Ocieplenie poddasza w 10 krokach

Odsłon: 1888

Niezwykle istotnym etapem podczas budowy domu jest zadbanie o właściwe jego ocieplenie oraz zaizolowanie przed chłodem. Szczególną uwagę należy poświęcić izolacji poddasza, bowiem nietrudno tu o pomyłkę w procedurze lub zły dobór materiałów termoizolacyjnych. W którym momencie powinniśmy wybrać wełnę mineralną (częściej) lub styropian do ułożenia na krokwi oraz jak przeprowadzić izolację krok po kroku? Podpowiemy w następnym akapicie.

Izolacja termiczna poddasza - krok po kroku

Współczesne wymogi budowlane dokładnie określają zalecaną grubość ocieplenia - w zależności od zastosowanych materiałów, warstwa powinna łącznie mieć od 25 do 35 cm. Ostateczna grubość oczywiście zależy od regionu, w którym budujemy dom, współczynnika izolacji wykorzystywanych przez nas ociepleń oraz metrażu poddasza i całego budynku, a także uzgodnień z projektantem i wykonawcą. Jak prawidłowo zaizolować poddasze? Oto 10 kroków:

  1. Przeprowadź inspekcję stanu dachu. Sprawdź, czy drewno nie jest uszkodzone przez szkodniki, pleśń lub grzyby oraz czy konstrukcja dachu jest szczelna i nie ugina się.
  2. Zapewnij wentylację nad termoizolacją. W zależności od rodzaju pokrycia dachu, możesz to zrobić wstawiając gąsiory wentylacyjne w kalenicy lub za pomocą otworów wentylacyjnych.
  3. Skompletuj wszelkie niezbędne materiały. Będziesz potrzebować między innymi płyt gipsowo-kartonowych, wełny mineralnej i/lub styropianu, folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, a także dodatkowych akcesoriów do spoinowania czy wykończenia.
  4. Ułóż folię paroprzepuszczalną. Pamiętaj, aby układać ją napisami do deskowania oraz by na sam koniec naciągnąć folię na listewki mocujące, które zapewnią odpowiednie przyleganie do krokwi.
  5. Przymocuj uchwyty do profili. Do wyboru są dwa typy osadzeń: profil CD (można je zastosować w każdym dachu) oraz profil ES (łatwiejszy w montażu, lecz nie wszędzie można ich użyć).
  6. Ułóż materiał ocieplający. Jeśli decydujesz się na izolację z wełny szklanej lub skalnej rozłóż dwie warstwy wełny mineralnej - obie o grubości po 12-15 cm; alternatywnie możesz ułożyć 20 cm wełny z zewnątrz i 8 cm styropianu wewnątrz. Takcie rozdzielenie niweluje mostki termiczne i zwiększa właściwości warstwy izolacyjnej
  7. Zamontuj instalacje. Często popełnianym błędem jest wkładanie instalacji elektrycznej wewnątrz profilu; wiązki elektryczne układamy zawsze pod stelażem, ale nigdy wewnątrz profilu - w przeciwnym razie prosimy się o zwarcie.
  8. Ułóż folię paroszczelną. Zapobiega ona wnikaniu pary wodnej - w przypadku uszkodzenia folii należy je "załatać" taśmą klejącą i zapasowym kawałkiem folii.
  9. Zamontuj płyty gipsowo-kartonowe. Na poszycie ocieplenia zazwyczaj używa się wodoodpornych płyt g-k (w kolorze zielonym) lub o zwiększonej grubości (dochodzącej nawet do 20 cm) o boku nie krótszym niż 1 m.
  10. Zaszpachluj spoiny. Spoiny powstałe pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi wypełnia się masą szpachlową, a następnie wzmacnia taśmą papierową (tańszą, lecz mniej wytrzymałą) lub z włókna szklanego (droższą, ale wytrzymalszą).

Na sam koniec pozostanie "wykończeniówka", czyli ewentualne malowanie płyt i szpachli farbą z podkładem. Cały proces jest czasochłonny, jednak poprawne jego wykonanie gwarantuje nie tylko odpowiednią termoizolację, ale również wysoką wytrzymałość i długi czas użytkowania. Raz wykonana izolacja poddasza będzie nam służyć przez kilka kolejnych dekad.

Wybór materiału do ocieplenia poddasza użytkowego

Wełna mineralna jest na chwilę obecną najprawdopodobniej najczęściej stosowaną izolacją poddasza. Do ciekawszych należy Isover Super Mata Plus. Ma bardzo niską lambdę (współczynnik przenikania ciepła) na poziomie najlepszych grafitowych styropianów, jest ciepła, wygłusza oraz jest bardzo gęsta i sprężysta. Montaż Super-Maty Plus nie wymaga sznurkowania. Mniej popularny jest styropian. Szturmem zdobywa rynek izolacyjny piana natryskowa. Wybór materiału zależy zatem od kilku czynników. Są nimi wytyczne projektanta (przede wszystkim) oraz wymogi użytkowe, a także budżet. Co by nie wybrać izolowane poddasze to lepsze poddasze - zarówna zimą jak i latem. 

Komentarze