Jak ocieplić garaż?

Odsłon: 2434

Kiedy posiadanie auta stało się już standardem, większość nowopowstających domów zaczęło dysponować własną przestrzenią dedykowaną samochodowi. Przechowywanie go w garażu jest o wiele bezpieczniejsze oraz wygodniejsze niż parkowanie na zewnątrz. Co więcej, to pomieszczenie służy też często jako dodatkowa powierzchnia na wszelkie zapasowe części, środki do pielęgnacji pojazdu, narzędzia czy inne sprzęty i akcesoria, na które nie ma miejsca w mieszkaniu. Aby spełniało swoją rolę, musi być jednak odpowiednio przystosowane. Stąd pojawiają się pytania, czym ocieplić garaż blaszany lub murowany oraz jakie parametry powinien posiadać materiał ociepleniowy.

Te i wiele innych kwestii omówimy w poniższym artykule. Dzięki temu w prosty sposób znajdziesz informacje, których potrzebujesz. Zanim przystąpisz do działania, dowiedz się, jaki styropian do garażu najlepiej wybrać, aby skutecznie ocieplić pomieszczenie. To pozwoli osiągnąć opłacalne rezultaty, a dodatkowo sprawi, że wszelkie prace przebiegną szybko i sprawnie.

Jak ocieplić garaż

Czym ocieplić garaż blaszany i murowany?

Zależnie od specyfiki tego niewielkiego pomieszczenia, warto odpowiednio zadbać o jego izolację. Nie chodzi tylko o to, aby wewnątrz było ciepło, lecz również, by panująca temperatura nie powodowała zbyt dużej utraty ciepła w domu, co będzie generować wysokie koszty ogrzewania.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej sprawdzi się do ocieplenia garażu blaszanego lub murowanego, zapoznaj się z właściwościami styropianu. To popularny materiał izolacyjny, który cieszy się szerokim zastosowaniem i jest odporny na wilgoć. Zwykle występuje w płytach. Może być użyty zarówno do ocieplania ścian, fasad, stropów oraz podłóg. W przypadku garażu blaszanego wystarczy 5-cenymetrowa warstwa styropianu, natomiast w murowanym warto zastosować grubszą, np. 15-centymetrową lub 20-30-centymetrową – gdy stawiasz na energooszczędność. Należy pamiętać, że im więcej materiału izolacyjnego położysz, tym skuteczniej zminimalizujesz utratę ciepła.

Jak ocieplić garaż?

Jak ocieplić ściany w garażu?

Tego rodzaju pomieszczenia najczęściej okłada się materiałem izolacyjnym od zewnątrz. Wiele osób zastanawia się jednak, co w przypadku, gdy przylega ono bezpośrednio do domu. Jeśli garaż sąsiaduje z przestrzenią mieszkalną, użytkowaną na co dzień, warto zadbać także o ocieplenie ściany, którą jest z nią połączony. To w znacznym stopniu ograniczy utratę ciepła, a więc pozwoli zmniejszyć koszty przeznaczane na ogrzewanie.

Istotnym elementem pozostaje też brama. Zwykle wykonana z cieńszego tworzywa, również może przyczyniać się do szybszych spadków temperatury w pomieszczeniu. Tak więc i ją warto wyłożyć materiałem izolacyjnym. Jeśli chodzi o ocieplenie garażu blaszanego czy murowanego, zaleca się wykonać tę czynność, niezależnie od tego, czy działa w nim ogrzewanie, czy nie. Optymalna temperatura wpłynie korzystnie na stan techniczny pojazdu. Szczególnie na akumulator, który negatywnie reaguje na zimno. 

Jak ocieplić garaż

Czym ocieplić sufit w garażu?

Zdarza się bardzo często, że pomieszczenie jest połączone z domem i znajdują się nad nim pokoje, z których rodzina korzysta na co dzień. Aby zapewniały one komfort, musi panować w nich właściwa temperatura. Z tego względu istotne jest również ocieplenie sufitu w garażu. To pomoże zmniejszyć utratę ciepła, dzięki czemu przestrzeń położona powyżej nie będzie nadmiernie się wychładzała, także podczas najzimniejszych miesięcy.

Aby osiągnąć zamierzone efekty, musisz jednak postawić na materiały wysokiej jakości i odpowiednio je zastosować. Jeśli rozważasz więc, czym ocieplić sufit w garażu, pamiętaj, że tak jak w przypadku ścian, idealnie sprawdzi się w tym celu styropian. Użycie tego materiału izolacyjnego jest nieskomplikowane, ponieważ nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia czy specjalnej konstrukcji, jak to bywa w przypadku wykorzystania wełny mineralnej.

Jak ocieplić garaż

Czy warto zastosować ogrzewanie podłogowe w garażu?

Jeżeli pomieszczenie pełni również funkcję warsztatu do majsterkowania lub gry, np. w ping ponga albo bilard, trzeba zadbać o to, aby przez cały rok panowała w nim optymalna temperatura. Czy warto jednak zastosować ogrzewanie podłogowe w garażu? W niektórych sytuacjach, zamiast ponosić wynikające z tego rozwiązania comiesięczne koszty, bardziej opłaca się zainwestować raz, a skutecznie – np. w profesjonalną izolację posadzki.

Weź pod uwagę, że pomieszczenie wychładza się także od gruntu. Zwłaszcza podczas tych najchłodniejszych miesięcy okazuje się to problemem. Spadkom temperatury zapobiegnie nie tylko zamontowanie ogrzewania, lecz i odpowiednio ocieplona posadzka w garażu. Czy dawać styropian? W tym przypadku również można go zastosować, musi być to jednak jego twardsza odmiana, by podłoże pozostało odporne na obciążenie, które stanowi samochód.

Jak ocieplić garaż

Podsumowanie

Zalecamy wykonać ocieplanie garażu, kiedy pomieszczenie nie jest ogrzewane, a gdy jest – będzie to czynność niezbędna dla korzystnego bilansu energetycznego. Możesz zastosować w tym celu zarówno styropian, jak i wełnę mineralną. Ten pierwszy materiał będzie prostszy w montażu, a dodatkowo zagwarantuje lepszą ochronę przed wilgocią, której trudno uniknąć, wjeżdżając do środka rozgrzanym samochodem. Co więcej, sprawdzi się on do ocieplania ścian, stropów oraz podłogi. Teraz wiesz już, czym ocieplić garaż blaszany oraz sufit i jak wygląda kwestia ogrzewania podłogowego. W razie dalszych pytań zachęcamy do kontaktu!

Komentarze