Czy można dostać dotację na ocieplenie domu?

Odsłon: 33647

Ocieplenie domu to najlepszy sposób na niższe rachunki za ogrzewanie. Termomodernizacja budynku wpływa na znaczne oszczędności, ale wymaga dużych nakładów finansowych. Styropian lub wełna mineralna, robocizna oraz materiały montażowe to spore obciążenie dla budżetu domowego. Czy można dostać dofinansowanie do ocieplenia domu? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile wynosi dotacja na termomodernizację budynku? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dofinansowanie do ocieplenia domu 2023?

Dotacja do ocieplenia domu pozwala zaoszczędzić na kosztach inwestycji i tym samym na opłatach za ogrzewanie. Z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Aby otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku, należy przeprowadzić audyt energetyczny, wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć niezbędne dokumenty.

Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje ocieplenie domu zapraszany do naszego artykułu: Ile kosztuje ocieplenie domu w 2023 roku?

Czy można dostać dotację na ocieplenie domu

Istotnym warunkiem umożliwiającym skorzystanie z dotacji z programu Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus czy Stop Smog jest wysokość dochodu. W rządowym programie Czyste Powietrze możliwość skorzystania z różnych poziomów finansowania ocieplenia domu 2023 mają osoby, które:

  • nie przekraczają 100 000 zł dochodu na rok (podstawowy poziom finansowania),
  • nie przekraczają 1 894 zł na osobę w rodzinie lub 2651 zł na osobę samotnie gospodarującą (podwyższony poziom finansowania),
  • nie przekraczają 1 091 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (najwyższy próg finansowania).

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać środki na częściową i kompleksową termomodernizację domu. Jednym z warunków otrzymania środków na ocieplenie domu jest posiadanie urządzenia grzewczego spełniającego wymagania w regulaminie programu. Warto sprawdzić, czy obecne źródło ciepła spełnia normy programowe przed realizacją termomodernizacji domu i złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Ile wynosi dofinansowanie do termomodernizacji 2023?

Dotacja do ocieplenia domu wynosi od 40% do nawet 60% w zależności od progu finansowania. W ramach programu Czyste powietrze można otrzymać zwrot w wysokości:

  • 66 000 złotych w przypadku podstawowego poziomu finansowania,
  • 99 000  złotych  przy rozszerzonym poziomie finansowania,
  • 135 000 złotych przy najwyższym poziomie dofinansowania

Zanim przejdziemy do wysokości dotacji na ocieplenie budynku - sugerujemy zapoznanie się z asortymentem dotyczącym ociepleniu fasad. Polecamy styropian elewacyjny. A pośród tego materiału istotną role będzie odgrywać cena EPS oraz jak "ciepły" jest taki styropian. Czyli spójrzmy na parametr lambda. Najlepszy ma styropian grafitowy. Dzięki niemu warstwa izolacji może być cieńsza, a całość inwestycji korzystniejsza cenowo. Zatem na pewno zmieści się w limitach dotacji.

Czy można dostać dotację na ocieplenie domu

Wysokość dotacji do ocieplenia domu uzależniona jest od zakresu prac termomodernizacyjnych oraz wysokości dochodu osoby składającej wniosek. W programie Czyste powietrze osoby o najniższych dochodach mogą liczyć na najwyższe dofinansowanie do ocieplenia domu. Co więcej, osoby spełniające kryteria dochodowe mogą liczyć na dotacje z prefinansowaniem. Możliwość otrzymania środków na termomodernizację domu przed rozpoczęciem prac dostępna jest w przypadku rozszerzonego i najwyższego poziomu finansowania. 

Program Czyste powietrze 2023 to także 1 200 zł na pokrycie kosztów audytu energetycznego bez względu na rodzaj dofinansowania. Oznacza to, że kwota ta nie będzie wliczana do limitu dotacji do ocieplenia domu.

Jakie dokumenty trzeba złożyć do programu Czyste Powietrze?

Dofinansowanie do ocieplenia domu wymaga złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami. Wniosek o dotację na  termomodernizację domu można pobrać ze strony gov.pl lub stron internetowych WFOŚiGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) lub z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Czy można dostać dotację na ocieplenie domu

Wniosek w formie elektronicznej można złożyć poprzez stronę gov.pl lub gwd.pl Z takiej możliwości mogą skorzystać osoby posiadające podpis elektroniczny. Osoby, które nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego, mogą złożyć wniosek w formie papierowej we właściwym dla miejsca zamieszkania WFOŚiGW. W przypadku osób ubiegających się o kredyt na ocieplenie domu, możliwe jest złożenie wniosku o dotacje w wybranej placówce. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany oddział banku przystąpił do programu Czyste Powietrze.

Do wniosku należy dołączyć: dokument potwierdzający prawo własności domu, zaświadczenie o dochodach. Warto wiedzieć, zaświadczenie o dochodach dla starających się o dotacje na ocieplenie domu wydawane jest w gminie. Dokumentem umożliwiającym złożenie wniosku poza zaświadczeniem o dochodach może być również decyzja o przyznaniu zasiłku celowego, okresowego lub opiekuńczego.

Czy można dostać dotację na ocieplenie domu

Do wniosku należy dołączyć także wynik audytu lub analizy energetycznej, umowy zawarte z wykonawcami prac termomodernizacyjnych, faktury na zakup materiałów izolacyjnych i montażowych.

Jaki styropian na ocieplenie domu w programie Czyste Powietrze? Sprawdź ceny styropianu w sklepie online izolacjeGT

Styropian do ocieplenia domu w programie Czyste Powietrze musi być zgodny z wymaganiami WT2021, które weszły w życie 31.12.2020 r. zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.). 

Dofinansowanie do ocieplenia domu może wynosić nawet 100% kosztów inwestycji, dlatego warto sprawdzić jaki styropian wybrać, aby nie stracić szansy na dotację. Najlepszym sposobem na odpowiednie dopasowanie grubości styropianu do wymagań rządowego programu jest skorzystanie z Kalkulatora grubości izolacji. Intuicyjne narzędzie pozwala dokładnie obliczyć grubość styropianu do ocieplenia ścian zewnętrznych, dachu, stropodachy, stropu pod nieogrzewanym poddaszem, stropu nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogi na gruncie. 

Ceny styropianu różnią się w zależności od rodzaju, zastosowania czy grubości. Spore różnice można również zauważyć w sklepach i hurtowniach budowlanych. Szukasz najlepszej oferty na styropian do ocieplenia domu? Sprawdź bogaty asortyment sklepu online izolacjeGT i zamów już dziś tani styropian na elewacje, dach, podłogę czy fundamenty w najlepszej cenie. Zapewniamy profesjonalną obsługę, fachowe doradztwo oraz transport na terenie całego kraju.

Czy można dostać dotację na ocieplenie domu

Chcesz zamówić styropian na ocieplenie domu w programie Czyste powietrze 2023? Zadzwoń lub napisz do nas maila, a nasi doradcy przygotują dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Zapraszamy do naszej hurtowni budowlanej online

Komentarze