Filtruj według

Tynk mineralny

Tynk mineralny

Podkategorie

Czym się charakteryzuje tynk mineralny, jakie są rodzaje?

Tynk mineralny to rodzaj powłoki stosowanej zwykle na ścianach zewnętrznych elewacjach, choć ze względu na odpowiednie właściwości może być stosowany również na powierzchniach wewnątrz. Cement (biały i szary) oraz wapno stanowią spoiwo tego rodzaju tynków. Z kolei bazą są białe piaski kwarcowe i dolomitowe. W skład mieszanki wchodzą jeszcze dodatki mineralne, które poprawiają przyczepność.

Najważniejsze cechy mineralnych tynków to: 

  • Doskonała paroprzepuszczalność
  • Odczyn zasadowy (alkaliczny)
  • Niepalność

Doskonała paroprzepuszczalność – dzięki temu są one uniwersalne i mogą być stosowane zarówno w systemach izolacji styropianem, jak i tych opartych na wełnie mineralnej. Niewielki opór dyfuzyjny pozwala na swobodne odprowadzanie pary wodnej. Ta nie kumuluje się wewnątrz ścian. Stąd określenie, że „ściana oddycha”. Dzięki paroprzepuszczalności mineralny tynk można z powodzeniem stosować na ścianach w środku budynku.

Odczyn zasadowy – powstaje po wymieszaniu tynku z wodą. Taka mieszanina hamuje rozwój mikroorganizmów tj. grzybów, glonów, czy pleśni. Ściany zewnętrzne (elewacje) nie porastają, są pozbawione nieestetycznego nalotu. Zasadowe pH daje również odporność na niskie i bardzo wysokie temperatury, a ponadto tynk nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, czy szkodliwe działanie promieni UV.

Niepalność – tynki nie rozprzestrzeniają ognia

Rodzaje tynków mineralnych ze względu na strukturę:

  • Tynk baranek 
  • Tynk kornik (drapany)

Tynk mineralny baranek – cienkowarstwowy stosowany do wykończeń elewacji lub ścian jednowarstwowych. Ma postać suchej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą. Dla łatwiejszej aplikacji można dodać polimery. Po nałożeniu tynk zewnętrzny baranek tworzy zwartą, sztywną i odporną na mikropęknięcia powłokę, która łatwo przyjmuje farbę.

Tynk mineralny kornik – czyli tynk drapany nałożony na ściany zewnętrzne ma postać żłobień (korytarzy), które przypominają drążenia kornika w drzewie. Stąd nazwa tynku kornik. Ten rodzaj wymaga gładkiego podłoża (zaprawy cementowo-wapiennej, gipsu lub betonu). Aplikacja kornika na ścianach jest nieco trudniejsza, ale efekt wizualny jest imponujący.

Tynki mineralne – cena, gdzie kupić?

W hurtowni online izolacjeGT mamy najlepszej jakości tynki mineralne. Polecamy sprawdzone produkty marki Kreisel np. łatwy w nakładaniu, wydajny Pozytynk- SZ BR 062. Produkt łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy, jakie powinien mieć tynk mineralny zewnętrzny. Oferujemy atrakcyjną cenę i możliwość dostawy już od 1 paczki tynku. Przy większej ilości towar wysyłamy na paletach i półpaletach. Wszystko starannie zapakowane i odpowiednio zabezpieczone. 

W budowaniu nie ma mowy o bylejakości. Dlatego sięgaj po materiał z zaufanych i pewnych źródeł. Zgłoś się do nas. Zadzwoń lub napisz. Doradzimy, przygotujemy formalności i dostarczymy zamówione tynki pod wskazany adres. Zapraszamy!

ProducentNazwaOpakowanieTyp
TYNK MINERALNY
Kreisel Pozytynk-SZ BR 062 25 kg tynk baranek 1,5 mm