Ocieplenie elewacji styropianem, czyli efektownie i ekonomicznie

Odsłon: 1687

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązuje się do poszukiwania rozwiązań, które przyczyniają się ograniczenia wydatków finansowych. Jednym z powszechniejszych pomysłów na poprawę w sferze domowego budżetu, jest z pewnością ocieplenie budynku, które w efekcie przekłada się na zdecydowanie niższe koszty ogrzewania. Do ociepleń elewacji i fasad, najczęściej używa się styropianu. Żeby jednak ocieplenie styropianowe prawidłowo spełniało swoją rolę, powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i z uwzględnieniem pewnych zasad, o których piszemy w dalszej części.

Odpowiedni styropian gwarantem energooszczędności

W pierwszej kolejności należy dokonać właściwego wyboru systemu ocieplenia, czyli m. in. rodzaju styropianu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo styropianu różnych producentów, dlatego też warto zasięgnąć wcześniej specjalistycznej konsultacji, dzięki czemu wybrane rozwiązanie będzie dla nas optymalne. Choć wydaje się to nieprawdopodobne możemy w domowych warunkach sprawdzić jakość i zgodność z deklarowanymi przez producenta parametrami styropianu. O metodach tych piszemy w artykule: Styropian do ocieplenia domu parametry izolacji waga i lambda.

Co w ociepleniach fasad piszczy? A po ludzku mówiąc jakie styropiany można z czystym sumieniem polecać? Nie ukrywamy - jest tego trochę, a producentów tego materiału izolacyjnego bardzo wielu. Po latach doświadczenia w branży budowlanej pragniemy zwrócić uwagę na styropian Arsanit. To ciekawa, wręcz idealne rozwiązanie do typowych ociepleń elewacji budynków. Sporym wzięciem cieszy się styropian grafitowy Arsanit Thermo Lambda 032 o grubości 20 cm [ ]. Przy okazji przypominamy o fundamentach (choć to nieco inny etap budowy), ponieważ Arsanit proponuje również płyty o właściwościach wodoodpornych (Aqua i Aqua Standard). Innym popularnym typem izolacji rodzajem, jaki może nadawać się do ocieplenia fasady/elewacji, jest styropian Austrotherm, z ich sztandarowym grafitowym Fasada Premium, który dedykowany jest przede wszystkim w sytuacja, gdy wymagana jest bardzo dobra izolacja termiczna, a przy tym mała grubość materiału ocieplającego. Austrotherm doskonale sprawdza się w przypadku domów pasywnych i innych energooszczędnych budynków (świetny współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031 W/mK). W ramach konkretnego i kompletnego systemu ocieplenia, oprócz styropianu, należy także skompletować: środek gruntujący, klej, kołki, siatkę wraz z zaprawą klejową, tynk oraz farbę.

Praktyczne i usprawniające pracę urządzenie do cięcia styropianu

Minęły już czasy, kiedy do cięcia styropianu, podczas dokładnego dopasowywania arkuszy do krytej powierzchni elewacji, używano różnego rodzaju ręcznych pił. Metody te przyczyniały się nie tylko do wzrostu czasochłonności, dużej niedokładności i strat materiałowych, ale również do sporego nieporządku na terenie budowy (styropianowe kulki). Rozwój technologiczny wprowadził na rynek maszyn i narzędzi, specjalne przycinarki do styropianu, które do bardzo precyzyjnego cięcia, używają specjalny drut oporowy, nagrzewający się w ciągu 1-2 sekund.

Poszczególne etapu ocieplania elewacji / fasady

Przed przystąpieniem do montażu płyt styropianowych, istotne jest dokładne przygotowanie podłoża, które powinno być równe, czyste, bez odspajających się struktur czy ubytków, niezakurzone oraz suche. Ważne jest też zagruntowanie całej ocieplanej powierzchni ściany. Kolejnym krokiem jest osadzenie i właściwe wypoziomowanie tzw. listwy startowej, która jest oparciem dla pierwszego, dolnego rzędu płyt styropianu. Następnie można przystąpić do klejenia arkuszy styropianu specjalną do tego zaprawą klejową, a po jej wyschnięciu (można odczekać ok. 48 godzin) - do kołkowania. Powstałe wolne przestrzenie pomiędzy płytami, które przekraczają 2-3 mm, powinno się wypełnić pianką budowlaną, najlepiej niskoprężną. Dla odpowiedniego efektu, dalszym etapem powinno być nałożenie kleju, w którym zatapia się specjalną siatkę wykonaną z włókna szklanego, będąca bezpośrednią warstwą pod tynkiem. Brak siatki może uwidocznić się później w postaci różnych pęknięć i nierówności. W dalszej kolejności ponownie należy zastosować podkład gruntujący, który pokrywa się tynkiem. W zależności od specyfiki tynku oraz potrzeb i aspektów wizualnych, często ostatnią fazą ocieplania elewacji, jest pomalowanie powierzchni farbą fasadową.

Styropian fasadowy online w dobrej cenie

Nie musisz wychodzić z domu, aby kupić styropian w dobrej cenie. W naszym sklepie online proponujemy produkty aż 9 wiodących producentów na rynku polskim. Są to Arsanit, Austrotherm, Genderka, Izobau, Styropmin, Swisspor, Synthos XPS, Termo Organika czy Yetico. Wymieniamy w kolejności alfabetycznej. Dowieziemy też materiał na budowę - czasami wystarczy zamówić jedynie 15 m3 izolacji zupełnie za darmo. To niewiele. W metrach kwadratowych, przyjmując że grubość płyt to 20 cm to zaledwie 75 m2.

Komentarze