Wytrzymałość na rozciąganie styropianu - parametr TR

Odsłon: 727

Współczynnik TR - wytrzymałość na rozciąganie styropianu, dlaczego jest tak ważna w przypadku izolacji fasad?

Zanim zaczniesz ocieplać ściany zewnętrzne styropianem, powinieneś wiedzieć, jakie właściwości ma  izolacyjny materiał i zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Fasada budynku z racji umiejscowienia jest  stale narażona na działanie niekorzystnych czynników pogodowych tj. rozmaite opady atmosferyczne, czy wahania temperaturowe. Dlatego styropian elewacyjny powinien być odpowiednio dostosowany i odporny na tego typu zjawiska. W przypadku izolacji fasad jedną z ważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest wytrzymałość na rozciąganie styropianu TR.

 W poniższym wpisie wyjaśnimy, jaki powinien być styropian fasadowy, co tak naprawdę oznacza parametr TR i dlaczego jest on tak istotny przy docieplaniu ścian fasadowych.

Trwały i mocny styropian elewacyjny, czyli jaki?

Ściany fasadowe ocieplane od zewnątrz styropianem tworzą w pewnym sensie oddzielną warstwą izolacyjną. W związku z tym powinny być one odporne na uderzenia, czy zarysowania (zwłaszcza jeśli będą pokryte tynkiem). Pod wpływem różnic temperaturowych powierzchnia elewacji może zmieniać swoje rozmiary tj. obkurczać się lub rozszerzać. Natomiast użyte do izolacji materiały są narażone na ciągłe naprężenia termiczne. Dlatego, aby styropian elewacyjny cieszył się długą żywotnością i spełniał prawidłowo swoje zadania, trzeba dopasować jego wytrzymałość na rozrywanie, czyli wspomniany już wskaźnik TR podawany w kilopaskalach [kPa].

Współczynnik TR

W wykonywanych obecnie najpopularniejszych systemach ociepleń ścian zewnętrznych metodą lekką-mokrą ETICS powinno się zastosować dedykowany styropian na elewację o odpowiedniej wartości TR. Przyjęto, że dla tego rodzaju izolacji optymalnie będzie to 80-100 kPa. Jeśli więc płyta będzie słabsza, nie ma gwarancji, że fasada wykończona cienkowarstwowym tynkiem przetrwa w stanie nienaruszonym przez długie lata.

Konkretne wymogi co do styropianów fasadowych zawarte są w sformalizowanych dokumentach. W przypadku naszych krajowych norm takie informacje znajdują się w aprobacie technicznej. Z kolei na rynku europejskim stosuje się europejską ocenę techniczną lub niezharmonizowaną normę przedmiotową. 

Warto podkreślić również, że styropiany fasadowe ogółem mają kilkukrotnie wyższą wytrzymałość na rozrywanie w porównaniu z płytami z wełny mineralnej, dla których takie wartości są nierealne do osiągnięcia ze względu na specyfikę materiałową.

Wytrzymałość na rozciąganie styropianu (TR) – ważny parametr przy izolacji ścian zewnętrznych

Co dokładnie oznacza parametr TR, czyli wytrzymałość na rozciąganie styropianu? Pełna nazwa dla tego wskaźnika, którą możesz spotkać w dokumentacji to zwykle wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych. W TR wyróżnia się 7 poziomów: TR20, TR50, TR80, TR100, TR150, TR200, TR400. Liczba oznacza tu minimalną wartość obciążenia rozciągającego wyrażoną w kilopaskalach [kPa].

Współczynnik TR

Zapamiętaj, że im wyższy jest wskaźnik TR, tym trwalsza i odporniejsza na ewentualne uszkodzenia będzie elewacja. Odporność na rozciąganie TR zależy od gęstości spienionego polistyrenu (głównego budulca styropianu), zastosowanych dodatków i technik produkcyjnych.

Komentarze