Ursa XPS

Odsłon: 638

Na każdej budowie przychodzi czas na styropianowe izolacje. Na tym etapie nie ma już miejsca na eksperymenty i trzeba wykorzystać możliwie najlepsze w tej kategorii dostępne na rynku produkty. Skutecznym rozwiązaniem jest styrodur Ursa XPS. Upraszczając, jest to ulepszona wersja tradycyjnego styropianu. Czym jest, co go wyróżnia, jakie ma parametry, gdzie i kiedy warto go zastosować? Na te i wiele innych zapytań znajdziecie odpowiedzi we wpisie poniżej. Najpierw trochę teorii, potem praktyka, zaczynamy!

Styrodur Ursa XPS – poznaj go od środka

Słowo styrodur jest obecnie doskonale znane fachowcom od izolacji termicznej, jednak zwyczajni nabywcy tego rodzaju materiału już niekoniecznie muszą się orientować, co tak naprawdę oznacza to pojęcie. Zdarza się, że jest on mylony ze zwykłym styropianem, a jeśli ktoś wie, że różni się barwą, to jest to już mały sukces. W praktyce różnic jest dużo więcej, a te najlepiej jest omówić na dobrym przykładzie. My pokażemy, jakie cechy ma izolator Ursa XPS. Polecamy doskonały i ekonomiczny styropian (styrodur) XPS Ursa 5 cm (WOF) 600x1250.

Podstawowa różnica między płytami XPS a wersją tradycyjną kryje się w ich budowie (a może raczej w technologii produkcji). Ursa XPS to styropian ekstrudowany, natomiast ten drugi rodzaj to płyty ekspandowane EPS.

Ursa XPS

Jak powstaje Styrodur Ursa XPS?

Jest to efekt zastosowania odpowiednich procesów technologicznych. Bazą do produkcji jest CO2. Do płynnej masy polistyrenu dodaje się specjalny środek, który wytwarza pianę. Tak właśnie powstają małe komórki, które w wyniku prasowania w specjalnych formach ulegają ściśnięciu. W ten sposób struktura staje się idealnie utwardzona i perfekcyjnie szczelna. To właśnie dlatego izolacja styrodurem jest wysoce skuteczna i jest niejednokrotnie dużo lepszym rozwiązaniem niż to tradycyjne z polistyrenu ekspandowanego (EPS).

Wymiary, struktura i dostępne grubości

Ursa XPS to płyty o wymiarach 600 x 1250 mm o przeważnie gładkiej powierzchni. Wyjątek stanowią URSA XPS N-III-PZ-I. Tu zastosowano strukturę wytłaczaną w formie wafla. Takie wykończenie bardzo przydaje się przy montażu kleju ceramicznego lub tynku. 

Producent oferuje płyty XPS o grubości od 2 do 20 cm. Całkiem spora rozpiętość! Oznacza to, że produkt znajdzie zastosowanie w każdym możliwym zakątku budowy. Nikt przecież nie zabroni wam przykleić 20 cm XPS na elewację! A tak na poważnie -  o zastosowaniach XPS opowiemy nieco niżej. Wracając do liczb. 5 i 10 cm to często wybierane grubości przez naszych klientów. Ostatnio sporą popularnością cieszą płyty o grubości 15 cm. Może nasi budujący stwierdzili, że np. podłogi będą izolować jednowarstwowo. Cóż. XPS od Ursy pozwali i na to!

Podkreślmy, że Ursa XPS ma doskonałe właściwości izolujące i przy zastosowaniu cieńszych płyt może okazać się skuteczniejszy w porównaniu z tradycyjnymi grubszymi płytami EPS. Aby lepiej zrozumieć tę zależność, przejdziemy teraz do omówienia ważniejszych parametrów styroduru.

Ursa XPS

Poznajemy właściwości styropianu XPS Ursa. Jakie płyty izolacyjne mamy do wyboru?

Na własności styroduru duży wpływ mają poszczególne parametry i na te najważniejsze zwrócimy teraz uwagę.

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda λD

Ogólna zasada przy wyborze styropianu mówi, że im niższa wartość lambdy, tym lepiej będzie działać nasza izolacja. Styrodur zwykle cechuje się niską wartością lambdy, a w przypadku Ursa XPS parametr ten mieści się w przedziale od 0,031 do 0,037 W/mK. Każdy z produktów ma też swój indywidualnie określany opór termiczny RD [m2K/W], którego wartość jest zależna od grubości danej płyty. W produktach Ursa RD wynosi od 0,6 do 5,55 [m2 K/W].

Wytrzymałość na ściskanie i gęstość

Ten wskaźnik określa się w jednostce kPa przy 10% odkształceniu względnym CS(10). Tu jest odwrotnie niż w lambdzie – im wyższa wartość, tym twardsze są płyty styroduru. Produkty Ursa XPS mają odpowiednio:

  • 200 kPa (XPS 200);
  • 300 kPa (XPS 300);
  • 500 kPa (XPS 500);
  • 700 kPa (XPS 700).

Gęstość materiału ściśle związana jest z jego odpornością na odkształcenia. Im gęstsza jest struktura, tym lepiej, ponieważ materiał będzie bardziej wytrzymały na nacisk. Styropiany XPS Ursa mają dużo wyższą gęstość niż tradycyjne płyty EPS. Są więc na tyle twarde, że nie tak łatwo będzie je uszkodzić.

Parametr hydrofobowości WL(T)

Ursa XPS charakteryzuje się wyjątkowo niskim wskaźnikiem pochłaniania wody. Zdecydowanie jest to wodoodporny materiał. Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym  zanurzeniu w wodzie dla wszystkich dostępnych w ofercie styrodurów Ursa wynosi WL(T)0,7 ≤ 0,7 %. Dla porównania białe styropiany EPS mają nasiąkliwość w granicach 1-5%.

Ursa XPS

Ursa XPS - informacje

Powierzchnia styropianu Ursa XPS jest wolna od pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Płyty nie ulegają korozji biologicznej. Jest to produkt odpowiedni dla alergików, co potwierdza również atest PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Dodajmy, że płyty są przyjazne środowisku. Można je ponownie przetworzyć w procesie recyklingu. Nie grozi nam zalegająca sterta odpadów. Materiał do izolacji jest odporny na mrozy, a cykliczne zamrażanie i rozmrażanie nie wpływa negatywnie na strukturę. Plusem jest również zdolność do izolowania powierzchni od nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz.

Lekkie płyty styroduru Ursa XPS to bezproblemowy montaż. Jest to duże ułatwienie zwłaszcza przy pracy na wysokościach. Do ich przetransportowania na górę nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Różne grubości do wyboru gwarantują dopasowanie nawet pod najbardziej indywidualne projekty.

Ursa oferuje 5 rodzajów płyt izolacyjnych w wielu wariantach grubości: 

  • URSA XPS N-III-L (300 kPa); 
  • URSA XPS N-III-L WOF (300 kPa); 
  • URSA XPS N-VII-L (700 kPa); 
  • URSA XPS N-V-L (500 kPa); 
  • URSA XPS N-III-PZ-I (200 kPa lub 300 kPa).

W naszej hurtowni internetowej izolacjeGT ogromną popularnością cieszy się styrodur URSA XPS N-III-L WOF o grubościach do wyboru: 5, 8, 10, 12, 15 cm. Dla 5 cm lambda wynosi 0,034 W/mK, natomiast dla pozostałych wersji 0,036 W/mK. Z kolei opór termiczny RD to przedział  od 1,45 do 4,15 m2K/W. Dzięki tak korzystnym wskaźnikom  mamy gwarancję porządnie wykonanej izolacji. Co to znaczy w praktyce? Po prostu zimą zdecydowanie obniżymy koszty za ogrzewanie, a latem w pomieszczeniach zapewnimy sobie optymalną temperaturę. Pełna oferta znajduje się tutaj: XPS Ursa.

Ursa XPS

Gdzie można zastosować styrodur Ursa XPS?

Styrodur Ursa XPS z uwagi na świetne przystosowanie do warunków panujących na zewnątrz i wiele praktycznych właściwości jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. 

Płyty styropianu ekstrudowanego doskonale nadają się do izolacji stropów i docieplenia dachów płaskich w układzie odwróconym. Izolację w tych miejscach zakłada się nad powłoką hydroizolacji. Oczywiście pamiętajmy o odpowiednim obciążeniu, w celu zabezpieczenia przed możliwością zerwania konstrukcji przez wiatr. Z Ursa XPS nawet przy ewentualnym zalaniu powierzchnia będzie doskonale zabezpieczona przed wilgocią i nie ulegnie zniszczeniu. 

Płyty XPS od Ursa świetnie izolują fundamenty, ściany piwniczne, podłogi na gruncie, a także parkingi i ciągi komunikacyjne. Wykonując tego rodzaju ocieplenie, tworzy się izolację obwodową. Ta ma na celu chronić przed uszkodzeniami od strony podłoża warstwy przeciwwilgociowe. Płytę kleimy lepikiem bitumicznym na zimno do hydroizolacji na zewnątrz ściany fundamentowej lub piwnicy. Ursa XPS sprawdzi się także przy betonowaniu fundamentów. Styrodur zakłada się od strony zewnętrznej.

Omawiane modele XPS zdadzą egzamin przy docieplaniu nawet najtrudniejszych partii budynku. Finalnie przekłada się to na dużo większy komfort mieszkania i oczywiście korzyści finansowe. Już w początkowych etapach inwestycji warto mieć na uwadze, że właściwa izolacja budynku jest kluczowa, a wybór nieodpowiedniego materiału może mieć przykre konsekwencje w przyszłości. Wybierając styropian Ursa XPS mamy gwarancję ciepłych ścian zimową porą, a latem w pomieszczeniach nie będzie nam doskwierał upał. To produkt, którego stosowanie powoli uzyskać wiele pozytywnych rezultatów. Zatem jeśli właśnie ocieplasz dom to wiedz, że trafiłeś na ten odpowiedni materiał.

Komentarze