Mostki termiczne

Odsłon: 2157

Mostki termiczne są elementami budynku o wysokiej przenikalności cieplnej. Najczęściej są one zlokalizowane w miejscach nadproży, połączeń płaszczyzn pionowych i poziomych, otworach okiennych i drzwiowych, czy w okolicach rur instalacyjnych. Duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powoduje niekorzystne dla budynku wychłodzenie w rejonie mostków. Przyczynia się ono do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych, ryzyka rozwoju pleśni, a także zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Na szczęście dostępne na rynku rozwiązania, takie jak płyty styropianowe z frezem, (może to być np. doskonały grafitowy styropian Arsanit) pomagają istotnie ograniczyć występowanie mostków termicznych.

Zalety płyt styropianowych na zakładkę

Płyty styropianowe na zakładkę (styropian z frezem) są produkowane z niewielkimi nacięciami na ich krawędziach. Dzięki tak przygotowanemu frezowi, możliwe jest łączenie płyt z użyciem tak zwanej techniki na zakładkę. Zachodzenie na siebie i szczelne doleganie płyt pozwala praktycznie całkowicie wyeliminować powstające mostki termiczne. Frezowany styropian może być stosowany zarówno do ocieplenia ścian, jak i piwnic, stropów i dachów.

Aby styropian na zakładkę spełniał swoje funkcje, konieczny jest jego precyzyjny montaż. Do eliminacji mostków termicznych najlepiej nadają się płyty o grubości do 15 centymetrów. Zazwyczaj producenci przygotowują w nich frez o głębokości około 2cm, który umożliwia układanie kolejnych płyt metodą pióro-wpust.

Frezowany styropian jest nieco droższy niż jego gładki odpowiednik, jednak różnica jest znikoma, wynosząc raptem kilka złotych więcej na jednym metrze sześciennym produktu. Zarazem nie ma konieczności użycia pianki do uzupełniania powstających szczelin, przez co prace idą szybciej, i wymagają mniejszej ilości dodatkowych materiałów.

Montaż frezowanych płyt styropianowych

Ze względu na prostą budowę frezu i brak konieczności uzupełniania szczelin pianką, ocieplenie ścian płytami na zakładkę przebiega szybciej, niż termoizolacja wykonywana z użyciem tradycyjnych, gładkich płyt. Warto zwrócić uwagę, by żadna z płyt nie posiadała nawet niewielkich ubytków na krawędzi frezu.

Dobrym wyborem będzie zakup styropianu jednej z renomowanych firm, który będzie gwarancją otrzymania maksymalnie dopasowanych frezów. Najtańsze marki mogą posiadać nierówno wykonane zakładki, które nie zapewnią pożądanych parametrów. Ponieważ w pierwszych tygodniach po montażu styropian może wykazywać niewielki skurcz, dodatkowe frezy pozwolą uniknąć pojawienia się niepożądanych szczelin nawet w takiej sytuacji.

W sprzedaży dostępnych jest wiele marek i rodzajów styropianu. Wykonując ocieplenie domu, warto postawić na wysokiej jakości materiały, pochodzące od sprawdzonych producentów. W skali całej inwestycji mogą być one droższe najwyżej o kilkaset złotych, a ich parametry są nieporównywalnie lepsze od ich tańszych odpowiedników. Ponadto w czasie późniejszej eksploatacji pozwolą one na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Zastosowanie ocieplenia o odpowiednim współczynniku przenikalności cieplnej, wyposażonego w dodatkowy frez, umożliwia uzyskanie budynku bez mostków termicznych, spełniającego normy energooszczędności, a nawet pasywności.

Komentarze