Ocieplenie dachu – dobieramy materiały izolacyjne

Odsłon: 79

Porządne docieplenie budynku to nie tylko izolacja ścian, podłóg, czy fundamentów. Kluczowe jest również ocieplenie dachu i to będzie tematem dzisiejszego wpisu. Dachy stanowią zwieńczenie budowy. Niewłaściwie wykonana izolacja dachu to spore straty ciepła, a w związku z tym większe koszty ogrzewania. Udowodnimy, że wełna do ocieplenia dachu to doskonałe rozwiązanie. Przeczytasz także jak wykonać ocieplenie dachu styropianem? Ta wiedza może Ci się przydać.

Wełna mineralna i styropian a ocieplenie dachu

Obecnie najpopularniejszymi materiałami na ocieplenie dachu są wełna mineralna i styropian. W zasadzie są to produkty, które dominują przy izolacji dachu. Nic dziwnego skoro są wysoce skuteczne, a do tego trwałe i odporne na niekorzystne czynniki zewnętrze. Dlatego pokrótce omówimy teraz każdy z izolatorów.

Ocieplanie dachu wełną mineralną

Mamy tu 2 rodzaje – wełnę mineralną skalną (zawierającą dolomit, bazalt, gabro i kruszywa wapienne) oraz wełnę szklaną (złożoną ze stłuczki szklanej i piasku kwarcowego). Ogromnym atutem tych dwóch materiałów jest niepalność, ponieważ są one odporne na działanie temperatur nawet powyżej 1000 stopni Celsjusza. Zwykle należą do klasy niepalności A1 (najlepszej). Kolejną cechą jest paroprzepuszczalność i dobra izolacyjność akustyczna. Poza tym wełna nie zmienia swojej objętości, nie kurczy się i nie ulega odkształceniom. Zerknij przy okazji na ofertę na dachówki ceramiczne i dachówki betonowe w naszej zaprzyjaźnionej hurtowni Dachy Kraków (Gold-Trade Skawina).

Ocieplenie dachu

Wełna do ocieplania dachu doskonale trzyma ciepło, jej przewodność cieplna (lambda) to zakres 0,045-0,030 W/mK. Jest również bardzo elastyczna, co ułatwia montaż. Według norm budowlanych przy konstrukcjach dachów grubość wełny przy izolacji powinna wynosić 20-25 cm (może być więcej). Dlatego wykonuje się 2 warstwy – pierwszą z nich międzykrowiowo równomiernie rozkładając po powierzchni i łącząc taśmą. Między wełną a krokwiami zostawia się 3-4 cm przestrzeń w celu swobodnego przepływu powietrza. Ten krok można pominąć, jeśli na dachu znajduje się odpowiednia membrana. Następnie w celu usunięcia mostków termicznych (punktów, przez które uchodzi ciepło) tworzy się drugą warstwę izolacji (pod krokwiami). Aby zamocować wełnę do dachu, wykorzystuje się ocynkowane profile ze stali. Przytwierdza się je do krokwi za pomocą specjalnych wieszaków.

Ocieplenie dachu styropianem

Styropian EPS / XPS jest to również świetny sposób na termoizolację dachu. Styropiany mają bardzo dobre (porównywalne do wełny) parametry cieplne. Lambda wynosi od 0,045 do nawet 0,029 W/mK. Płyty styropianowe są również odporne na odkształcenia, doskonale znoszą wilgoć i obciążenia występujące na dachu. Jednak nie są one już tak elastyczne. Dlatego przy wypełnianiu przestrzeni pomiędzy krokwiami trzeba odpowiednio dobierać rozmiary poszczególnych płyt. Można wykonać izolację dwoma rodzajami styropianu:

  • EPS (polistyren ekspandowany) – styropian biały lub styropian grafitowy
  • XPS (polistyren ekstrudowany) – zwany styrodurem, łączy w sobie wszystkie cechy tradycyjnego styropianu, ale jest nieco cieplejszy, twardszy i ma również znacznie obniżoną nasiąkliwość.

Ocieplenie dachu

Za pomocą takich płyt wykonamy izolację termiczną dachu między- i podkrokwiowo. Przy tym drugim sposobie izolacji pod styropianem zakłada się specjalny stalowy ruszt, a pod krokwiami układa się kolejną warstwę styropianu. W ten sposób niweluje się mostki termiczne.

Ocieplenie dachu od zewnątrz (izolacja nakrokwiowa)

Powyżej pokazaliśmy sposoby ocieplania dachu od wewnątrz. Teraz omówimy krótko zewnętrzną izolację dachową. Wykonuje się ją na dachach, gdzie minimalny kąt nachylenia wynosi 20°. Tu Sprawdzi się najlepiej wełna mineralna. W tym przypadku układa się warstwę izolacyjną na deskowaniu dachu lub na krokwi. Tę metodę warto zastosować kiedy:

  • Mamy już gotowe poddasze i nie chcemy większej ingerencji w tym miejscu.
  • Więźba dachowa ma być widoczna (funkcja dekoracyjna).
  • Potrzebna jest gruba warstwa ocieplenia – nawet 70 cm (domy pasywne).

ocieplenie dachu

Komentarze