoczęcie prac od nowa.

Zabezpieczenie styropianu i elewacji - cień

Bez zacienienia zarówno elewacji jak i składowanego materiału nawet nie podejmuj prac ociepleniowych. Co najmniej 3 ściany naszego budynku muszą być osłonięte. Wschodnia, zachodnia i południowa. Północna z natury nie uświadczy słońca, więc o nią nie trzeba się martwić. Paczki styropianu - przez cały czas prac powinny być przykryte. Dobrze aby pozostawały w zbliżonych warunkach, jakie panują przy pracach elewacyjnych. Składowanie ich w chłodnej wilgotnej piwnicy może raczej zaszkodzić niż pomóc. 

Jest wiele sposobów na "zrobienie cienia". Naszym zdaniem jednym z najprostszych i najtańszych jest użycie białej geowłókniny wykorzystywanej w ogrodnictwie na wiosnę. 10-metrowa rolka kosztuje około 100-150 zł. Tyle co 2 paczki dobrego styropianu grafitowego. Cień murowany, a biały jej kolor dodatkowo osłania elewację przed UV.

Sposób montażu styropianu

Wydaje się, że w przypadku instalacji ocieplenia przy wysokich temperaturach bardziej wskazana jest piana montażowa poliuretanowa. Nie jest tak wrażliwa na szoki termiczne jak zaprawa klejowa. Klej z kolei - dzięki nowoczesnym technologiom - może być używany nawet w temperaturze 30°C. Ważna jest w tym przypadku technika nakładania. Nie wystarczy mocowanie punktowe (placki). Warto zastosować klej również po obwodzie płyty. 

Bez względu na użyty materiał do montażu warto przed jego wyborem skontaktować się z działem techniczny,m producenta kleju czy pianki. Podpowiedzą jak prawidłowo i w jakich warunkach go stosować.

Płyty styropianowe grafitowe z powłoką refleksyjną

Aby zminimalizować skutki temperatury i nasłonecznienia producenci wymyślili fabryczne sposoby zabezpieczenia styropianu grafitowego. Np. Austrotherm proponuje powłokę Reflex - choćby tu: Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX. Grafit pokryty jest warstwą białej powłoki refleksyjnej, która zabezpiecza styropian przed niekozystnymdziałaniem promieni słonecznych. Oddajmy głos ekspertom Austrothermu:

P: Czym różnią się płyty Austrotherm EPS Fassada Premium REFLEX od innych szarych płyt styropianowych dostępnych na rynku?

O: Innowacyjność tego wyrobu polega na pokryciu jednej z płaszczyzn czołowych białą powłoką refleksyjną, dzięki której udało się znacznie zmniejszyć wrażliwość szarych płyt styropianowych na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania słonecznego, ograniczając tym samym ich odkształcenia termiczne. Było to możliwe poprzez odpowiednie dobranie składu chemicznego farby refleksyjnej, która w swoim składzie zawiera między innymi dwutlenek tytanu obniżający absorpcję promieniowania widzialnego co z kolei wpływa na podniesienie współczynnika odbicia światła (HBW). Zastosowanie wspomnianej powłoki ułatwia aplikację szarych płyt szczególnie podczas dużej ekspozycji fasady budynku na promienie słońca. Powłoka REFLEX nie zwalnia jednak wykonawcy z przestrzegania reżimu aplikacyjnego systemu ETICS.

Informacja zaczerpnięta ze strony firmowej Austrotherm.

Styropian grafitowy warto stosować do izolacji elewacji. Warto go także solidnie zabezpieczyć. A jeśli potrzebujesz kupić styropian grafitowy - serdecznie zapraszamy do naszego sklepu - izolacjeGT.pl to pewność dobrej ceny!

Komentarze

Data piątek, lipiec 26, 2019 Autor Farid Comment Link
Podczas montażu a jeszcze bardziej w trakcie późniejszego użytkowania ważne jest też, żeby styropian był dobrej jakości. Najprościej jest zapytać producenta o certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej
Data niedziela, lipiec 7, 2019 Autor Gregor Comment Link
Zasady kładzenia styropianu są dla wszystkich takie same, jednak styropian grafitowy rzeczywiście jest szczególnie wrażliwy na warunki atmosferyczne.Generalnie podczas prac zakres temperatura powinien oscylować w granicach 5-25 st. Celsjusza, ścian na których przyklejamy styropian a także same płyty nie powinny być poddawane bezpośredniemu nasłonecznieniu (siatki zacieniające) nie wskazane też są prace podczas opadów

Leave your comment