Styropian co zrobić z odpadami? Gdzie wyrzucać odpady styropianowe?

Odsłon: 4349

Styropian to sztuczne tworzywo zatem nie ulega rozkładowi samoistnie. Konieczna jest utylizacja styropianu ewentualnie recykling styropianu. Często miewamy problem z jego prawidłową segregacją. Nie jest to takie oczywiste, a teorii na ten temat jest sporo. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, z jakim rodzajem odpadów styropianowych mamy do czynienia. Uproszczony podział to styropian budowlany i styropian opakowaniowy. Do każdego z nich podane są odpowiednie wytyczne. Te informacje przybliżymy we wpisie na blogu izolacjeGT. Dowiesz się, gdzie wyrzucić styropian? Jak segregować odpady, a także, w jaki sposób można je wykorzystać?

Gdzie wyrzucić styropian? Jak są rodzaje odpadów styropianowych?

Styropian to inaczej ekspandowany polistyren. Sam w sobie jest bardzo lekki, jednak zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Dlatego po wykorzystaniu zwykle staramy się go jak najszybciej pozbyć. Ze styropianu wykonane są np. tacki do przechowywania żywności, opakowania sprzętu RTV, czy AGD. Większe płyty styropianowe wykorzystywane są w budownictwie np. przy ociepleniu podłóg, czy elewacji. Zatem jak segregować styropian poprawnie, tak aby nie szkodzić środowisku?

Co zrobić ze zużytym styropianem

Na pytanie, gdzie wyrzucić styropian nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najpierw ustal jakiego rodzaju są odpady styropianowe, które chcesz usunąć. Tak jak wyżej zasygnalizowaliśmy podstawowy podział to styropian opakowaniowy i styropian budowlany. Omówimy sobie dokładniej oba te rodzaje.

Gdzie wyrzucić styropian opakowaniowy?

Styropian z tej kategorii wykorzystuje się, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem większe i bardziej wartościowe przedmioty. Mogą to być np. meble, sprzęty AGD lub RTV albo ceramika łazienkowa. Styropian jest doskonałym izolatorem termicznym i dlatego często stosowany jest również jako opakowanie dla żywności. Trzyma ciepło bądź w przypadku schłodzonych produktów utrzymuje odpowiednią temperaturę. Styropianowe mogą być również jednorazowe naczynia jak kubki, talerze itp. 

Opakowaniowy styropian dzielimy na czysty i brudny. Tu nasuwa się pytanie, czy styropian można wyrzucać do plastiku? Ten niezanieczyszczony np. resztkami jedzenia możemy śmiało wyrzucić właśnie do pojemników żółtych przeznaczonych na tworzywo sztuczne i metale. Natomiast zabrudzony styropian do plastiku trafić już absolutnie nie może. Wystarczy go wyrzucić do czarnego pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Gdzie wyrzucać styropian po AGD albo RTV? Jeśli są to niewielkie kawałki, to bez konsekwencji można wrzucić je do żółtego kosza. Jeśli chodzi o większe ilości – w urzędzie gminy należy zgłosić, że pozbywamy się odpadów gabarytowych. Można też skorzystać z usług lokalnych firm wywozowych.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Styropian po budowie lub remoncie nie podlega zwyczajnej segregacji. Oprócz czystego materiału mamy tu do czynienia również z zabrudzonym odpadem. Dlatego powinien on trafić do firmy, która zajmuje się wywozem odpadów poremontowych. Tutaj odbiór styropianu jest odpłatny.

Co zrobić ze zużytym styropianem

W każdej gminie istnieją również specjalne miejsca tj. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK. Jako że styropian uznawany jest za materiał budowlany spoza kategorii odpadów komunalnych dany punkt może, ale nie musi pobierać za to opłat. Ponadto takie zakłady przyjmują jedynie styropian czysty (bez śladów kleju, zaprawy). 

Utylizacja styropianu zanieczyszczonego jest znacznie trudniejsza i kosztowna. Dlatego nie wszystkie punkty odbierają taki materiał. Poszczególne PSZOK-i mają też określone wymogi co do ilości przyjmowanego odpadu. Przed wywozem najlepiej sprawdzić jak wygląda sytuacja w danym punkcie. 

Pamiętaj, że tylko niezabrudzony odpad można wykorzystać ponownie. Chodzi tu o recykling styropianu chemiczny lub mechaniczny. Po przetworzeniu będzie można produkować z niego energię lub uzyskać zupełnie nowy surowiec. Czysty budowlany styropian można również po prostu odesłać do producenta.

Odpady styropianu – pomysły na wykorzystanie pozostałości styropianowych 

Jeśli po budowie, czy remoncie nie zostaną nam zbyt duże ilości styropianu, to może warto zastanowić się, jak można je przerobić. Oddanie zużytego materiału do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów lub zlecenie wywozu firmom recyklingowym może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dlatego może warto wykorzystać takie styropianowe odpady na własny użytek. Oto kilka propozycji jak można zagospodarować pozostałości styropianowe. 

Odpady styropianu w postaci większych kawałków płyt można z powodzeniem wykorzystać jako ocieplenie altany na działce, domku narzędziowego, albo piwniczki. Można nimi również ocieplić budę dla psa, kurniki, zagrodę dla królików.

Co zrobić ze zużytym styropianem

Z resztek styropianu tworzone są też przepiękne ozdoby do domu lub ogrodu. Przykładem może być kamień ogrodowy wykonany właśnie ze styropianu. Tu wystarczy jedynie skleić dwie płyty, odpowiednio je przyciąć i pomalować. W zależności od użytych kolorów może to naprawdę efektownie wyglądać. To oczywiście tylko przykład, bo pomysłów na ozdoby jest znacznie więcej. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Odpad styropianowy ma także znakomite zastosowanie przy pracach ogrodowych. Rozdrobniony styropian sprawdza się jako drenaż pod rośliny. Spulchnia glebę, dzięki temu woda swobodnie migruje w głąb. Jej nadmiar wraz ze szkodliwymi solami mineralnymi zostaje wchłonięty w kawałki styropianu. Prawidłowe nawodnienie roślin likwiduje choroby grzybowe.

Pokruszony styropian może stanowić wypełnienie, a tym samym zabezpieczenie w transporcie przesyłek pocztowych. Rozsypka styropianowa to doskonały wypełniacz miękkich mebli np. puf, a także zabawek np. maskotek. 

Wiesz już, gdzie wyrzucać styropian, ale, jak widać, opcji na wykorzystanie jego resztek też jest sporo. Sposoby nie są skomplikowane, a często mogą być również niezłą zabawą kreatywną. Zapraszamy do zakupów online w naszej hurtowni internetowej - izolacjeGT.pl.

Komentarze