Czym kleić wełnę mineralną? Jaki klej do wełny mineralnej?

Odsłon: 482

Ocieplenie dachu i ścian to jedne z najważniejszych czynności, które należy wykonać podczas budowy domu. W przypadku ocieplenia nadrzędną kwestią, która decyduje o jego trwałości i jakości jest właściwy dobór materiałów oraz stan danego budynku. Niezwykle istotne są także: sposób montażu i produkty, których użyje się do montażu. Jest to bardzo ważne, gdyż to właśnie w dużej mierze od rodzaju wybranego produktu zależy trwałość ocieplenia oraz jego szczelność, a co za tym idzie, wysokość rachunków za ogrzewanie oraz komfort domowników. Jaki klej do wełny mineralnej wybrać i jak kleić wełnę mineralną? 

Klej do wełny mineralnej - na co zwrócić uwagę? 

Czynniki i parametry techniczne oraz właściwości, na które warto zwrócić uwagę dobierając klej do wełny mineralnej obejmują: 

  • przyczepność - od tego zależy, czy materiał izolacyjny nie będzie odpadać od elewacji. Wybór nieodpowiedniego materiału może spowodować konieczność ponownego klejenia. Taki produkt musi skutecznie kleić materiał izolacyjny do zróżnicowanych powierzchni, takich jak beton, tynk cementowo-wapienny czy kamień naturalny,
  • czas wiązania - określa szybkość przyklejenia do podłoża. Zbyt długi czas wiązania może sprawiać problemy podczas klejenia,
  • trwałość i odporność - w naszej strefie klimatycznej elewacje narażone są zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, więc wybrany produkt powinien być bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne.

Klejenie wełny mineralnej

Oprócz tego bardzo ważna jest także paroprzepuszczalność, a także elastyczność oraz wydajność kleju.

Jaki klej do wełny mineralnej? 

Montaż warstwy termoizolacyjnej to bardzo ważny etap ocieplania domu lub innego budynku – ma ona ogromny wpływ na ochronę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są produkty dedykowane klejeniu wełny mineralnej. Jednym z nich jest mineralna zaprawa klejowa. Produkty tego typu zazwyczaj występują w postaci suchej mieszanki, której głównym składnikiem jest cement. Oprócz tego w klejach tego typu znajdują się różnorodne wypełniacze mineralne oraz modyfikatory, w tym polimery.

Różne domieszki wpływają m.in. na elastyczność oraz przyczepność danego produktu w trakcie klejenia oraz po przyklejeniu. Przykładowo, im więcej polimerów, tym trwalsza spoina, a jednocześnie wyższa cena produktu. Warto jednak zaznaczyć, że aktualnie kleje do wełny mają najwyższą jakość spośród wszystkich dostępnych na rynku zapraw klejowych do systemów ociepleń.

Klejenie wełny mineralnej

Z uwagi na swoje właściwości produkty tego typu sprawdzają się również do klejenia płyt styropianowych czy płyt styrodurowych XPS. Kleje do wełny mineralnej poza przyklejaniem płyt mogą być również używane do zatapiania siatki zbrojącej. Ponadto na rynku znajdują się również uniwersalne zaprawy klejowe, niemniej jednak zaleca się stosowanie produktów dedykowanych konkretnej grupie materiałów.

Jak kleić wełnę mineralną? 

Wełna mineralna to materiał izolacyjny, który charakteryzuje się sporą elastycznością. Dzięki temu można łatwo dopasować ją do wszelkich nierówności na ścianie. Doskonale sprawdza się do pokrywania ścian, które nie są płaskie. Nieprawidłowo ułożona może być przyczyną znacznych strat ciepła, które mogą dochodzić nawet do 30%. Z kolei latem mogą powodować przegrzewanie się budynku. Niemniej jednak jest to również materiał termoizolacyjny o najwyższej wadze w przeliczeniu na metr sześcienny. Przykładowo, klej do wełny mineralnej będzie zazwyczaj droższy od tego do styropianu, gdyż jest ona po prostu cięższa i wybrany klej będzie musiał ją utrzymać.

Klejenie wełny mineralnej

Przyklejanie wełny mineralnej

Wełnę mineralną przykleja się do muru za pomocą odpowiedniego kleju do przyklejania wełny lub kleju uniwersalnego do przyklejania wełny i wyprowadzania warstwy zbrojącej. Jeszcze przed przystąpieniem do klejenia należy przygotować elewację do ocieplania - zamontować uchwyty, sprawdzić, czy tynki wewnętrzne i posadzki są suche, a podłoże równe i oczyszczone z pyłu, kurzu i tłustych plam. Po wyczyszczeniu ścian należy je zagruntować, dzięki temu będą one mniej chłonne, a materiał izolacyjny zyska większą przyczepność. Następnie należy dokładnie oczyścić płyty szczotką, a kolejno przygotować zaprawę klejową. 

Technika klejenia tego materiału różni się od tej w przypadku płyt styropianowych. Płyty z wełny mineralnej są węższe w porównaniu do płyt ze styropianu. Ponadto jeszcze przed ich przymocowaniem muszą być przeciągnięte warstwą kleju. Jest to niezbędny krok, który umożliwia uzyskanie mocnego wiązania. Zaprawę klejową można nanieść na dwa sposoby – punktowo, wzdłuż wszystkich krawędzi płyty i na środku oraz nakładając zaprawę na całą powierzchnię płyty.

Klejenie wełny mineralnej

Klejenie wełny mineralnej 

Następnie po minimum dwóch dobach można przystąpić do kolejnego obowiązkowego etapu - kołkowania wełny mineralnej do muru. Do kołkowania niezbędne będą łączniki mechaniczne z metalowym trzpieniem. Kołkowanie, pomimo, że spełnia tylko pomocniczą rolę w mocowaniu płyt do ściany, to jest to bardzo ważny element przyklejania materiału izolacyjnego. Płyty należy kleić do ściany jedna po drugiej, w określonych miejscach. Każdą płytę należy precyzyjnie przykładać do przyklejonej już płyty i dociskać. Jeśli masz pytania odnośnie systemów dociepleniowych opartych na wełnie mineralnej zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem z hurtowni internetowej izolacjeGT. Email, czat, formularz kontaktowy, telefon - wszystkie kanały otwarte dla Ciebie.

Klejenie wełny mineralnej

W przypadku, gdy podczas klejenia poza płytę wydostanie się zaprawa, to należy ją bezzwłocznie usunąć. Z kolei, gdy podczas przyklejania między płytami powstaną szczeliny o grubości większej niż 2 mm należy wypełnić je kawałkami materiału izolacyjnego. Ewentualny nadmiar płyty wysunięty na narożach budynku należy obciąć nożem, a następnie zeszlifować papierem ściernym lub pacą.

Komentarze