Ocieplenie poddasza w 10 krokach

Odsłon: 2843

Niezwykle istotnym etapem podczas budowy domu jest zadbanie o właściwe jego ocieplenie oraz zaizolowanie przed chłodem. Szczególną uwagę należy poświęcić izolacji poddasza, czy to użytkowego, zaadoptowane np. na sypialnię, czy też pełniącego rolę dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów. bowiem nietrudno tu o pomyłkę w procedurze lub zły dobór materiałów termoizolacyjnych. W którym momencie powinniśmy wybrać wełnę mineralną (częściej) lub styropian do ułożenia na krokwi oraz jak przeprowadzić izolację krok po kroku? Podpowiemy w następnym akapicie.

Izolacja termiczna poddasza - krok po kroku

Współczesne wymogi budowlane dokładnie określają zalecaną grubość ocieplenia - w zależności od zastosowanych materiałów, warstwa powinna łącznie mieć od 25 do 35 cm. Ostateczna grubość oczywiście zależy od regionu, w którym budujemy dom, współczynnika izolacji wykorzystywanych przez nas ociepleń oraz metrażu poddasza i całego budynku, a także uzgodnień z projektantem i wykonawcą. Jak prawidłowo ocieplić tę przestrzeń? Oto izolacja poddasza krok po kroku:

  1. Przeprowadź inspekcję stanu dachu. Sprawdź, czy drewno nie jest uszkodzone przez szkodniki, pleśń lub grzyby oraz czy konstrukcja dachu jest szczelna i nie ugina się.
  2. Obojętnie, czy jest to izolacja poddasza użytkowego, czy niestanowiącego pomieszczenia mieszkalnego, apewnij wentylację nad termoizolacją. W zależności od rodzaju pokrycia dachu, możesz to zrobić wstawiając gąsiory wentylacyjne w kalenicy lub za pomocą otworów wentylacyjnych.
  3. Zanim wykonasz ocieplenie poddasza styropianem lub wełną, skompletuj wszelkie niezbędne materiały. Będziesz potrzebować między innymi płyt gipsowo-kartonowych, wełny mineralnej i/lub styropianu, folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, a także dodatkowych akcesoriów do spoinowania czy wykończenia.
  4. Ułóż folię paroprzepuszczalną. Pamiętaj, aby układać ją napisami do deskowania oraz by na sam koniec naciągnąć folię na listewki mocujące, które zapewnią odpowiednie przyleganie do krokwi.
  5. Przymocuj uchwyty do profili. Do wyboru są dwa typy osadzeń: profil CD (można je zastosować w każdym dachu) oraz profil ES (łatwiejszy w montażu, lecz nie wszędzie można ich użyć).
  6. Niezależnie, czy postawisz na ocieplenie poddasza wełną czy styropianem, starannie ułóż materiał ocieplający. Jeśli decydujesz się na izolację z wełny szklanej lub skalnej rozłóż dwie jej warstwy - obie o grubości po 12-15 cm; alternatywnie możesz ułożyć 20 cm wełny z zewnątrz i 8 cm styropianu wewnątrz. Takcie rozdzielenie niweluje mostki termiczne i zwiększa właściwości warstwy izolacyjnej
  7. Zamontuj instalacje. Często popełnianym błędem podczas ocieplania poddasza krok po kroku jest wkładanie instalacji elektrycznej wewnątrz profilu; wiązki elektryczne układamy zawsze pod stelażem, ale nigdy wewnątrz profilu - w przeciwnym razie prosimy się o zwarcie.
  8. Ułóż folię paroszczelną. Zapobiega ona wnikaniu pary wodnej - w przypadku uszkodzenia folii należy je "załatać" taśmą klejącą i zapasowym kawałkiem folii.
  9. Zamontuj płyty gipsowo-kartonowe. Na poszycie ocieplenia poddasza zazwyczaj używa się wodoodpornych płyt g-k (w kolorze zielonym) lub o zwiększonej grubości (dochodzącej nawet do 20 cm) o boku nie krótszym niż 1 m.
  10. Zaszpachluj spoiny. Spoiny powstałe pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi wypełnia się masą szpachlową, a następnie wzmacnia taśmą papierową (tańszą, lecz mniej wytrzymałą) lub z włókna szklanego (droższą, ale wytrzymalszą).

Na sam koniec pozostanie „wykończeniówka”, czyli ewentualne malowanie płyt i szpachli farbą z podkładem. Cały proces jest czasochłonny, jednak poprawne jego wykonanie gwarantuje nie tylko odpowiednią termoizolację, ale również wysoką wytrzymałość i długi czas użytkowania. Gdy wiesz już, jak wykonać ocieplenie poddasza krok po kroku, przystąp do działania. Raz położona izolacja poddasza będzie nam służyć przez kilka kolejnych dekad.

Wybór materiału do ocieplenia poddasza użytkowego

Wełna mineralna jest na chwilę obecną najprawdopodobniej najczęściej stosowaną izolacją poddasza. Do ciekawszych należy Isover Super Mata Plus. Ma bardzo niską lambdę (współczynnik przenikania ciepła) na poziomie najlepszych grafitowych styropianów, jest ciepła, wygłusza oraz jest bardzo gęsta i sprężysta. Montaż Super-Maty Plus nie wymaga sznurkowania. Mniej popularny jest styropian. Szturmem zdobywa rynek izolacyjny piana natryskowa. Wybór materiału zależy zatem od kilku czynników. Są nimi wytyczne projektanta (przede wszystkim) oraz wymogi użytkowe, a także budżet. Co by nie wybrać izolowane poddasze to lepsze poddasze, użytkowe lub nie, to lepsze poddasze – zarówna zimą, jak i latem.  - zarówna zimą jak i latem.

O czym powinieneś pamiętać przy wyborze materiału izolacyjnego?

Na satysfakcjonujący efekt składa się wiele czynników. Gdy wykonujesz ocieplenie poddasza wełną krok po kroku lub wykorzystujesz do tego styropian, liczy się nie tylko to, abyś postępował zgodnie z instrukcją i zaleceniami producentów. Najstaranniej położona izolacja nie spełni odpowiednio swojego zadania, jeśli nie zostaną użyte materiały wysokiej jakości, o właściwych parametrach. 

Bez wątpienia podczas ocieplania poddasza, np. użytkowego, znaczenie ma grubość warstwy izolacyjnej. Inna może być zalecana do wyłożenia ścian, stropów czy dachu. Co więcej, poza grubością zwracaj uwagę również na współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczony symbolem lambdy. Warto postawić na materiały, które przewodzą je słabiej, gdyż wówczas zapobiegniesz jego niekontrolowanym utratom. Specyfikę płyt izolacyjnych najlepiej dostosować do charakterystyki konkretnej powierzchni, która ma zostać nimi wyłożona. Dzięki temu ocieplanie poddasza użytkowego, zaadoptowanego na pomieszczenie mieszkalne lub też nie, przebiegnie w sposób szybki, sprawny i skuteczny.

Jak można wykorzystać przestrzeń pod dachem?

Niektórzy urządzają tam sobie tzw. strych, czyli miejsce do przechowywania mniej potrzebnych na co dzień przedmiotów, starych mebli, sprzętów, przetworów lub do suszenia prania. Inni chętnie przystosowują poddasze tak, by mogło służyć jako dodatkowy pokój. W obu przypadkach istotne jest, by zapewniało komfort cieplny. Podczas zimnych miesięcy przestrzeń nie może nadmiernie się wychładzać, a latem nagrzewać. Dzięki odpowiedniej izolacji poddasza łatwiej będzie utrzymać w nim w miarę stałą temperaturę. Z tego względu warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiał ociepleniowy, jak styropian czy wełna o odpowiednio dobranych parametrach i położyć go zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj, że wszelkie niedopatrzenia i błędy mogą skutkować niepożądanymi utratami ciepła.

Wyżej przedstawione porady, jak wykonać izolację poddasza krok po kroku, pomogą osiągnąć satysfakcjonujący, a co najważniejsze trwały efekt.

Komentarze