Czy wełna mineralna jest palna, czy chłonie wodę?

Odsłon: 88

Wełna izolacyjna to jeden z tych najpopularniejszych tematów na blogu hurtowni internetowej - izolacjeGT. Tym razem odpowiemy na dwa dość częste zapytania dotyczące jej właściwości. Czy wełna mineralna jest palna oraz, czy chłonie wodę? Warto prześledzić nasz wpis bez względu na to, czy wata mineralna jest już na Twoim poddaszu, czy dopiero zamierzasz ją zakupić. Zapraszamy do lektury. 

Czy wełna mineralna jest palna?

Budowa domu wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa jego mieszkańcom, dlatego dobór materiałów pod tym katem jest tak ważny. Bardzo istotną kwestią jest palność danego wyrobu. 

Zatem, czy wełna mineralna jest łatwopalna? Jak wiemy izolator ten ma 2 rodzaje – może być wełna szklana lub skalna. Zarówno jedna i druga jest materiałem niepalnym. Są to produkty mineralne zwierające bazalt (wełna skalna) lub stłuczkę szklaną i pasek kwarcowy (szklana). Tego rodzaju wyroby doskonale znoszą temperatury powyżej 1000°C i nie tylko się nie palą, ale mogą również zabezpieczać obiekt budowlany przed rozprzestrzenianiem się ognia.

Ognioodporność klasyfikuje się według 7 podstawowych klas: A1, A2, B, C, D, E, F. Najbezpieczniejsze izolatory oznacza się klasą A1. Natomiast klasa F to gorsze właściwości i nie są tu przewidziane żadne specjalne wymagania. Wszystkie wełny w naszej ofercie (Isover, Ursa, Climowool) spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa są klasyfikowane jako niepalne - klasa A1.

Wełny mineralne są całkowicie bezpieczne pod tym względem. Zwykle mają najlepszą klasę A1, co oczywiście oznacza, że są niepalne. Poza tym nie kapią, nie podsycają płomieni, a także nie emitują szkodliwego dymu w przypadku, jeśli już dojdzie do pożaru. Wszystko dzięki paroprzepuszczalnej, włóknistej strukturze. Wełna izolacyjna wystawiona na działanie ognia przez ok. 2 godziny będzie stanowić barierę ogniochronną.

Czy wełna mineralna jest palna

Przy zastosowaniu waty szklanej, czy skalnej do izolacji poddaszy, stropów, kanałów wentylacyjnych lub w instalacjach znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia pożaru. Dzięki takim właściwościom, jeśli już dojdzie do zapłonu, na przeprowadzenie działań ratunkowych będzie więcej czasu. Straty materialne też będą mniejsze.

Czy wełna mineralna chłonie wodę?

Wykonując izolację, należy wziąć pod uwagę, że wełna mineralna jako materiał paroprzepuszczalny  jest wrażliwa na zawilgocenia, mimo to chłonie wilgoci z powietrza. Jeśli jednak jest prawidłowo zamontowana według wytycznych producenta, to nie powinno dojść do jej zamoknięcia. Przed rozpoczęciem montażu np. na poddaszu zadbaj o szczelny dach. Ważny jest również sposób przechowywania wełny, zanim zostanie ona użyta. Rolki powinny być zabezpieczone przed przedostawaniem się wody do środka.

Wełna ociepleniowa pod wpływem wilgoci sama z siebie nie gnije i nie pleśnieje. Jeśli jednak osadzona na drewnianych krokwiach będzie mokra może przyczynić się do ich stopniowego rozkładu. Dlatego w tych miejscach ważna jest również sprawna wentylacja.

Czy wełna mineralna chłonie wodę

Zatem jak postąpić, kiedy wata mineralna nasiąknie wodą? Mokrą wełnę da się uratować. Materiał jest na tyle wytrzymały, że nie traci swoich pierwotnych właściwości. Jeśli już został zamontowany, należy go zdemontować, rozłożyć na płaskim gruncie i wysuszyć w temperaturze 20°C. Można wspomóc się specjalnym osuszaczem, który przyspieszy wyparowywanie wody z wełnianych włókien. Upewnij się, że izolator dokładnie wysechł i możesz ją założyć z powrotem w dane miejsce. Jeśli jednak potrzeba Ci nowego materiału polecamy wełnę mineralną Ursa.

Przypomnimy, że wełnę mineralną najlepszych marek znajdziesz w hurtowni internetowej izolacjeGT. Skoro już tu jesteś, to zerknij na szczegółową ofertę. 

Komentarze