Wełna mineralna gryzie? Znamy rozwiązania!

Odsłon: 1934

Szykujesz się do ocieplania poddasza, czeka Cię praca z wełną mineralną. To niemałe wyzwanie, ale jeśli się do tego odpowiednio przygotujesz, powinno pójść gładko. Mówi się, że wełna jest trudnym w układaniu materiałem izolacyjnym, ale są sposoby, żeby temu zaradzić. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad. W tym wpisie wyjaśniamy, dlaczego wełna mineralna gryzie? Dowiesz się również, jak można ułatwić sobie prace montażowe, a także co zrobić, żeby wełna mineralna nie gryzła. No to czas na trochę teorii, a ta pomoże Ci w praktyce.

Dlaczego wełna mineralna gryzie?

Wełna mineralna przy nieodpowiednim cięciu może nadmiernie pylić, tym samym działać drażniąco w kontakcie bezpośrednim ze skórą. Dlatego zwyczajowo mówi się, że po prostu gryzie. Z czego to wynika? Jest to kwestia surowców, z których tworzy się wełnę. Ostre drobinki wbijające się w skórę mogą, wywołać zaczerwienia i uczucie swędzenia na niej.

Z czego produkuje się wełnę mineralną?

Wyróżniamy dwa rodzaje wełny. Wełna mineralna szklana powstaje ze stłuczki szklanej, piasku kwarcowego i sody. Taką mieszankę wytapia się w temperaturze około 1000°C. Z kolei przy produkcji wełny skalnej głównym surowcem jest bazalt, domieszką zaś koks i żużel. Te połączone razem, wytapiane są w temperaturze wyższej niż w przypadku szklanego odpowiednika tj. około 1400°C. Do bazowych składników obu typów wełny dodaje się jeszcze gabro, dolomit lub wapień.

Tu nasuwa się koleje pytanie, która wełna mineralna mniej gryzie szklana, czy skalna? Wydawać by się mogło, że jednak szklana, ponieważ zawiera odłamki stłuczki szklanej i kwarcu, które są ostre. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdania są podzielone i pozostaje to subiektywną kwestią.

Co zrobić, żeby wełna mineralna nie gryzła – nasze wskazówki

Izolacja za pomocą wełny mineralnej nie należy do tych łatwych i przyjemnych czynności, ale istnieją sposoby, które znacznie ułatwią cały proces. Prawidłowa praca z wełną mineralną to nie tylko kwestia zapewnienia sobie komfortu podczas montażu. Tu w grę wchodzi również nasze bezpieczeństwo. Dlatego trzeba zadbać o jedno i drugie. 

Wełna mineralna gryzie

W polskim prawie budowlanym niestety nie istnieją przepisy, które określiłyby jasno sposób postępowania podczas wykonywania izolacji z wełny mineralnej. Jednak pojawiają się nieoficjalne wytyczne, które bezsprzecznie warto wdrożyć, aby nie narażać siebie, czy innych na jakiekolwiek zagrażające zdrowiu, czy życiu sytuacje.

Priorytetem jest przygotowanie odpowiedniego stroju do pracy. Najlepiej niech to będzie specjalistyczna odzież osłaniająca całe ciało, ponieważ tylko ta zagwarantuje nam całkowitą ochronę. Do tego koniecznie trzeba osłonić również oczy przy pomocy okularów ochronnych. Dalej zakryć także drogi oddechowe maseczką przeciwpyłową, a na dłonie założyć solidne rękawice do prac budowlanych. Po zakończeniu pracy przyda się porządny prysznic, który wypłucze ewentualne pozostałości wełny.

Jak ciąć wełnę mineralną, aby uniknąć uciążliwego pylenia?

Zadbajmy o odpowiednie środowisko pracy. Niech to będzie dobrze wentylowane pomieszczenie. Wełnę mineralną lepiej ciąć ręcznie. Używajmy do tego przede wszystkim bardzo ostrego noża, aby cięcia były od razu precyzyjne. Pozwoli to też zachować wysoką jakość i wszystkie pożądane właściwości materiału, a tym samym montaż będzie skuteczny. Niestety przy pracy z wełną mineralną noże szybko się tępią. Tu sprawdzi się długie ostrze. Do uzyskania prostej linii cięcia warto wykorzystać też narzędzia pomocnicze. Można przyłożyć do wełny np. deskę albo listwę.

Komentarze