Kołkowanie styropianu i wełny mineralnej

Odsłon: 6269

Na temat kołkowania styropianu w internecie znajduje się bardzo dużo sprzecznych informacji. Jedne osoby potwierdzają, że zawsze należy kołkować styropian, a inne, że czasami wystarczy tylko klej. Poniżej znajdzie się odpowiedź na to nurtujące pytanie z dokładnym objaśnieniem całego zagadnienia. W przypadku termoizolacji z użyciem wełny mineralnej sprawa jest prostsza - kołkujemy zawsze. Choć w przypadku wełny lamelowej teoretycznie mocowanie fizyczne nie jest wymagane - w praktyce jest stosowane. I jeszcze jedna uwaga. Kołkowanie pełni funkcję pomocniczą, główny spoiwem łączącym powierzchnię z materiałem izolacyjnym jest zaprawa klejowa lub piana. 

Czym tak właściwie jest kołkowanie styropianu

Potocznie mówi się, że ktoś będzie kołkował styropian. Fachowo chodzi o mechaniczne przymocowanie płyt styropianowych do elewacji budynku. W tym celu wykorzystuje się kołki, które przymocowuje się do styropianu. Posiadają one oznaczenia od A do E. Każde z nich jest dostosowane do innego materiału. Osoba, która ma zamiar wykonywać tę czynność musi wybrać odpowiedni kołek. Na szczęście na rynku znajdują się również kołki uniwersalne z oznaczeniami ABCDE, dzięki czemu są one prawdopodobnie najlepszym wyborem do wszelkich kołkowań.

Czy konieczne jest kołkowanie styropianu

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy przeanalizować aprobatę techniczną systemu ocieplenia. Tylko to pozwoli na ustosunkowanie się do głównego pytania. Dla przykładu porównajmy systemy ociepleń marki Arsanit. Pierwszym z nich jest Therma+, który nie wymaga mocowania mechanicznego, wystarczy zaprawa klejowa. Drugim jest system Arsanit Therma+ Duo, służący do ocieplenia elewacji wyposażonej już w istniejący system ociepleń. Tu jednym z wymogów jest wykorzystanie łączników mechanicznych zgodnych z aprobatą. Producent wymienia nawet konkretne marki i modele.

Tutaj schemat systemu ociepleń Arsanit z zaznaczonymi miejscami zastosowania łączników mechanicznych:

Kołkowanie styropianu Aranit

Kolokowanie styropianu i wełny. Przede wszystkim należy się skupić na materiale izolacyjnym, który został użyty. Do wyboru jest:

  • wełna mineralna
  • styropian biały
  • styropian grafitowy

W przypadku gdy głównym składnikiem materiału izolacyjnego jest wełna mineralna (skalna lub szklana) kołkowanie będzie konieczne. Jest to związane oczywiście z wagą samego materiału. Wełna jest znacznie cięższa od styropianu. Jednak czy w jakimkolwiek przypadku kołkowanie styropianu będzie konieczne? 

Wszystko zależy od zaleceń firmy, która dostarcza produkt. Jeśli ona wymaga zastosowania kołków to powinny one zostać użyte, ponieważ w innym przypadku będzie mogła ona odmówić reklamacji. Jest to związane z nieprawidłowym zainstalowaniem ocieplenia na budynku. Informacje dotyczące tego, czy kołki muszą być wykorzystane będą znajdowały się w aprobatach technicznych.

Kiedy najczęściej stosuje się kołkowanie styropianu

Czynność ta jest wykonywana głównie, podczas ocieplania wysokich budynków, które narażone są na silne działanie wiatru, a także poddawanych termomodernizacji. W innych przypadkach jak np. ocieplanie swojego jednorodzinnego domku można z całą pewnością pominąć tę czynność. Ocieplanie standardowego budynku i wykorzystanie do scalenia kleju (lub coraz popularniejszej piany), zamiast kołków powinno być wystarczającą czynnością. 

Jak kołkować styropian

Cała czynność powinna być wykonywana po utwardzeniu się kleju. Wykonawca musi mieć pewność, że płyty są dobrze przyklejone do ściany. Przyjmuje się, że na 1 m2 płyty powinny przypadać 4 kołki, jednak bardzo często umiejscowienie ich zależy od projektanta, który zna dokładną strukturę budynku i ocieplenia. Kołki należy umieszczać w miejscach, gdzie pod płytą znajduje się utwardzony klej, pod żadnym pozorem nie można wbijać ich w puste miejsca. Otwór w ścianie musi być wykonany na odpowiednią głębokość, ponieważ zbyt płytki nie pozwoli na utrzymanie się kołka w ścianie. Na rynku dostępne są kołki z zaślepkami, które zagłębiają się w styropianie ale również można skorzystać z tych standardowych, które używane są przez większość osób.

Podsumowanie: kołkowanie wełny mineralnej - tak; kołkowanie styropianu - nie zawsze jest wymagane. 

Komentarze